Proč se divit dalšímu libyjskému mejdanu?
10. dubna 2019 Redakce AC24 Ze světa 5971 9
Božíčku, maršál se opět hnul. Polní maršál Chalíf Haftar občas média potěší, protože když se dá v Libyi do práce, konečně ve větší míře stříká krev a ve velkém ďoubají do zdí a do lidí kulky. Hned je o čem psát, komentuje František Roček. (Foto: Wikimedia)
 

 
Loading...

Nevzpomínáte, co se psalo o Haflarovi v květnu 2014? No přeci, že …jemu loajální ozbrojenci vzali útokem libyjský parlament v Tripolisu, rozpustili ho a jmenovali vlastní zákonodárný sbor. Existující vládu označili jako přechodnou. Z Tripolisu přicházejí zmatené a protichůdné zprávy. V metropoli se pohybují příslušníci různých milicí s těžkými zbraněmi, střílí se a není jasné, kdo je vlastně u moci. Libyjský kabinet i parlament měly pravomoci jen na papíře. Různé části země si mezi sebou rozdělily ozbrojené skupiny, odmítající se po válce proti Kaddáfího režimu rozpustit… Tři roky po triumfu nad Kaddáfím, kterého většina Libyjců nenáviděla, vládnou chaos, nejistota a právo silnějšího…

To byl jeden z pokusů jak z libyjského bordelu udělat něco zdánlivě smysluplnějšího, marná snaha o odstranění chaosu.

Z tohoto hlediska je podivné, že v jednom článku na www.voanews.com jsem našel větu, že současné „boje znamenají první nárůst nepokojů v Libyi od pádu diktátora Moammara Kaddáfího.“ Vždyť trvale je s Libyí spojováno slovo chaos.

Je duben 2019, a píše se ve zprávách třeba, že bezpečnostní důstojníci na letišti Mitiga východně od libyjského hlavního města uvedli, že nálet vedl k zasažení přistávací dráhy, ale bez oběti. Haftar pokračuje v úsilí o převzetí hlavního města. Boje byly zatím od neděle spíše „opatrné“ a počet mrtvol je proto zhruba (zatím) do 40 a více než 100 zraněných.

Zabíjácká ruleta s otazníkem

Zda Haftar se postřílením neschopných oponentů přiblíží k ozbrojenému libyjskému „téměř míru“ není vůbec jisté.

Nejedná se o ideu a humanismus, ale o dostatek prostředků ty druhé pozabíjet nebo donutit je utéci. Čili čeká se na to, jestli maršálova ofenzíva bude dotažena do konce.

„Je zřejmé, že se Haftar rozhodl zahájit ofenzívu na Tripolis pod dojmem nedávných vítězství v jižní oblasti Fezzanu. Touha maršála je jasná: pokračovat v triumfálním pochodu celou zemí a efektně ji dokončit v hlavním městě. Jedna věc je však dobýt poušť Fezzan a jinou dobýt hustě obydlenou pobřežní část Tripolitanie, počínaje hranicemi s Tuniskem a konče Sirtou…“ (ng.ru - 7.4.2019, „Почему на Западе не хотят помогать Хафтару“, autor Ravil Zinnatullovič Mustafin)

Racionální skepse tohoto typu je základem uvažování o tom, jak asi bude libyjské zabíjení pokračovat pozítří po obědě.

Oficiální vláda uznávaná OSN není schopná dosáhnout téměř ničeho. Maršál doufá, že bude k tomu mít dostatek materiálních prostředků.

Pokud jsem citoval Mustafina, také on není prorokem, protože se mýlí, když píše, že maršál: „… podcenil reakci světového společenství, především západních mocností, včetně Francie a dokonce i takových zemí, jako je Egypt a Spojené arabské emiráty. To znamená, že ti, kteří jsou považováni za spojence Haftara, se za žádných okolností nechtějí kvůli němu hádat se s ostatními…“

Každý, kdo chce změnit současnou zahnívající situaci kdekoliv, se vždy setká s tzv. reakcí světového společenství. Neb i chaos v Libyi je pro některé státní režimy lepší než pozitivní změna, pokud ji nenastolí námi protěžovaný zkurvysyn.

Když je potřeba spustí se mediální povyk. Proto se spojenci mohou stát ze dne na den zdrženlivými, pokud to je z politických a obchodních hledisek momentálně výhodnější, než otevřeně maršála podporovat.

Jenom si připomeňme, že Libye se od svržení vůdce Muammara Kaddáfího (na čemž měla nemalý podíl především Francie a Velká Británie) v roce 2011 dosud nevzpamatovala z chaosu.

O vládu kromě mnoha malých ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Na východě má podporu maršálova LNA neuznávající slabou vládu v Tripolisu, za níž stojí podivíni z OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.

P. S. Někteří si myslí, že maršál Haftar by pro Libyi byl nejrozumnější variantou krutovládce. Je krutě pragmatický, ale s „technickým“ nadhledem zkurvysyna západního typu. Pro západ proto není moc přijatelný, neboť se silným (odolným a tzv. flexibilním) zkurvysynem se hůře manipuluje. 

 

Vážení čtenáří, přispějte na provoz vašeho nezávislého zpravodajství kryptoměnami:

BTC: 1C2tZY29PnRFacscnLf4ghwvUEwoiF7WZD

ETH: 0x5200433e4Ba2e89F1179DB688548Bb5aB2D3b4eC

LTC: LQpFdfXdLmogQzNtL9zZcW4bpuwrgDGhyj

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
10. dubna 2019

Je to presne ako vo Venezuele

Mike Pence požádal OSN, aby uznala Juana Guaidó jako legitimního prezidenta Venezuely "Maduro musí odejít," řekl viceprezident USA

Obrázek

Venezuelu postihol ďalší rozsiahly výpadok prúdu Okrem Caracasu zasiahol výpadok prúdu aj dôležité oblasti najmenej v 20 z 23 štátov.

V dôsledku ďalšieho rozsiahleho výpadku prúdu, ktorý v utorok 09.04.2019 večer miestneho času postihol viaceré časti Venezuely vrátane hlavného mesta Caracas, museli ďalšiu noc prečkať v tme mnohí obyvatelia krajiny. Informovala o tom v stredu 10.04.2019 agentúra AFP i užívatelia sociálnych sietí. Podľa týchto zdrojov výpadok elektrickej energie - najväčší za tento týždeň - zasiahol veľkú časť Caracasu, ako aj dôležité oblasti najmenej v 20 z 23 štátov Venezuely. Výpadok elektriny nastal v utorok okolo 23:20 hod. miestneho času (v stredu 05:20 hod. SELČ)...

Zdroj https://svet.sme.sk/c/22095862/venezuel ... prudu.html z 10.04.2019

https://aragonit11.blogspot.com/2018/11/blog-post_21.html


20
EP
Eduard Piovarči
10. dubna 2019

HAffarove sily postupojú k Tripolisu

Líbyjskej Národnej Armády (LNA) obnoví svoju vopred voči krajine kapitálu, Tripolis, apríla 10 a zachytil základne 42nd Prápor a 4th Brigády južnej časti mesta. Prvá základňa sa nachádza v blízkosti mesta Ain Zara, zatiaľ čo druhá je umiestnená v outskirt mesta Aziziya.

Líbyjská Národná Armáda zostrelený LGNA Warplane v Blízkosti Tripolisu

Podľa SAE-založené Sky News Arábia TV, LNA zachytil veľa zbraní a streliva, ktoré boli uložené vo vnútri dve základne silami lojálni k Líbyjskej Vlády Národnej Dohodou (LGNA).

Zostrelili jedno lietadlo zo základne v Misuráte

Dostupné informácie naznačujú, že LGNA je warplane bol zostrelený s protilietadlové delá. Avšak, LNA je známe, že sa operačný aspoň jeden Sovietsky-vyrobené 2K12 Vympel [SA-6] medium-range air-obranný systém, ako aj rôzne man-portable air-obranné systémy (MANPADs).

https://southfront.org/category/all-articles/world/africa/north-africa/libya/

Vo Venezuele

Milice cvičí s MANPAdy RBS-70

https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=11&t=95&sid=719dbfd27a5e3796f688c1a44a226d00&start=825

 


30
EP
Eduard Piovarči
10. dubna 2019

Poslední bitva o Libyi

Richard Galustian 10. 4. 2019  Global Research, překlad Messin Haftarovy jednotky LNA oznámily, že převzaly kontrolu nad městem Gharyan, asi 50 km jižně od hlavního města Tripolisu. Kdo do léta dokáže obsadit a udržet Tripolis, vyhrává první cenu. 

 

Tak to cítí mnoho lidí. Libye bude buďto stabilizovaná, nebo se naopak zhorší a sestoupí do ještě větších hrůz, což by mělo za následek novou fázi velmi intenzivních bojů a občanské války. V tomto momentě není moc naděje a pocitu optimismu ohledně uzavření míru v Libyi mezi válčícími stranami. Jedním z důvodů tohoto pesimismu je neúspěšná návštěva generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese (a jeho vyslance OSN pro Libyi Ghasana Salameho) v Tripolisu, která vyvrcholila ve čtvrtek na tiskové konferenci. Poté, co tam dorazili na rozhovory s OSN vybranou vládou GNA Fayeze Serraje… v očekávání naděje na národní konferenci o usmíření plánovanou na polovinu tohoto měsíce, byli zadrženi ochrankou. Současně totiž polní maršál Chalífa Haftar nařídil Libyjské národní armádě (LNA) „postup“ na Tripolis.

Guterresovo rozloučení, když odcházel z Tripolisu, bylo dost skličující. „Libyi opouštím s těžkým srdcem a hlubokým znepokojením. Stále doufám, že je možné se vyhnout krvavé konfrontaci v Tripolisu a okolí.“ Ačkoliv se „premiér“ Serraj a polní maršál Haftar setkali minulý měsíc v Abú Dhabí, aby diskutovali o možné dohodě o sdílení moci, bez ohledu na to ve středu večer vypukly boje Haftarovými silami a „militanty“ loajálními Serrajově vládě. Ve čtvrtek ráno Haftarovy jednotky LNA oznámily, že převzaly kontrolu nad městem Gharyan, asi 50 km jižně od hlavního města Tripolisu. Pan Guterres okamžitě začal volat po zastavení eskalace a znovu zopakoval svůj názor, že „vojenské řešení“ v osmém roce země neexistuje, což znamená pomalu hořící občanskou válku. „Za těchto okolností žádná mezinárodní konference být nemůže,“ řekl novinářům v Tripolisu. Zatímco ve večerním rozhovoru pro rozhlasovou stanici ve čtvrtek Haftar nařídil „vítězný pochod“ na Tripolis, aby „otřásl zemí pod nohama nespravedlivého bratra“ a dodal „Tripolis, my slyšíme vaše volání“, aby zakončil prohlášením, že „kdo vyvěsí bílou vlajku, bude v bezpečí“.

http://www.novarepublika.cz/2019/04/posledni-bitva-o-libyi.html


30
EP
Eduard Piovarči
10. dubna 2019

Jak se žilo v Lybii za Kadáffího

1. V Libyii se neplatilo za elektřinu. Elektřinu měli všichni občané zdarma.

2. V Libyi se neplatily žádné úroky za půjčky, banky v Libyi vlastnil stát a podle zákona všichni občané dostávali půjčky s nulovými úroky.

3. Vlastnit dům či byt se v Libyii považovalo za lidské právo. Ano, toto tvrzení je pravdivé. Plukovník Kaddáfí ve své Zelené knize napsal: „Příbytek je základní potřebou jak jednotlivce, tak i rodiny. Proto by ho neměli vlastnit jiní. Není svobody pro člověka, který žije v domě jiného, ať platí nájemné nebo nikoliv.“ (s. 17)

4. Všichni novomanželé v Libyi dostali od vlády částku v hodnotě 50.000 amerických dolarů na koupi svého prvního bytu.

5. Školství a zdravotnictví bylo v Libyi bezplatné. Před Kaddáfím bylo jen 25 % Libyjců gramotných. Dnes je jich gramotných 83 %.

6. Pokud chtěli Libyjci farmařit, dostali do začátku zdarma pozemek, farmu, zařízení, semena a dobytek.

7. Pokud se Libyjci chtěli vzdělávat nebo léčit v zahraničí, vláda financovala jejich studium či léčbu v cizině a navíc dostali měsíčně diety ve výši 2300 amerických dolarů.

8. Pokud si Libyjec koupil automobil, vláda ho dotovala částkou 50 % jeho ceny.

9. Cena benzínu v Libyi byla 0,14 dolarů za litr.

10. Libye neměla žádné státní dluhy a její finanční rezervy ve výší 150 miliard dolarů byly celosvětově zmrazeny. Ano. Právě skutečnost, že Libye nebyla zadlužena u globálních banksterů a byla tak skutečně nezávislým státem, přiměla NATO ke svržení plukovníka Kaddáfího a zavlečení země pod kuratelu globálního kapitálu.

11. Pokud nemohl Libyjec najít zaměstnání po absolvování školy, vláda mu vyplácela průměrný plat v jeho profesi do doby, než zaměstnání našel.

12. Část příjmů z prodeje libyjské ropy přicházelo na individuální konto všech libyjských občanů. Ne, o tomto kroku se pouze uvažovalo, ale nebyl realizován.

13. Matka, která porodila dítě, dostala 5000 amerických dolarů.

14. 40 placek chleba stálo v Libyi 0,15 dolaru.

15. 25 % Libyjců má univerzitní vzdělání. Ano. V Zelené knize Kaddáfí napsal: „Vědění je přirozeným právem každého člověka, nikdo ho nesmí tohoto práva pod jakoukoli záminkou zbavovat… Nevědomost skončí tehdy, když se bude všechno podávat takové, jaké to ve skutečnosti je, a když znalosti budou přístupné každému člověku způsobem, jaký mu vyhovuje.“ (s. 32)

16. Kaddáfí realizoval největší světový zavodňovací projekt, aby byla voda k dispozici po celé libyjské poušti. Velká umělá řeka přivádí vodu z vrtů v libyjské poušti na pobřeží a zásobuje velká pobřežní města.

 


20
VH
Vladimír Havlíček
11. dubna 2019

V tomhle zmatku, který panuje nejen v Líbyji, ale prakticky v Africe všude, mám zato, že systém diktatur je nejrozumnějším řešením. Žít pod diktaturou přináší lidem mír a alespoň nějaké jistoty. Ani diktátoři nemohou, resp. nechtějí zlikvidovat "své" obyvatelstvo. Haftar byl příznivcem Kadáfího a odtud zřejmě plyne nervozita tzv. západu. Rusům také proto až tak nevadí. Můžeme jenom čekat, jak to dopadne. Já jsem umírněným fandou Haftara právě proto, co jsem výše uvedl.

Pan autor Roček je jenom pomýlený humanista a sprosťák.


30
EP
Eduard Piovarči
11. dubna 2019

Pod takou diktatúrou aká bola v Líbiy ba sme radi žili aj my. Tie výhody čo tam ľudia mali boli neskutočné a závideniahodné. Líbia bola bohatou krajinou kde sa jej bohatstvo dostávalo aj k obyčajným ľuďom pomerne veľkou mierou. A tento sociálny prístup niekoho na západe veľmi žral.

No nebrali by sme to ?

elektrika zadarmo voda tiež, právo na bývanie vo svojom vlastníctve bez nájmou a predražených pôžičiek, vzdelanie zadarmo v zahraničí, bohatí príspevok na dieťa na kúpu auta atď. Prečo nie. Líbia na to mala išlo len o to že zisky netiekli do tých správnych vačkov ale aj k obyčajným ľuďom.

KAddáfi nebol žiadny odľud. Teroristov a militantných islamistov ale trestal tvrdo, čo mu pomohlo zlomiť krk


20
EP
Eduard Piovarči
11. dubna 2019

Líbyjskej Národná Armáda pokračuje v ceste k hlavnému mestu Tripolis, conrtrolovaného Vládou Národnej Dohody a jej milícií. Hlavné oblasti, stretu sú blízkosti Ain Zara a Khallet Furjan, Tripolis Medzinárodné Letisko oblasti a okolí Tughar.

Zelených treba vylákať až pred Azzizyah a potom ich zovrieť v kotli a odrezať od Tripolisu.

Líbyjskej Národnej Armády (LNA) zachytil Yarmuk vojenský tábor, Ruwaymi väzenia a 42th prápor z GNA síl;

Ťažké strety pokračovať v Ain Zara oblasti;

Pro-LNA zdroje uviedla, že LNA mal opäť zachytil Tripolis Letiska;

Hovorca z LNA tvrdil, že LNA mal zostrelil GNA lietadla. No GNA odmieta toto tvrdenie;

Ghassan Salame, vyslanec OSN v Líbyi, povedal, že on sa snaží držať Národnej Konferencie bez vylúčenie kohokoľvek, keď sú splnené potrebné podmienky sú vytvorené.

Vojenská Situácia V Líbyi Na 11. Apríla 2019 (Aktualizácia Máp)

https://southfront.org/category/all-articles/world/africa/north-africa/libya/

http://aragonit9.blogspot.com/2017/12/terenny-prieskum-2.html

 

 

 


20
EP
Eduard Piovarči
13. dubna 2019

A ešte ako sa nám to čistí v Líbiy:

Haftarova armáda výrazne postupuje.

Zrejme má Haftar dostatok bojových síl a nebude dlho trvať a padne aj Tripolis.

Zdá sa že LNA je schopná zabezpečiť tieto pozície a je schopné postupovať ďalej pozdĺž cesty z al-Sawani na Tripolis. To vytvára dodatočný tlak pro-GNA sily, je to pozitívny scenár pre LNA, táto situácia môže viesť k úplnému kolapus obrany GNA v tejto časti frontovej línie

https://southfront.org/in-maps-libyan-national-army-once-again-enters-al-swani-reversing-gains-of-gna-militias/


00
EP
Eduard Piovarči
13. dubna 2019

Líbyjská Národná Armáda rozvíja  útok na Líbyjské hlavné mesto Tripolis, ktoré je pod kontrolou Vlády Národnej Dohody (GNA) a pro-GNA milície. Napriek GNA odpor, LNA má zabezpečené oblasti Tripolisu Medzinárodné Letisko a teraz pracuje na zachytenie a bezpečné al-Swani.


10
EP
Eduard Piovarči
10. dubna 2019

HAffarove sily postupojú k Tripolisu

Líbyjskej Národnej Armády (LNA) obnoví svoju vopred voči krajine kapitálu, Tripolis, apríla 10 a zachytil základne 42nd Prápor a 4th Brigády južnej časti mesta. Prvá základňa sa nachádza v blízkosti mesta Ain Zara, zatiaľ čo druhá je umiestnená v outskirt mesta Aziziya.

Líbyjská Národná Armáda zostrelený LGNA Warplane v Blízkosti Tripolisu

Podľa SAE-založené Sky News Arábia TV, LNA zachytil veľa zbraní a streliva, ktoré boli uložené vo vnútri dve základne silami lojálni k Líbyjskej Vlády Národnej Dohodou (LGNA).

Zostrelili jedno lietadlo zo základne v Misuráte

Dostupné informácie naznačujú, že LGNA je warplane bol zostrelený s protilietadlové delá. Avšak, LNA je známe, že sa operačný aspoň jeden Sovietsky-vyrobené 2K12 Vympel [SA-6] medium-range air-obranný systém, ako aj rôzne man-portable air-obranné systémy (MANPADs).

https://southfront.org/category/all-articles/world/africa/north-africa/libya/

Vo Venezuele

Milice cvičí s MANPAdy RBS-70

https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=11&t=95&sid=719dbfd27a5e3796f688c1a44a226d00&start=825

 

+ 3