Premiér Malajsie Mahathir Mohamad vyslovil nespokojenost ohledně výsledků vyšetřování Společného vyšetřovacího týmu (JIT) o pádu Boeingu na Donbasu. Píše o tom list Star.

„Jsme velice nespokojeni. Od samého počátku to bylo politizované vyšetřování, které mělo za cíl najít způsob obvinit Rusko z protiprávních akcí,“ řekl Mohamad.

Poznamenal, že vyšetřovatelé mluvili o vině Ruska ještě před prozkoumáním případu. Premiér rovněž prohlásil, že se chce seznámit s důkazy, protože se zatím místo nich šíří „pouze zvěsti“.

Společný tým vyšetřovatelů 19. června oznámil, že obžaloba ve věci pádu Boeingu bude vznesena proti čtyřem podezřelým: Rusům Igoru Girkinovi (Strelkovovi), Olegu Pulatovovi, Sergeji Dubinskému a Ukrajinci Leonidu Charčenkovi, kteří podle verze vyšetřování jsou napojeni na přemístění protivzdušného systému Buk, ze kterého byl údajně sestřelen Boeing.

Girkin byl ministrem obrany samozvané Doněcké lidové republiky (DLR), Dubinskij bývalou hlavou vojenské rozvědky DLR s přezdívkou Chmuryj, Pulatov byl jeho podřízený s přezdívkou Gjurza a Chalif. Má se za to, že jeho podřízeným byl Charčenko s přezdívkou Krot.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo tato obvinění za naprosto nepodložená a zdůraznilo, že vyšetřovatelé neposkytli žádný konkrétní důkaz účasti ruské strany v katastrofě.

Loni vyšetřovatelé oznámili, že našli důkaz, že raketa systému protivzdušné obrany BUK, která podle nich sestřelila dne 17. července 2014 malajsijský letoun, patří 53. ruské protivzdušné brigádě dislokované v Kursku.

Následně vyšetřovatelé z Nizozemska a Austrálie uvedli, že odpovědnost za incident nese Rusko. Moskva ale toto nařčení odmítá.

Před zveřejněním vyšetřovací zprávy mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov upozornil, že Moskva neměla možnost se do vyšetřování zapojit.

Moskva dále popírá, že by ruský systém BUK byl přesunut na území Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany upozorňuje, že tyto systémy mají ve výzbroji i ukrajinské ozbrojené síly.

Vyšetřovací tým tvoří zástupci Austrálie, Belgie, Malajsie, Nizozemska a Ukrajiny. Zúčastněné země se v červenci roku 2017 dohodly, že se soudní řízení bude konat na území Nizozemska. Většinu obětí tvoří nizozemští občané, kteří letěli z Amsterodamu do Kuala Lumpur.

Minulý měsíc malajsijský premiér Mahathir Mohamad vyjádřil své znepokojení nad tím, že je vyšetřování zaujaté a že se na něm jeho země nemohla plnohodnotně podílet.

Tvrdí, že Malajsie neměla možnost prozkoumat černé skříňky. Podle něj nebyly představeny dostatečné důkazy, které by potvrdily, že za katastrofu skutečně nese odpovědnost Rusko.

Boeing 777 letecké společnosti Malaysia Airlines letu MH17, který letěl z Amsterdamu do Kuala Lumpur, se zřítil v Doněcké oblasti v létě 2014. Zahynulo všech 298 lidí, kteří byli na palubě.

Zdroj:  thestar.com