Vladimir Putin učinil prohlášení na poradě se členy Rady bezpečnosti Ruska, na níž se projednávala smlouva o raketách středního a krátkého doletu (INF) a nedávné zkoušky v USA. (Foto: PoR)

Na začátku svého vystoupení ruský lídr připomenul, že Washington vyzkoušel raketu s plochou dráhou letu pozemní dislokace, která podle zprávy amerického vojenského rezortu zasáhla cíl ve vzdálenosti přes 500 kilometrů, což je v rozporu se smlouvou INF.

„Američané to neustále popírali a tvrdili, že pozemní MK-41 (pozn. odpalovací zařízení) nemohou údajně odpalovat rakety s plochou dráhou letu námořní dislokace Tomahawk. Nyní je skutečnost porušení zřejmá a už se nedá popírat – řekli to sami,“ zdůraznil prezident.

Objevuje se otázka, co se teď bude rozmísťovat v Polsku a Rumunsku. Systémy protiraketové obrany, nebo útočné raketové komplexy dost velkého doletu, podotkl Putin.

​Zrežírovaná kampaň

Prezident také zdůraznil, že USA provedly odpálení 16 dnů po oficiálním vypovězení smlouvy.

„Je jasné, že to nebyla improvizace, ale další článek v řetězu dávno plánovaných a prováděných akcí,“ řekl ruský prezident a připomněl, že Moskva má již dlouho informace o vývoji zakázaných zbraní v USA.

Putin zdůraznil, že Washington zrežíroval „propagandistickou kampaň o údajném nedodržování ustanovení této smlouvy ze strany Ruska“.

„Jak je nyní všem jasné, jejím jediným cílem bylo přikrytí prací prováděných Washingtonem s porušením smlouvy a původní úmysl odstoupit od ní,“ vysvětlil.

Reakce Moskvy

Ruské vedení nepochybuje o tom, jaké jsou skutečné záměry amerických kolegů, řekl Putin.

„Když se zbavili zavedených omezení, rozvázali si ruce k umísťování dříve zakázaných raket v různých regionech světa. Američtí politici na vysokých místech i úrovni prohlašují, že umísťování nových systémů může začít od asijsko-pacifické oblasti, ale i to se dotýká našich základních zájmů, neboť to vše se nachází blízko ruských hranic,“ vysvětlil prezident.

Zároveň připomněl, že Moskva se nikdy nechtěla nechat zatáhnout do závodů ve zbrojení a ve výdajích na obranu Rusko zaujímá sedmé místo na světě, zatímco na prvním místě jsou USA.

​„K vyvíjení nejnovějších zbraní vyprovokoval Rusko Washington svým jednostranným odstoupením od smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany v roce 2003. Byli jsme prostě nuceni a skutečně povinni zajistit bezpečnost našeho lidu a naší země. Děláme to teď a budeme to samozřejmě dělat i v budoucnosti,“ zdůraznil.

Na závěr svého projevu Putin pověřil ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a další příslušné úřady, aby zanalyzovaly úroveň nebezpečí a přijaly „komplexní opatření k přípravě symetrické odpovědi“.

Situace kolem INF

SSSR a USA podepsaly smlouvu INF v roce 1987. Strany se zavázaly, že zlikvidují všechny komplexy pozemních balistických a okřídlených raket se středním (jeden tisíc až 5,5 tisíce kilometrů) a kratším (od 500 do jednoho tisíce kilometrů) dosahem.

V říjnu 2018 Trump oznámil, že Washington odstupuje od smlouvy kvůli „nedodržování“ závazků ze strany Moskvy, ale žádné důkazy americká strana nepředložila.

V roce 2019 Rusko jako odpověď na jednání USA pozastavilo svou účast ve Smlouvě INF.

Sputnik dříve psal o variantách raket, které Rusko může vyvinout po ztroskotání smlouvy o INF.