Rakousko razantně bojuje proti politickému islámu: Uzavře sedm mešit a vyhostí imámy
8. června 2018 Redakce AC24 Ze světa 5696 5
Rakouská vláda nařídila uzavření sedmi mešit v zemi a v rámci svého „boje proti politickému islámu“ plánuje také vyhostit několik imámů. Oznámil to v pátek spolkový kancléř Sebastian Kurz a členové jeho kabinetu.

„Paralelní společnosti, politický islám a tendence k radikalizaci nemají v naší zemi místo,“ prohlásil Kurz, jehož citovala agentura DPA. 

Avizovaná opatření jsou prvními důsledky prověřování islámských sdružení a mešit v Rakousku, blízkých turecko-islámskému svazu pro kulturní a společenskou spolupráci v Rakousku (ATIB). 

Uzavřená má být kromě jiných mešita turecké krajně pravicové organizace Šedí vlci na náměstí Antonsplatz ve vídeňském obvodu Favoriten, informovala agentura APA a veřejnoprávní televize ORF.

O povolení k pobytu v Rakousku by mohlo přijít 40 muslimských duchovních ze sdružení ATIB, jež momentálně vyšetřují pro podezření z porušení zákazu financování se zahraničí, oznámil rakouský ministr vnitra Herbert Kickl.

Ve dvou případech je již jisté, že imámy vykáží ze země, přičemž úřady se momentálně zaměřují na celkem 60 z celkově 260 imámů působících v Rakousku, zaznělo na ranní tiskové konferenci v Úřadu spolkového kancléře ve Vídni.

„Jsme teprve na začátku,“ doplnil vicekancléř Heinz-Christian Strache. Východiskem ohlášených opatření je rakouský zákon o islámu z roku 2015, který od muslimské komunity žádá pozitivní postoj vůči rakouskému státu a společnosti. Mimo jiné také zakazuje financování muslimských institucí ze zahraničí.

Právě ATIB je už déle terčem kritiky, zejména pro obvinění z tureckého nacionalismu, píše ORF. 

ATIB funguje jako zastřešující organizace, která v Rakousku zastupuje přes 60 spolků. Rozruch nedávno vyvolaly „vojenské hry“ s dětmi v uniformách v jedné z vídeňských mešit ATIB-u; rakouská vláda však prošetřuje i zprávy o aktivitách Šedých vlků v mešitách v zemi.

Zdroj: nytimes.com

 
 

 

 
Loading...
loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


MI
Monika Ikema
8. června 2018
Děkujeme Rakousko měli by tak postupovat veškeré země po celé Evropě ! Ve Švýcarsku nejsou mešity vůbec povolené a modleni na ulici pod pokutou zakázáno ! Migranti se musí řídit zákony té země v které žiji a né jsi diktovat svoje zákony ! 
40
JN
Jaromír Novák
8. června 2018
Však taky na čase v Evropě se kostely bourají a nebo předělávají na islámské modlitebny a umí si někdo představit kdyby se opačné dělo v muslimské zemi ?? Teď už je situace s migrací tak závažná , že kdyby přišel stop stav pro celou Evropu ,tak to semínko islámského násilí stejně vyklíčí ,musíme ale být silní a věřit v naše svaté právo na tuto zemí a hlavně na křesťanskou Evropu ,kdy nejeden z našich předků položil život za to abychom tady mohli žít v lásce a naději.
40
DD
Dobrý Den
8. června 2018
Na východ nebo na záchod?! Neziskovka Sorosova, zkouší to furt, zítra znova! Tu je bubák a tam čoud, vystrkuje z křoví oud. Zde zas volby! A to máme. Prezidenta vám sem dáme. Pak sesednem v jednom kruhu, na východ jdem v jednom pruhu!
40
40
Ondřej Bárta
8. června 2018
Jsou to šílenci...
30
MI
Monika Ikema
8. června 2018
Děkujeme Rakousko měli by tak postupovat veškeré země po celé Evropě ! Ve Švýcarsku nejsou mešity vůbec povolené a modleni na ulici pod pokutou zakázáno ! Migranti se musí řídit zákony té země v které žiji a né jsi diktovat svoje zákony ! 
+ 4