Po odvodu kurdských jednotek domobrany od syrsko-turecké hranice začne rusko-turecké patrolování směrem na západ a na východ od oblasti turecké operace Pramen míru, kromě města Kámišlí, stojí v memorandu na základě výsledků jednání ruského prezidenta Vladimira Putina s tureckým kolegou Recepem Tayyipem Erdoganem v Soči. (Foto: MoD)

V dokumentu se zvláště zdůrazňuje důležitost zachování Adanské dohody „v současných podmínkách“.

„Počátkem 12té hodiny 23. října roku 2019 na syrskou stranu syrsko-turecké hranice za hranicemi zóny operace Pramen míru bude přivedena ruská pohraniční policie a syrské pohraniční služby. Budou spolupracovat při odvodu jednotek KOS a jejich zbraní na 30 kilometrů od syrsko-turecké hranice,“ stojí v memorandu. Jeho text přečetl ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.

Zmiňuje se, že odvod má být dokončen v průběhu 150 hodin po 12té hodině 23. října. Z toho momentu začne společné rusko-turecké patrolování do hloubky 10 kilometrů od hranice na západ i na východ od oblasti operace Pramen míru, kromě města Kámišlí.

Přitom v bodu 9 memoranda se praví, že Moskva a Ankara vytvoří společný mechanismus monitoringu a verifikace pro možnost dozoru a koordinace plnění této dohody.

Jednání Putin – Erdogan

Ruský prezident jednal s tureckým prezidentem více než 6 hodin. Jednání přitom označil za „osudová“ pro budoucnost Sýrie.

Putin po jednání také podtrhl, že je důležité, aby bylo umožněno běžencům ze Sýrie vrátit se do své vlasti. Věnoval se rovněž otázkám růstu separatistických tendencí v regionu, které, podle jeho názoru, v poslední době uměle podporovaly obě strany.