Přikryté symboly křesťanství během další modlitby v turecké Hagia Sofia
28. července 2020 Redakce AC24 Ze světa neprehlednete videa 4212 1
Sobotní muslimské bohoslužby v istanbulském chámu Boží Moudrosti následovaly za těmi pátečními, které se uskutečnily v chrámu poprvé od roku 1934. Křesťanské mozaiky a fresky byly tak znovu přikryté závěsy. (Foto: Youtube)

 
 
loading...
 

Po rozhodnutí o přeměně chrámu na mešitu mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin oznámil, že veškerá náboženská ikonografie a symboly budou ponechány na místě a odkryty mimo časy bohoslužeb.  

Připomeňme, že dne 10. července Nejvyšší turecký správní soud zrušil rozhodnutí z roku 1934 o přeměně chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia) na muzeum. Krátce poté turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že podepsal dekret o přeměně chrámu na mešitu.

Hagia Sofia, v češtině chrám Boží Moudrosti, se nachází na seznamu kulturního dědictví UNESCO, a to od roku 1985. Je to byzantský chrám z let 532–537 v zátoce Zlatý roh v Istanbulu. Jedná se o jednu z nejznámějších sakrálních staveb světa. Původní křesťanská svatyně s centrální kupolí a sídlo patriarchy byla po dobytí Konstantinopole Osmany (1453) upravena na mešitu (a později opatřena minarety). Téměř tisíc let (do dokončení katedrály v Seville v roce 1520) byla největší katedrálou na světě.

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
29. července 2020

Je to prejav neúcty a nekultúrnosti k inej náboženskej symbolike. No žial

https://aragonit11.blogspot.com/2018/11/blog-post_21.html


00