Ultrafialový teleskop na ruském satelitu Lomonosov, který byl vypuštěn v roce 2016, v atmosféře Země objevil silné světelné výbuchy, jejichž původ je zatím neznámým, uvedl v rozhovoru pro Sputnik ředitel Vědeckého institutu jaderné fyziky Moskevské státní univerzity Michail Panasjuk. (Foto: NASA)

„Pomocí teleskopu jsme získali významnější výsledky, než jsme čekali. Zdá se, že jsme narazili na nové fyzické jevy. Zatím nevíme, jaký je jejich přírodní původ.

Například během letu Lomonosova ve výšce několika desítek kilometrů jsme několikrát zaregistrovali světelných výbuch obrovské síly. A pod nimi nic nebylo, žádné bouřky nebo oblaka! Co výbuchy vyvolává je otevřená otázka," uvedl.

Panasjuk vysvětlil, že celá atmosféra Země září záblesky ultrafialového záření, jejichž část je vědcům známa. Jsou to nadoblačné blesky (elektrické výboje v mezosféře a termosféře) а blesky (obrovské slabě svítící exploze v horní části bouřkového mraku).

Vědec také oznámil, že kvůli „znečištění" atmosféry Země různými záblesky je registrování vesmírných paprsků vysokých energií teleskopem na Lomonosovi obtížnější, než se předpokládalo.

„Mezi takovými záblesky jsou jak přírodní jevy, tak i antropogenní — například prolétáme nad letištěm a vidíme signalizační světla. Náš teleskop registruje i světla měst a také objevuje vliv silných radiových stanic na atmosféru.

Všechno nám to samozřejmě vadí v hledání stop vesmírných částic. Ale naučili jsme se vybírat ty přírodní jevy, které potřebujeme," vysvětlil ředitel institutu jaderné fyziky.

Vesmírný aparát Lomonosov byl vyroben Vědeckovýrobní korporací Vesmírné systémy monitoringu, informačně-řízené a elektromechanické komplexy A. G. Josifjana na objednávku Moskevské státní univerzity. Satelit byl na oběžnou dráhou vynesen nosnou raketou Sojuz 2.1a v dubnu 2016 během historicky prvního startu z kosmodromu Vostočnyj.

Lomonosov se zabývá zkoumáním přechodových světelných jevů (krátkodobé výbuchy) ve vrchní části atmosféry Země a radiačních charakteristik magnetosféry. Váží 625 kilogramů.

Satelit je vybaven vesmírným teleskopem na měření energetického spektra a chemického složení vesmírných paprsků vysokých energií na oběžné dráze. Navíc jsou na palubě nainstalovány komplexy přístrojů na studium vesmírných gama záblesků a magnetosféry Země.