První náměstek amerického asistenta ministra zahraničí pro Blízký východ Joey Hood prohlásil, že eventuální irácký nákup protiletadlových systémů S-400 může vyprovokovat sankce USA. (Foto: Wikimedia)

„Radíme našim partnerům, aby to nedělali,“ řekl.

„Američané v tom Iráku nedokážou zabránit. Mohou posílit stávající sankce,“ řekl ruský politolog, vojenský expert Ivan Konovalov v rozhovoru pro Sputnik.

„Vztahy mezi Irákem a USA se zhoršily po zabití Sulejmáního. Američané uskutečnili operaci na iráckém území, ten proto požádal, aby američtí vojáci byli z Iráku staženi.

Trump na to uvedl, aby zaplatili za přítomnost amerických vojsk a za základny, které vybudovali.

Nynější události kolem nákupu systému S-400 pouze vyhrocují situaci. Když se Američané pokusí zabránit tomuto nákupu zmrazením iráckých dolarových kont, sotva jim to vyjde.

Irák může přejít na platby v národních měnách, jak to již dělají v Indii a Číně, a hodlají udělat v Turecku. Mohou se pokusit posílit sankční nátlak na Irák, pak však určitě budou muset stáhnout své vojáky z této země.

Odejdou-li Američani z Iráku, potvrdí tím, že jejich vpád v roce 2003 byl marný. Že jejich vojáci zemřeli nadarmo, že po celá tato léta to vyšlo naplano.“

Irácký strategický expert Wasiq al Hashimi v rozhovoru pro Sputnik uvedl, že Iráčané potřebují zvážit všechna pro a proti, protože otázka nákupu zbraní je velmi komplikovaná a těsně souvisí s politikou.

„Otázka nákupu zbraní je složitá. Když americká vojska budou stažena, vzniknou problémy s americkými letouny F-16, protože smlouva s ruskou stranou uzavřena nebyla. Pro každou zemi je lepší kupovat zbraně od různých států, aby se v budoucnu vyhnula nátlaku.

Irák má velkou armádu, ale otázka dodávek a nákupu není dosud upravena. Velmi vážnou otázkou je například obsluha vojenského letectva, která ovlivňuje přijetí dnešních rozhodnutí,“ řekl Wasiq al Hashimi.

„Jednání o nákupu ruských systémů S-300 a S-400 nebyla zahájena dnes. Mluvilo se o tom také dříve, avšak zabránil tomu americký nátlak.

Irácká vláda je vystavena tlaku z americké strany, proto Bagdád uzavírá četné smlouvy s Čínou, obnovuje jednání o nákupu S-300 a S-400 s Ruskem. Podobné otázky si vyžadují samozřejmě dlouhá jednání, odsouhlasení a čas.“