Řecko chystá vojenské cvičení v blízkosti sporných území s Tureckem
27. července 2020 Redakce AC24 Ze světa 5091 1
Řecko v neděli učinilo mezinárodní prohlášení Navtex o vykonání v okolí ostrovu Kastelorizo vojenského cvičení se střelbou, píše list Proto Tema. (Foto: Picryl)

 
 
loading...
 

Prohlášení zveřejnila stanice hydrografické služby řeckého vojenského námořnictva Heráklion.

„Navtex platí od pondělí 27. července do 30. července za účelem vykonání cvičení pobřežní stráže se střelbou. V souladu s Navtex mají námořníci zakázáno překročení vyznačeného prostoru,“ uvádí se ve zprávě.

Turecko na to brzy reagovalo prohlášením antiNavtex a označilo řecký záměr za nelegitimní, praví se ve zprávě.

Nejvzdálenější řecký ostrov Kastelorizo se dostal do středu sporů mezi Řeckem a Tureckem o rozdělení mořských vod a určení výhradního ekonomického prostoru.

Hydrografický úřad ve městě Antalya 21. července zveřejnil mezinárodní oznámení Navtex o seizmickém průzkumu jihovýchodně a východně od ostrovu Kastelorizo ve dnech 21. července – 2. srpna. V Ankaře sdělili, že se na plavbu do tohoto prostoru vydá průzkumná loď Oruc Reis. Na cestu se tam vydaly rovněž turecké válečné lodě.

Řecko prohlásilo, že je to jeho výhradní ekonomický prostor. Zveřejnilo vlastní Navtex, kterým anulovalo turecký. Řecké ozbrojené síly byly uvedeny do bojové pohotovosti po celé zemi. Řecké ministerstvo zahraničí sdělilo, že podalo protest proti Turecku a nastolilo tuto otázku v EU, NATO a OSN.

Turecko označilo protest Řecka proti tureckému seizmickému průzkumu v okolí Kastelorizo za neodůvodněný. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Axoy prohlásil, že loď Oruc Reis koná průzkum v hranicích tureckého kontinentálního šelfu, o kterých Ankara informovala OSN. Podle jeho slov vydala turecká vláda licenci na tento průzkum v roce 2012. Axoy prohlásil, že „maximalistické požadavky Řecka ohledně kontinentálního šelfu jsou v rozporu s mezinárodním a precedentním právem a také soudními usneseními“.

Zdroj: ekathimerini.com

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
28. července 2020

A je to to najlepšie čo môžu urobiť proti rozpínavému Turkovi

https://aragonit11.blogspot.com/2020/06/blog-post_21.html


00