Příliš teplý Oscar? Tento nový standard překvapil mnohé
11. září 2020 Redakce AC24 Ze světa 12368 0
Americká akademie filmového umění a věd představila nová kritéria pro udělení Oscara v nominaci nejlepší film. Uchazeči o prestižní cenu by ve svém filmu nyní měli zajistit zastoupení různých menšin. Natálie Vachatová se ve svém blogu pozastavila nad tím, co může být dalším krokem na cestě prosazování pokrokových změn ve světě. (Foto: Wikimedia)

 
 
loading...
 

V úterý na webové stránce Americké akademie filmového umění a věd byly zveřejněny nové inkluzivní standardy, podle nichž se v budoucnu má sestavovat seznam nominovaných snímků v kategorii nejlepší film. S tím, aby se snímek mohl ucházet o nominaci v hlavní kategorii, bude muset splnit dva ze čtyř nově zavedených standardů. Jedná se například o nutnou reprezentaci etnických, rasových či genderových menšin, stejně se tak zmiňují i ženy a osoby se zdravotním postižením. Tyto skupiny mají být představeny buď v samotném projektu anebo být součástí filmového námětu. Týkají se tato kritéria i osob zaměstnaných v technické oblasti či sféře marketingu a distribuci. Nová pravidla by měla začít platit od roku 2024, do té doby budou fungovat jako doporučení.

Reakce veřejnosti na zavedené standardy se ukázala být do určité míry kritickou. Svědčí o tom například názory vyjádřené uživateli sociálních sítí, zvláště ty, co následovaly po zveřejnění nových pravidel na oficiální stránce akademie na Facebooku.

„Je to neuvěřitelně, že Akademie ničí svou vlastní cenu, ničí historickou cenu. Filmy mají být dobré pro to, aby byly nominovány. Být příkladem dosažení úspěchu v umění. Možná máte dobré záměry, ale děláte to velice špatně,” vyslovil své pohoršení uživatel José Carlos Moreno.

Další komentující mluvili o možném opačném efektu nových pravidel. Konkrétně šlo o to, že odteď režiséři či producenti budou muset angažovat herce na základě jejich etnika, sexuální orientace či barvy pleti, nežli na základě talentu či dalších objektivních kritérií.

„Takže teď režiséři musí obsazovat své filmy v souladu s tím, jak ti herci vypadají, nikoliv podle toho, co umí. Pěkný tah, Akademie!” zdůraznil Manolis Dounias.

Zdroj: snews.com

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor