S-400 pro Irák. Dokážou Američané zabránit nákupu?
16. ledna 2020 Redakce AC24 Ze světa 16259 2
První náměstek amerického asistenta ministra zahraničí pro Blízký východ Joey Hood prohlásil, že eventuální irácký nákup protiletadlových systémů S-400 může vyprovokovat sankce USA. (Foto: Wikimedia)

 

 
 
 
 

„Radíme našim partnerům, aby to nedělali,“ řekl.

„Američané v tom Iráku nedokážou zabránit. Mohou posílit stávající sankce,“ řekl ruský politolog, vojenský expert Ivan Konovalov v rozhovoru pro Sputnik.

„Vztahy mezi Irákem a USA se zhoršily po zabití Sulejmáního. Američané uskutečnili operaci na iráckém území, ten proto požádal, aby američtí vojáci byli z Iráku staženi.

Trump na to uvedl, aby zaplatili za přítomnost amerických vojsk a za základny, které vybudovali.

Nynější události kolem nákupu systému S-400 pouze vyhrocují situaci. Když se Američané pokusí zabránit tomuto nákupu zmrazením iráckých dolarových kont, sotva jim to vyjde.

Irák může přejít na platby v národních měnách, jak to již dělají v Indii a Číně, a hodlají udělat v Turecku. Mohou se pokusit posílit sankční nátlak na Irák, pak však určitě budou muset stáhnout své vojáky z této země.

Odejdou-li Američani z Iráku, potvrdí tím, že jejich vpád v roce 2003 byl marný. Že jejich vojáci zemřeli nadarmo, že po celá tato léta to vyšlo naplano.“

Irácký strategický expert Wasiq al Hashimi v rozhovoru pro Sputnik uvedl, že Iráčané potřebují zvážit všechna pro a proti, protože otázka nákupu zbraní je velmi komplikovaná a těsně souvisí s politikou.

„Otázka nákupu zbraní je složitá. Když americká vojska budou stažena, vzniknou problémy s americkými letouny F-16, protože smlouva s ruskou stranou uzavřena nebyla. Pro každou zemi je lepší kupovat zbraně od různých států, aby se v budoucnu vyhnula nátlaku.

Irák má velkou armádu, ale otázka dodávek a nákupu není dosud upravena. Velmi vážnou otázkou je například obsluha vojenského letectva, která ovlivňuje přijetí dnešních rozhodnutí,“ řekl Wasiq al Hashimi.

„Jednání o nákupu ruských systémů S-300 a S-400 nebyla zahájena dnes. Mluvilo se o tom také dříve, avšak zabránil tomu americký nátlak.

Irácká vláda je vystavena tlaku z americké strany, proto Bagdád uzavírá četné smlouvy s Čínou, obnovuje jednání o nákupu S-300 a S-400 s Ruskem. Podobné otázky si vyžadují samozřejmě dlouhá jednání, odsouhlasení a čas.“

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
17. ledna 2020

To bolo by to zaujímavé ak by sa im podarilo nakúpiť tieto Ruské zbrane. Ale je očividné že je o ne vo svete záujem

Prvé zisky Sýrskej Armáva v roku 2020

Kliknite na položku zobraziť v plnej veľkosti obrazu

Od obnovenie ofenzívnych akcií v južnej Idlib, Sýrska Armáda má oslobodený obcí Barsah a Nouhiya, a avdanced na militantov " pozíciách v blízkosti Abu Jarif. VIAC TU

Ankara je nejak vyplašená akvôli Sýrskej ofenzíve v Idlíbe a vyzýva USA aby chránili Idlíb


10