Proč varujeme před Číňany a Američany se nezabýváme? Podivoval se poslanec
27. května 2019 Redakce AC24 Z domova 7028 1
Člena sněmovního bezpečnostního výboru za Piráty Tomáše Vymazala překvapuje, že se Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zabývá pouze čínskými telekomunikačními firmami a zcela ignoruje společnosti ze Spojených států. Podle něj totiž jistá hrozba může pocházet i od nich. (Foto: Flickr)
 

 
Loading...

Svůj názor Vymazal vyslovil v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Podle jeho názoru informace, které před lety zveřejnil Edward Snowden, dokazují, že i americké úřady mohou využívat produkty svých firem ke špionáži.

„Nechápu, proč se NÚKIB zabývá jen čínskými produkty, v zásadě se jeví, že je to z toho důvodu, že Američané jsou naši spojenci, takže jim věříme i přesto, že víme, už je to řádka let, co Edward Snowden zveřejnil, že společnost Cisco má také zadní vrátka od americké agentury NSA (Národní bezpečnostní agentura),“ uvedl Vymazal.

Jeho kolega z bezpečnostního výboru Jiří Dienstbier (ČSSD) s ním souhlasil a poznamenal, že by se ke všem mělo přistupovat stejně. Podle něj by se Evropská unie měla pokusit zajišťovat prvky kritické infrastruktury samostatně. Poukázal rovněž na to, že v Evropě existují dva velcí IT výrobci, a to Nokia a Ericsson.

Oběma politikům dal za pravdu i předseda sněmovního bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD). Podle něj může být čínský Huawei stejně rizikový jako i firmy z jiných zemí.

„Jak se v minulosti ukázalo, i jiné firmy měly problémy s tím, že do svého hardwaru dávaly zadní vrátka,“ uvedl Koten.

Podle Vymazala zajištění bezpečnosti kritické infrastruktury pomůže otevřený hardware a software. Díky tomu bude možné si prohlížet schémata, dokumentaci a hardware upravovat.

NÚKIB v prosinci roku 2018 varoval před technologiemi společností Huawei a ZTE, které vyhodnotil jako hrozbu pro bezpečnost státu. Prezident Miloš Zeman tehdy prohlásil, že akce NÚKIB poškodily zájmy České republiky. Nicméně České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) po tomto varování v únoru roku 2019 spolupráci s Huawei přerušilo. Společnost Huawei škole dodávala výukové vybavení.

Minulý týden americké úřady zařadily Huawei na černou listinu, což znamená, že americké firmy potřebují zvláštní povolení, aby mohly čínské společnosti dodávat své produkty. Brzy poté spolupráci s Huawei ukončil Google, což se může vážně dotknout chytrých telefonů této čínské značky, které spoléhají na operační systém Android.

Americký zpravodajec Edward Snowden v roce 2013 zveřejnil přísně tajné informace americké Národní bezpečnostní agentury (NSA). Ty se týkaly programu globální špionáže, kterou prováděly americké tajné služby ve spolupráci s telekomunikačními agenturami.

Zdroj: snews.com

 

Vážení čtenáří, přispějte na provoz vašeho nezávislého zpravodajství kryptoměnami:

BTC: 1C2tZY29PnRFacscnLf4ghwvUEwoiF7WZD

ETH: 0x5200433e4Ba2e89F1179DB688548Bb5aB2D3b4eC

LTC: LQpFdfXdLmogQzNtL9zZcW4bpuwrgDGhyj

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


RK
Rudolf Kavan
27. května 2019

Ja bych trochu poopravil, ze USA "take" spehuji. Spis je to tak, ze je velmi pravdepodobne, ze USA spehuji a velmi nepravdepodobne, ze tak cini Huawei. Je napriklad znamo, ze NSA spehovala Angelu Merkelovou. USA jde prave o to, aby mohly ve spehovani pokracovat. Software Huawei je verejne dostupny a kdyby se neco sebemensiho naslo, tak by to melo pro firmu katastrofalni obchodni dusledky. USA si toho mohou dovolit, protoze mnohe zeme jsou jejich vasalove a stejne udelaji, co jim Amerika prikaze. Netreba chodit daleko pro priklady.

 


00