Rusko bude i nadále pracovat na vývoji novějších typu raket na jaderný pohon. Není totiž žádný důvod k tomu, aby přerušilo tyto projekty, uvedl bývalý náčelník mezinárodní smluvní zprávy ruského ministerstva obrany generálporučík v záloze Jevgenij Bužinskij. (Foto: Wallpaperflare)

Před nedávnem zvláštní zástupce prezidenta USA pro kontrolu zbrojení Marshall Billingslea prohlásil, že se Rusko má vzdát svých plánů na vývoj a zavedení novějších raket na jaderný pohon. Podle jeho slov jsou to „létající Černobyly”.

„Rusko se nevzdá svých plánů na vývoj a zavedení novějších jaderných raket, zvlášť v době, když americká vláda odstupuje od veškerých smluv týkajících se kontroly zbrojení, a to včetně jaderného. Rusko-americké vztahy se zhoršují a není jasné, kdy ta konfrontace skončí. V takových podmínkách nikdo nebude mít na zřeteli názor druhé strany, včetně názorů takového zvláštního člověka jako Marshall Billingslea,” sdělil Bužinskij.

Generál Bužinskij rovněž zdůraznil, že Spojené státy nejenom odstupují ze všech smluv v oblasti kontroly jaderných zbraní, ale navíc pracují na posílení svého jaderného potenciálu.

Vystoupení USA ze smlouvy o INF

Náměstek ministra obrany RF Alexander Fomim se dříve ohradil proti výrokům bývalého poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johna Boltona. Americký politik ve svých memoárech totiž uváděl, že Moskva údajně podporovala americké úvahy o ztrátě relevance Smlouvy o INF. Podle ruského diplomata, tato tvrzení jsou zcela neodůvodněná.

„Myslíme si, že odstoupení USA od této dohody bylo plánováno předem a obvinění Ruska z porušení dohody jsou neopodstatněná," prohlásil Fomin.
„V praxi není obvyklé zveřejňovat obsah důvěrných diskusí bez souhlasu druhé strany. Jelikož si autor memoárů dovolil odchýlit se od těchto pravidel, bylo by spravedlivé komentovat jeho teze. Navíc jeho hodnocení podstatně narušuje skutečné události,“ okomentoval Fomin knihu amerického politika.

Platnost smlouvy INF byla pozastavena 2. srpna roku 2019. Již na začátku tohoto roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od smlouvy a obvinil Rusko z dlouhodobého porušování. Na začátku loňského července zákon o pozastavení plnění smlouvy podepsal ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva všechna obvinění z porušení INF popírá a opakovaně uváděla, že dodržuje podmínky smlouvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov také uváděl, že obvinění USA jsou neopodstatněná, rovněž poukazoval na to, že Moskva má velmi vážné otázky ohledně plnění smlouvy samotnými Američany.

Zdroj: snews.com