Přichází přepólování? Meziplanetární magnetické pole blízko Země se ostře otočilo o 180 stupňů!
12. ledna 2020 Redakce AC24 Ze světa 48430 8
6. ledna se na zemském povrchu v severním Norsku stalo něco neočekávaného - byla zaznamenána náhlá změna zemských proudů a magnetického pole a 15 minut před tím se meziplanetární magnetické pole blízko Země prudce otočilo o 180 stupňů a hustota slunečního větru se zvětšila více než pětkrát. (Foto: Flickr)

 
 
loading...
 

Meziplanetární magnetické pole blízko Země se ostře otočilo o 180 stupňů

V neděli 6.ledna se v půdě v severním Norsku stalo něco neočekávaného. “Spustilo se elektrické proudění“, oznámil Rob Stammes, který monitoruje zemní proudy v geofyzikální laboratoři Polarlightcenter na Lofotech. Graf na titulním obrázku ukazuje toto náhlé vzedmutí v čase kolem 19:30h UT.

Vypadá to jako nějaká nárazová vlna“, říká Stammes. “Moje přístroje zaregistrovaly náhlou, silnou odchylku jak v zemním proudu, tak v místním magnetickém poli. Bylo to opravdu překvapující.

NASA družice ACE také cosi zaznamenala. Přibližně 15 minut před anomálií v Norsku došlo k náhlému otočení meziplanetárního magnetického pole v okolí Země o 180° a hustota slunečního větru stoupla na pětinásobek.

Země mohla projít oblastí heliosférického elektromagnetického proudění – ohromnou vlnitou membránou elektromagnetického pole, která prostupuje skrz celou Sluneční soustavu [a otáčí se společně se Sluncem přibližně jednou za 25 dní, pozn.red.]. Takový průchod může přinést podobný efekt.

Zatímco zemí procházel proud, nebe zalila polární záře. Následující fotografie byla pořízena během události ve finském Utsjoki:

Polární záře ve Finsku, vzedmutí elektrického proudění
Foto © Rayann Elzein

Komentář: Pro termín ‘heliospheric current sheet’ jsme nenašli ustálený odborný překlad, proto jej dočasně opisujeme jako ‘oblast heliosférického elektromagnetického proudění’ (za případné upozornění na správný termín předem děkujeme, bude aktualizován obratem). Vizualizaci této spirálovité plochy, která se se vine od Slunce, si můžete přiblížit díky následujícímu obrázku:

Oblast heliosférického elektrického proudění
Ilustrace © Werner Heil

Zdroj: naseveru.org

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
12. ledna 2020

Je to pozoruhodné a malo by sa to diať periodicky. Tak uvidíme ako vzrastie seizmická aktivita na našej planéte

https://aragonit11.blogspot.com/2019/05/streda-10.html


00
EP
Eduard Piovarči
13. ledna 2020

© AP Photo / Bogie Calupitan

Bouřka během erupce sopky Taal na Filipínách 12. ledna 2020.

Na Filipínách se v neděli probudila sopka Taal. Obyvatelé okolních měst a turisté jsou evakuováni. Podle tamních úřadů hrozí nebezpečí erupce. Snímky z místa události ve fotogalerii Sputniku.

V neděli filipínská sopka Taal vychrlila sloupec popelu, jehož výška dosáhla jednoho kilometru. Již v pondělí 13. ledna z ní začala vytékat láva. Sopka doposud chrlí dým a popel, což si vyžádalo evakuaci asi deseti tisíc obyvatel a několika desítek turistů. Bylo nařízeno i dočasné přerušení provozu letiště v Manile. Úřady však během pondělního rána provoz částečně obnovily.

Odborníci se obávají, že otřesy spojené s erupcí by mohly způsobit sopečné tsunami na jezeře.

Je známo, že sopka Taal, jedna z nejmenších aktivních sopek na Zemi, je součástí takzvaného tichomořského ohnivého kruhu a od roku 1572 se probudila více než 30krát.

https://aragonit11.blogspot.com/2020/01/novorocny-vylet-na-dedov-vrch-v-turskej.html


10
EP
Eduard Piovarči
13. ledna 2020

Nuž niečo sa asi predsalen deje terba to sledovať

 

MP

18:08 13.01.2020

Na Filipínách s více neč 100 milióny obyvateli, dochází k sopečným otřesům 20krát denně. Sopka Pinatubo je aktivní stratovulkán na ostrově Luzon. 15. června 1991 proběhla u sopky Pinatubo největší sopečná erupce 20 století.

Podle indexu sopečné výbušnosti se jednalo o stupeň 6 Pozůstatkem tohoto výbuchu je kaldera s průměrem 2,5 kilometru. Během výbuchu se také snížila výška sopky. Během erupce se ale posledních 300 metrů propadlo do vrcholové kaldery.

V současné době je kaldera sopky vyplněna jezerem. Následky erupce z roku 1991 byly katastrofální. Jednalo se o erupci piliniovského typu. Sopka Pinatubo během erupce vyvrhla přibližně 10 – 16 km3 materiálu do atmosféry a do svého okolí. Výška sopečného oblaku dosahovala až do nejvyšších vrstev atmosféry, až do výšky 40 km.

Díky tomu, že se erupci povedlo poměrně přesně předpovědět, bylo evakuováno několik desítek tisíc lidí z okolních oblastí. I tak si ale výbuch sopky Pinatubo vyžádal více než 800 lidských životů.

Bez včasného varování by ale ztráty na životech byly několikanásobně vyšší. Během erupce bylo také zničeno několik tisíc domů a dalších budov, a byla značně poškozena velká část ostrova.

Částice sopečného prachu a popela z této erupce byly zaznamenány téměř na celém světě. Odhaduje se také, že výbuch sopky Pinatubo ovlivnil i globální klima po následující 2 – 3 roky a vedl k mírnému poklesu globální teploty o cca 0,5°C (tzv. sopečná zima).


00
EP
Eduard Piovarči
13. ledna 2020

Silné zemetrasenia v Portoriku, 11 január 2020

Silné zemetrasenia v Portoriku, január 2020

Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,4 otriaslo Portorikom 7. januára 2020 a stalo sa v tejto oblasti najdeštrukčnejším za posledných 100 rokov. Zemetrasenie bolo citeľným pre 400 000 ľudí.

V dôsledku zničenia domov zostalo bez strechy nad hlavou 255 ľudí, 300 000 ľudí zostalo bez dodávok vody a boli tiež hlásené výpadky v dodávke elektriny.

Zemetrasenie pocítili obyvatelia mnohých susedných krajín Deň predtým, 6. januára bolo toto teritórium tiež vystavené zemetraseniu – s magnitúdou 5,8.

11. januára Portorikom znovu zatriasli dva podzemné otrasy s magnitúdou 5,9 a 6,0. Hypocentrum bolo v hĺbke 10 km. Epicentrum sa nachádzalo 13 km od obce Indios. Toto zemetrasenie pocítili aj obyvatelia Dominikánskej republiky.

Tak že 6 januára bolo zaznamenané aj to pootočeni magnetického poľa zeme o 180 stupňov
00
EP
Eduard Piovarči
13. ledna 2020

Silné zemetrasenia v Rusku, január 2020

  9. ledna 2020  

Silné zemetrasenia v Rusku, január 2020

 

9. januára 2020 otriasli Sibírou dva silné podzemné otrasy. Magnitúda zemetrasení dosiahla 6,3. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke iba 10 km. Seizmická udalosť bola zaznamenaná na hranici Kamčatky a Čukotky. Epicentrum ležalo asi 424 km od Anadyru.

Podzemné otrasy pocítili obyvatelia Penžinského a Oljutorského rajónu.

Niekoľko minút pred takými silnými seizmickými udalosťami došlo k trom zemetraseniam s magnitúdou od 4,0 do 4,3. Hypocentrá ležali v hĺbke 10-20 km.

Nárast seizmickej aktivity vo svete

Seizmická aktivita na planéte narastá prudkým tempom. Prakticky každodenne dochádza k silným zemetraseniam s magnitúdou od 6,0. Zem mení svoju geologickú tvár a my, ľudia, nie sme schopní tento proces zastaviť.

Avšak už dnes sa môžeme zjednotiť na osnove ľudskosti. Už dnes môžeme podať jeden druhému priateľskú ruku a vtedy v kritickej chvíli budeme mať kam ísť. Už dnes sa môžu statoční vedci sveta spájať, aby spoločne zdokonaľovali modely prognózovania katakliziem, čo zachráni množstvo životov, keďže evakuáciu z nebezpečných oblastí bude možné vykonať zavčasu.

Môžeme veľmi mnohé, ak sa zjednotíme a prestaneme mlčať a nekonať. Zjednotenie je ľahké a už aj prebieha. Na platforme Medzinárodného spoločenského hnutia „ALLATRA“ sa konajú konferencie, kde obyvatelia rôznych krajín sveta môžu prediskutovať neodkladné problémy ľudstva.

9. mája 2020 sa uskutoční významná on-line konferencia „SPOLOČNOSŤ. POSLEDNÁ ŠANCA 2020“, na ktorú sú pozvaní všetci ľudia Zeme. Poďme spolu rozhodnúť, ako budeme žiť ďalej – v tvorivej spoločnosti.

https://geocenter.info/cs/new/moschnye-zemletrjasenija-v-rossii-janvar


00
EP
Eduard Piovarči
13. ledna 2020

Sicíliu zasiahlo ďalšie zemetrasenie, zranenia utrpeli najmenej dvaja ľudia

Správy 26.12.20180 Sita

image

BRATISLAVA 26. decembra (WebNoviny.sk) - Taliansky ostrov Sicília zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 4,8. Bol to ďalší z desiatok otrasov, ktoré na ostrove udreli po tom, čo v pondelok začala tamojšia sopka Etna chrliť lávu a popol. Podľa talianskych médií v dôsledku zemetrasenia utrpeli zranenia najmenej dvaja ľudia a niekoľko budov sa údajne poškodilo. Zemetrasenie udrelo v stredu o 3:19 a jeho epicentrum sa nachádzalo blízko obce Viagrande.

Talianske médiá informovali, že zemetrasenie vyvolalo medzi miestnymi obyvateľmi paniku a mnohí vybehli na ulicu. Budovy sa údajne triasli aj v meste Catania. Už skôr sopečný popol pokryl obce v okolí sopky a pre jej činnosť dočasne zastavili aj prevádzku letiska v Catanii. Ľuďom žijúcim na úbočí Etny úrady odporučili, aby odtiaľ rýchlo odišli. Pôvodný článok pochádza z webu bbc.com.

Viac k témam: Etna , zemetrasenie Zdroj: Webnoviny.sk - Sicíliu zasiahlo ďalšie zemetrasenie, zranenia utrpeli najmenej dvaja ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.
00
EP
Eduard Piovarči
19. ledna 2020

Východ Indonézie zasiahlo silné zemetrasenie

Jakarta 18. januára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Wally Santana)

Provinciou Papua na východe Indonézie otriaslo v sobotu v noci silné zemetrasenie. Podľa Geologickej služby Spojených štátov (USGS) malo magnitúdo 6,0 a jeho epicentrum sa nachádzalo vo vnútrozemí, 141 kilometrov západne od mesta Abepura. Otrasy vychádzali z hĺbky 33,6 kilometra

Ilustračné foto

Rahmat Triyono z indonézskeho centra pre zemetrasenia a cunami vo vyhlásení informoval, že otrasy nemali potenciál na spôsobenie vĺn cunami.

Zároveň varoval obyvateľov, aby sa vyhýbali svahom, na ktorých by mohli vzniknúť zosuvy pôdy. Zatiaľ však podľa jeho slov z oblasti nehlásia škody ani zranených.

https://aragonit11.blogspot.com/2019/09/stvrty-maly-vyjazd-na-istriu-v-roku.html


00
EP
Eduard Piovarči
13. ledna 2020

© AP Photo / Bogie Calupitan

Bouřka během erupce sopky Taal na Filipínách 12. ledna 2020.

Na Filipínách se v neděli probudila sopka Taal. Obyvatelé okolních měst a turisté jsou evakuováni. Podle tamních úřadů hrozí nebezpečí erupce. Snímky z místa události ve fotogalerii Sputniku.

V neděli filipínská sopka Taal vychrlila sloupec popelu, jehož výška dosáhla jednoho kilometru. Již v pondělí 13. ledna z ní začala vytékat láva. Sopka doposud chrlí dým a popel, což si vyžádalo evakuaci asi deseti tisíc obyvatel a několika desítek turistů. Bylo nařízeno i dočasné přerušení provozu letiště v Manile. Úřady však během pondělního rána provoz částečně obnovily.

Odborníci se obávají, že otřesy spojené s erupcí by mohly způsobit sopečné tsunami na jezeře.

Je známo, že sopka Taal, jedna z nejmenších aktivních sopek na Zemi, je součástí takzvaného tichomořského ohnivého kruhu a od roku 1572 se probudila více než 30krát.

https://aragonit11.blogspot.com/2020/01/novorocny-vylet-na-dedov-vrch-v-turskej.html

+ 1