Deset pilotek pozemních sil ČLOA skončilo debutové samostatné lety v provincii Shanxi na severu Číny. (Foto: Xinhua)

 

Pilotky zdraví během svého prvního samostatného leteckého výcviku na letišti na jihu provincie Shanxi (Šan-si). Těchto 10 studentek je první letkou vycvičenou pozemními silami Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA). Budou absolvovat příští rok. Fotografie: tisková agentura Nová Čína / Xinhua

Očekává se, že prvních 10 studentek vycvičených pozemními silami Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) bude absolvovat a připojí se k operačním jednotkám v roce 2021.

Pozemní síly ČLOA uvedly ve svém prohlášení, že stážistky byly vybrány z absolventů středních škol po celé zemi v roce 2017, kdy pozemní síly začaly přijímat ženy na letecký výcvik. Nyní jsou studentkami Leteckého institutu ČLOA.

Podle videoklipů zveřejněných pozemními silami dokončily tyto studentky nedávno své první samostatné lety na letišti pozemního vojska na jihu provincie Shanxi a ovládaly francouzský lehký vrtulník Gazelle, aby provedly několik jednoduchých manévrů.

Budou pokračovat v leteckém výcviku a po ukončení studia v roce 2021 budou přiděleny k jednotkám pozemních sil po celé zemi.

Fotografie zveřejněné pozemními silami ukazují ženy před několika bojovými vrtulníky typu WZ-19, což naznačuje, že v budoucnu budou takové vrtulníky pravděpodobně obsluhovat.

Ve srovnání s leteckými jednotkami letectva ČLOA a námořnictva ČLOA, které nasazují hlavně letadla s pevnými křídly, používá letecké křídlo pozemních sil vrtulníky, které zahrnují bojové, průzkumné a dopravní modely.

WZ-19, vyvinutý společností Letecká průmyslová skupina v Harbinu (Aviation Industry Corp. Harbin), je poháněn čtyřmi lopatkami poháněnými dvěma turboshaftovými motory. Má maximální cestovní rychlost 245 kilometrů za hodinu, maximální vzletovou hmotnost 4,51 tuny a provozní dosah 700 kilometrů, podle údajů této společnosti, která letadlo vyrábí.

Vrtulník může nést osm raket a dva raketomety. Pro ochranu svých pilotů je vybaven pancéřováním a nárazuvzdornými sedadly.

Těchto 10 žen jsou první, které pozemní síly vycvičily, aby se staly pilotkami. Tato služba měla ve svých leteckých jednotkách několik pilotek, ale byly to bývalé pilotky vzdušných sil ČLOA, které řídily letadla s pevnými křídly.

Ve Spojených státech jsou ženy významnou silou ve vojenské flotile vrtulníků. V roce 2014 tvořily podle zprávy vydané americkou armádou asi 10 procent pilotů vrtulníků americké armády ženy. V americké armádě existuje mnoho pilotek, které obsluhovaly nejmocnější útočný vrtulník na světě Boeing AH-64 Apache, uvedly americká média.

Generálmajorka ve výslužbě paní Liu Xiaolian (Liou Siao-lien), jedna ze třetí skupiny pilotek ČLOA, uvedla, že ženy jsou v řízení moderních vojenských letadel stejně dobré jako muži, protože v moderních vzdušných soubojích jsou důležitější inteligence a pevná vůle než fyzická síla.