Letadlová loď USS Ronald Reagan a její úderná skupina vstoupily do Jihočínského moře, aby zde pořádaly vojenské cvičení. (Foto: Wikimedia)

Tichomořská flotila amerického námořnictva uvádí, že úderná skupina „provádí námořní bezpečnostní operace, které zahrnují letové operace s pevnými letouny a letouny s rotačními křídly, námořní úderná cvičení a koordinovaný taktický výcvik mezi pozemními a leteckými jednotkami“.

Pro Čínu a další země v regionu je však důležité to, co se děje ve tmě, a není to tak složité.

Roční obchod zhruba v hodnotě 5 bilionů amerických dolarů prochází Jihočínským mořem. To zahrnuje polovinu celosvětové denní obchodní přepravy, třetinu obchodu s ropou a dvě třetiny zkapalněného zemního plynu.

Stejně důležitá je i námořní křižovatka pro čínský globální dodavatelský řetězec, včetně její iniciativy Pásmo a stezka pro zlepšení regionální spolupráce a propojení v transkontinentálním měřítku.

Z hlediska ekonomiky a technologie jsou výhody Spojených států v Asii a dalších regionech postupně nahrazovány Čínou. Mnoho Američanů obviňuje prezidenta Donalda Trumpa a jeho vládu z úpadku Ameriky a zoufale se snaží kontrolovat Čínu v naději na změnu veřejného mínění.

Existuje několik dalších důvodů, proč došlo k významnému nárůstu amerických vojenských aktivit v Jihočínském moři, včetně pokusu o proniknutí do agresivního a pronikavého námořního sporu s druhou největší světovou ekonomikou.

Deficit Pentagonu

Deficit amerického rozpočtu dosáhl v rozpočtovém roce 2020 historického maxima 3,1 bilionu amerických dolarů. Primární víra spočívá v odpovědnosti Trumpovy administrativy a republikánů. Trump chce dosáhnout kompromisu ohledně nového balíčku pomoci, ale členové Senátu z Republikánské strany tak neučiní, pokud výši výdajů navrhnou demokraté.

To vedlo k rostoucí debatě o rozpočtu Pentagonu na rok 2021. Je také obviňován z deficitu a současně některé osobnosti tlačí na snížené rozpočtu na obranu. Argumentem je, že největší hrozbou pro národní bezpečnost USA je jejich dluh, nikoli Čína, a že vojenský přesah je umíráčkem amerického impéria.

To znepokojilo Pentagon a jeho hlavní stratégy. I když fakta nejsou na jeho straně, ministr obrany Mark Esper tvrdí, že zvýšení amerických vojenských výdajů může pomoci čelit Číně a Rusku. Podle jeho rétoriky je zapotřebí většího rozpočtu, aby se tento region stal periferií Washingtonu pro dlouhodobou konkurenci velmocí a „aby zůstal před výzvami, kterým čelíme, zejména z Číny“.

Volby

Trump pokračuje ve sledování demokratického kandidáta na prezidenta Joe Bidena v anketách, jeho poradci, nejbližší spolupracovníci a tým kampaně kvůli tomu nespí.

Další blízcí lidé, včetně některých jeho nejodvážnějších spojenců, věří také tomu, že bude na dobu jednoho funkčního období prezidentem.

Podle současné situace Trumpovi poradci trvají na tom, že má stále čas na oživení a zlepšení politického prostředí. V zákulisí podnikají kroky ke změně taktiky. A kdo řekl, že to nemusí zahrnovat využívání zahraniční a vojenské politiky pro jejich vlastní domácí politické zisky?

Pandemie

Ve srovnání s mnoha jinými západními národy se USA nedokázaly vypořádat s dopady pandemie COVID-19. Navzdory tomu, že měla peníze a nástroje, Trumpova administrativa nedokázala zachránit tolik životů jako ostatní. Nyní se musí vypořádat s rozbitou sociální záchrannou sítí a válkou dezinformací týkajících se chudoby, ekonomické nerovnosti, policejního násilí, protestů za rasovou spravedlnost atd.

Více než 30 milionů Američanů pracovních sil je bez práce. Obviňují Trumpa a chtějí změnit samotný systém, jak tomu bylo během nedávných protestů za rasovou spravedlnost. Důležitější je to, že akciový trh je na úrovni bublin, protože FED stále tiskne peníze, a existuje obava, že by se mohl kdykoli zhroutit.

Hlavní sdělovací prostředky proti Trumpovi viní z této noční můry jeho zacházení s virem. Říkají, že pravidelně popíral, že jsou potřeba roušky, sociální distancování a odstávky. Ani on neposlouchal své vlastní lékařské odborníky a vyšší osobnosti dohlížející na pandemickou reakci.

Média tvrdí, že umožnil šíření nemoci po celé zemi a včas nezavřel hranice. Jistě, státní a národní průzkumy veřejného mínění ukazují, že Trumpova administrativa promarnila měsíční náskok, a mohla zadržet virus.

Je jasné, že USA čelí velkým krizím na několika frontách, a to vše kvůli neúspěchům a chybám Trumpovy administrativy. Rozhodnutí vyslat americké válečné lodě přes Tchajwanský průliv nebo narušit Jihočínské moře není to, co většina Američanů a podniků upřednostňuje v tomto nejistém novém světě.

Pokud se Trump snaží přivést Jihočínské moře na hranici nestability, aby mu to pomohlo vyhrát znovuzvolení, vybral si špatné moře. Dává to racionální smysl. Udělat chybu je jedna věc, pokračovat v chybách je druhá věc.

Bobby Naderi

Novinář, dokumentarista a člen cechu spisovatelů Velké Británie.