Ruský letoun Su-27 zachytil americká a švédská letadla nad Baltským mořem
11. června 2019 Redakce AC24 Ze světa 7670 4
Ruský stíhací letoun Su-27 vzlétl do vzduchu, aby zachytil dvě zahraniční průzkumná letadla, která se blížila k hranicím Ruské federace nad vodami Baltského moře. O události informovalo oddělení informací a hromadné komunikace Ministerstva obrany RF. (Foto: Sputnik)

 
 
loading...
 

Uvádí se, že k danému incidentu došlo v pondělí 10. června poté, co kontrola vzdušného prostoru zaznamenala dva neznámé cíle nad neutrálními vodami. K tomu, aby mohly být tyto cíle zachyceny, byl do vzduchu vyslán stíhací letoun Su-27, který patří do obranných protivzdušných sil Baltského loďstva.

„Posádka ruského stíhacího letounu se na bezpečnou vzdálenost přiblížila k leteckým objektům, které identifikovala jako průzkumné letadlo RC-135 Letectva Spojených států amerických a průzkumné letadlo Gulfstream Švédského letectva,“ uvádí se v prohlášení resortu.

Ministerstvo obrany také uvedlo, že pilot ruské stíhačky nejen informoval o identifikaci letadla, ale také tyto stroje doprovázel, aby zabránil porušování hranic. Celý let přitom probíhal v přísném režimu, a to v souladu s mezinárodními pravidly.

Letecké akce u ruských hranic

V poslední době se činnost zahraničních výzvědných letadel a dronů v blízkosti ruských hranic a vojenských objektů stala mnohem intenzivnější. Zahraniční vojenské letouny se pravidelně objevují nad Baltským mořem, v oblasti Krymu a Krasnodarského kraje a také kolem ruských základen v Sýrii.

Již v březnu byly na hranicích Ruska zaznamenány časté lety jaderných strategických bombardérů Boeing B-52H. Stejně tak i v dubnu se k hranicím v Kaliningradské oblasti přiblížil tento americký bombardér, který měl vzlétnout z britské letecké základny a zamířit k ruským hranicím, aby vyzkoušel nálet na základnu baltského loďstva. O něco dříve zkoumal vzdušný prostor v ruské zóně letových informací také britský průzkumný letoun Boeing RC-135W Rivet Joint.

Ruské ministerstvo obrany opakovaně vyzvalo Washington, aby s podobnými operacemi přestal, ale Pentagon tuto žádost odmítl.

Podle informací radiotechnické jednotky Vzdušně-kosmických sil Ruské federace v roce 2018 objevily a doprovodily více než 980 tisíc letadel. Asi tři tisíce z nich přitom představovala zahraniční bojová letadla, z nichž více než tisíc strojů tvořily průzkumná letadla.

Vojenské akce NATO v blízkosti hranic RF

NATO nedávno reagovalo na výzvu náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil Ruska Valerije Gerasimova, aby zastavilo vojenskou činnost v blízkosti ruských hranic, aby tím došlo ke snížení napětí. Gerasimov tehdy uvedl, že „důležitou podmínkou pro snížení napětí může být ukončení destabilizující činnosti ozbrojených sil aliance v blízkosti západních hranic RF, stejně jako ukončení rozmisťování dalších vojsk a vojenské infrastruktury v Pobaltských zemích, ve východní Evropě či ukončení rostoucí vojenské přítomnosti v Černém moři.

NATO však nepovažuje svou přítomnost v Pobaltí za hrozbu, jelikož věří, že podniká „obranné a přiměřené kroky, které jsou reakcí na měnící se bezpečnostní situaci“. V roce 2016 nasadilo NATO celkem čtyři mnohonárodnostní bojové skupiny v rámci „posílení přítomnosti“ v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku.

Zdroj: snews.com

 
 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


TF
tomas fuk
11. června 2019
vyzyvam Rusko, aby poslalo sve jaderne bombardery k hranicim USA, Britanie a Polska a zkousely tam nalety na americke zakladny
10
TF
tomas fuk
11. června 2019
USA i Britanie musi byt kompletne vymazany z mapy sveta a zniceny do posledniho americana a brita
10
JJ
10
VM
Vladimír Molík
11. června 2019
Rusko se za nás, Středoevropany, už nikdy nepostaví ve válce!  Evropa bude v brzké budoucnosti USA zcela vyhlazena (kvůli rozsáhlé nastupující muslimizaci). Zbytečně machrujete, že USA je dnes třeba zničit. Tak se nikdy nestane. 
00
TF
tomas fuk
11. června 2019
vyzyvam Rusko, aby poslalo sve jaderne bombardery k hranicim USA, Britanie a Polska a zkousely tam nalety na americke zakladny
+ 1