Experimentální kosmická loď Starhopper během předběžného napájení a testování motoru Raptor vzplanula. O incidentu informoval portál NASA Spaceflight. (Foto: NASA)

Tato nehoda tak odkládá testování prototypu kosmické lodi SpaceX na dobu neurčitou.

„Navzdory tomu, že oheň vypadal velmi nebezpečně, Starhopper s největší pravděpodobností nebyl poškozen. Doufáme, že situace bude jasnější, až zítra inženýři SpaceX zkontrolují stav přístroje,“ okomentoval událost Jonathan McDowell, astrofyzik z Harvardské univerzity (USA).

Včera měla společnost SpaceX v plánu provést první samostatný let Starhopperu, prototypu hvězdné lodi, s jejíž pomocí chce Elon Musk a jeho stoupenci zahájit kolonizaci Marsu a dalších planet sluneční soustavy.

Podnikatel o svých rozsáhlých plánech týkajících se „osvojení si“ Rudé planety informoval před třemi lety. Podle obchodníka by do konce století měla extra těžká raketa a „armáda“ tisíců meziplanetární lodí dopravit asi milion lidí na Mars.

Později Musk zveřejnil detailní popis plánů stavby „flotily“ z těžkých raket BFR v jednom z recenzovaných vědeckých časopisů. Tyto myšlenky vyvolaly spoustu kritiky ze strany vědecké komunity, jejíž početní členové se domnívají, že jsou nápady podnikatele za příliš drahé a poněkud sci-fi.

Podle plánů Elona Muska se raketa bude skládat ze dvou částí. První z nich bude tvořit urychlovací jednotka, která v sobě spojí sílu několika super výkonných motorů Raptor, analogů urychlovačů super-těžké rakety Saturn V programu Apollo. Druhá část BFR zahrnuje horní stupeň (část) a pilotovanou loď schopnou zajišťovat život několika set lidí. 

Obě části BFR jsou vyvíjeny současně – motory jsou instalovány a testovány na Zemi. Pilotovaná část bude brzy postavena a poté bude vyslána do okolního prostoru Země, s využitím již existujících motorů vytvořených SpaceX pro raketu Falcon Heavy.

Později tato loď dostala oficiální název Starship, zatímco spodní stupeň byl pojmenován Super Heavy.

Navzdory skeptickému postoji vědecké a inženýrské komunity, společnost SpaceX aktivně vyvíjí komponenty hvězdné lodi a v posledních měsících její zaměstnanci již provedli několik testů Raptoru a Starhopperu, zjednodušené makety pilotované části Starshipu.