Bývalé americké pomocnici ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti Victorii Nulandové bylo zamítnuto ruské vízum, uvedla RIA Novosti s odkazem na ruské ministerstvo zahraničí. (Foto: Wikimedia)

Diplomacie uvedla důvod tohoto rozhodnutí – diplomatka byla ruskými úřady zařazen na černou listinu. Orgány Ruské federace ji sestavily v reakci na zavedení osobních víz a finančních sankcí ze strany Spojených států proti řadě ruských představitelů. Dříve bylo ruské vízum odmítnuto několika americkým kongresmanům a bývalému velvyslanci USA v Ruské federaci Michaelu McFaulovi.

Podle deníku „Kommersant“ požádala Nulandová o vízum na návštěvu uzavřené mezinárodní konference pořádané Ruskou radou pro mezinárodní záležitosti (RSMD), Německou společností pro zahraniční politiku a Školou pro pokročilá mezinárodní studia na Univerzitě Johnse Hopkinse. Akce se konala v Moskvě 20. – 21. května.

Později generální ředitel RSMD Andrej Kortunov později řekl, že ministerstvo zahraničí doporučilo Radě, aby nepočítala s účastí Nulandové na konferenci, protože by jí bylo vízum zamítnuto.

Kritický postoj ruských představitelů vůči Victorii Nulandové se vysvětluje její rolí při utváření americké politiky v postsovětském prostoru. Od roku 2013, po svém jmenování do funkce asistentky ministra zahraničí, začala mít Nulandová okamžitě znatelný vliv na formování Washingtonské agendy v této oblasti.

Victoria Nulandová se aktivně zapojila do akcí kolem politické krize na Ukrajině jak organizačně tak finančně. Navštívila Kyjev uprostřed masových nepokojů v zimě 2013-2014. Nulandová zůstala jedním z hlavních hráčů po změně moci v Kyjevě v roce 2014 a prosazovala politiku podpory prozápadních sil na Ukrajině, v Gruzii a v Moldavsku a také obhajovala sankce proti Ruské federaci.

Akce „sendvič“nebo „sušenky“

Média zveřejnila záběry o tom, jak rozdávala sušenky během protestů v Kyjevě. Nuland přitom obvinila ruská média z dezinformací. Tvrdila, že v únoru 2014 distribuovala sendviče a ne sušenky v centru Kyjeva během událostí na Majdanu, a to nejen demonstrantům, ale také údajně vojákům zvláštního útvaru ministerstva vnitra „Berkut", kteří stáli proti demonstrantům.

Ovšem ředitel politického oddělení Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny Aleksej Makejev nicméně uvedl, že během výše uvedených akcí Nulandová v Kyjevě rozdávala sušenky účastníkům „Euromaidanu“.

Zdroj: pz.czkommersant.ru