Rusko s Tureckem rozzuřily Washington, protože dosáhly dohody o plynovodu „Jižní proud“
28. května 2018 Redakce AC24 Ze světa 10181 9
Rok a půl poté, co Rusko s Tureckem v říjnu 2016 podepsaly dohodu o vybudování strategického plynovodu „Turecký proud“.
 

 

 

 

Čímž skončilo velice napjaté období v Rusko-Tureckých vztazích, které se koncem roku 2015 propadly až na samé dno poté, co tento členský stát NATO nad Sýrií sestřelil ruský tryskáč, tak v sobotu ruský státní energetický gigant Gazprom dosáhl s tureckou vládou dohodu o konstrukci pozemní části větve Turecký proud, která přivede ruský plyn k evropským spotřebitelům.

Podle Reuters podepsaly tyto dvě protistrany protokol, který umožní tuto stavbu, která vázla kvůli právním sporům, a teď se pohne vpřed. Gazprom se s tureckou státem vlastněnou BOTAS dohodl na smluvních podmínkách tohoto projektu, uvedl Gazprom v prohlášení s dodatkem, že tato dohoda „umožní přijmout praktické kroky k realizaci tohoto projektu.“ Skutečnou stavbu provede společný podnik zvaný TurkAkim Gaz Tasima, který bude rovným dílem vlastněný jak Gazpromem, tak BOTAS, uvedl Gazprom.

Předtím v sobotu řekl turecký prezident Erdogan, že Gazprom s BOTAS vyřešily dlouho se táhnoucí právní spor o dovozních cenách v roce 2015-2016 a v důsledku toho získá Turecko 1 miliardu $ jako součást vyrovnání za ceny plynu dosažené s Gazpromem, na němž se Turecko dohodlo s ruským gigantem natgas v rámci slevy na Ruskem dodávaný plyn v letech 2015 a 2016 o 10,25%.

„Dohodli jsme se na snížení cen zemního plynu v letech 2015-2016 o 10,25%,“ oznámil Erdogan v proslovu na sobotním shromáždění. „Dostali jsme svou slevu. Před volbami dostaneme asi 1 miliardu $ v hodnotě svých práv,“ řekl podle citace agentury Anadolu turecký prezident.

BOTAS odmítal schváli stavbu pozemní části plynovodu, dokud nebude vyřešen spor o dovozní cenu. Jediné, co měl až dosud Gazprom dovoleno stavět, byla podmořská část potrubí. Tato stavba v současnosti už probíhá.

Rusko s Tureckem se oficiálně dohodly na projektu, který se skládá ze dvou větví už v říjnu 2016. Ta první větev bude dodávat plyn tureckým spotřebitelům, zatímco ta druhá jej přivede do zemí jižní a jihozápadní Evropy. Očekává se, že poklesne evropská závislost na tranzitu z Ruska přes Ukrajinu. Každé z těchto potrubí bude mít maximální kapacitu 15,75 miliard kubických metrů ročně.

Gazprom zakončil stavbu hlubokomořské části prvního potrubí Tureckého proudu už v dubnu. První ruský plyn by mohl začít přitékat oběma větvemi Tureckého proudu v prosinci 2019.

Zelená projektu Turecký proud s určitostí rozzuří USA, které už předtím oznámily, že uvažují o sankcích na evropské firmy, které se zúčastní ruského plynovodu Severní proud.

Prezident Trump zašel až tak daleko, že před dvěma týdny pohrozil Angele Merkel tvrzením, že buď zruší ruský plynovod, nebo začne obchodní válka s USA.

To, jak Evropa zareaguje na americké hrozby týkající se Severního proudu a brzy i Tureckého proudu, určí, zda se Evropa opět ocitne v postavení podmaněného vazalského státu vůči americkým vojenskými a energetickým lobbyistickým mocenským kruhům nebo jestli se Brusel postaví v tomto rostoucím konfliktu na stranu Putina, což povede v rámci tzv. „demokratického západu“ k bezprecedentnímu rozkolu.

Zdroj: zerohedge.com
 

 

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


TR
Thomas Riley
28. května 2018

In any case, the United States will still benefit

- roll the ball -


02
Dědouch11 *
28. května 2018

Nasranej Washington by mohl čtenáře přitahovat a protože vím, že málokdo z mně milých diskutujících se vrací do historie, seknu sem moji reakci na Janinu a Jarina pod článkem "Tiskový mluvčí ruského prezidenta promluvil, jaký je život v přítomnosti Putina".

Nepotěší, ale vnese jasno:

 

"Ahojte oba.

Opravdu jsem si myslel, že si smrťák hraje. Nejspíše pod vlivem přání, aby se vrátil...

Napsal jsem mu tedy dotaz, abych měl jistotu a udělal jsem ze sebe pičuse, protože jsem si nevšiml, že už od něho mám nepřečtenou příchozí zprávu. Vlastně dvě. V druhé mi píše, že uznám-li za vhodné, mohu sem tu první vlepit...

 

"Ahoj dědku.

Možná bych měl začít "...i ty Brutte!!"

Zítra ráno zase jedu do hor a tak jsem jen promrskal ty články na AC, protože dlouho zase nebudu ve vztahu k němu nostalgický.

Jarin TAM rozjel tézi, že jsem obsadil henocha nick. Je pravdou, že henoch už TAM jednou použil můj fotokolážní obrázek se starým Čechem. Tady je vidět jeho (její= štimová) schizofrénii.

Sice nejsem moc pyšný, že ty jeho bláboly jsou připisovány mi, ale co narobíš? Děckama nezatopíš. Nemám s tou chimérickou představou Jarina a spol. nic společného.

Nemůžu se TAM totiž přihlásit v rámci blokace IP adresy. A obcházet ji je pod mou důstojnost. V Sedmi statečných řekl ten vrhač nožů Britt: "nikdo mi nebude sahat na zbraň."

A k administraci:

Bůhví který náctiletý kyberocas to tam ovládá. Já jsem tam skončil.

 

Naproti tomu ta nabídka na ten web "Tartárie" furt platí. Je to jednoduché ovládání, ale kdo to bude kočírovat to nevím? Zaučím, poradím.

Mj. díky za tvůj vševyjadřující diskusní příspěvek tamtéž. :o))

Opatruj se.

S*."

Tak že tak."

 


50
PA
Piovarči Aragonit
28. května 2018

Dedochu ahoj

Na margo článku Rusko ide prechcať USA aj hospodársky teda ekonomicky preto ho USA chcú tak zúfalo odtrhnúť od ziskov za plyn a ropu v EU.

Predpokaldám ale že sa to nepodarí. A tak by to bolo správne.

USA musia padnúť už konečne na držku iné si nezaslúžia a karma to ani nedovolí.

 

Čo sa týk tohoto webu je to fakt nah.vno a bolo by dobre aby vzniklo niečo v našej vlastnej réžii. Ja prachy na to aj mám ale nemám zatiaľ tých odborníkov a zháňam, ale všetko trvá príliš dlho každá kúpa si vyžaduje čas a ľudia nie sú ani dosť ochotní spolupracovať zatiaľ teda. KAždí potrebuje len rýchle prachy:-)

S kúpou nového počítača som sa zatiaľ nepohol ďaleko len som zistil za koľko a parametre ktoré potrebujem, ale zatiaľ čakám na ponuku od ďalšej firmy s bližšou špecifikáciou potrebujem RAM 16 GB a i7 procesor čakám na cenovú ponuku. Ale ludia majú kopu času asi sa budem musieť obrátiť na niekoho kompetentnejšieho, kto všetko poskladá chýchlo a operatívnejšie. Ale teraz  odchádzam do zahraničia na pár dní a potom budem na veci pracovať.

Má sa vrátiť zo zahraničia aj jeden môj kámoš programátor a možno to dá dohromady

http://aragonit11.blogspot.sk/2018/05/12-maj-stmelovacia-akcia-maly-ekoden-ii.html


60
PE
Pátý Element
28. května 2018

JIZNIM PROUDEM PROUDI DO EU MIGRANTI PROTOZE V MELILE SPANELE NE-STRAZI HRANICI ??

https://www.youtube.com/watch?v=FWY1tXOAGOY


00
Dědouch11 *
28. května 2018

AHOJ MONIKO! ZDRAVÍM OD MÁCHÁČE OKINAWU! 

 

 

 

 

 

 

Jardo, klídek!


40
JN
Jaromír Novák
28. května 2018
Tož tu stoko chazarsko nik něpoderži iba kafileria s husó na ßpagátkó
40
JN
Jaromír Novák
28. května 2018
Tož rozhodnute vyhrala země středu ,chraňsi si babu aspoň vpiatok.
50
MI
Monika Ikema
29. května 2018
Zdravím kouzelný dědečku jsem ráda že funguješ já dnes přes Safari také na Machači jsem taky stanovala se sestřenici blízko letního kina to už je ale let ! Tak jsi to užij zde jsou denně 30 stupňové vedra alidé ven chodí až k večeru ! Pouze turisti jsou na pláži ! 
40