Pozor, na obloze jsou „Medvědi“ aneb Jak bombardér Tu-95 lovil americké letadlové lodě
12. listopadu 2019 Redakce AC24 Ze světa neprehlednete videa 9751 0
Před 67 lety poprvé vzlétl na nebe symbol jaderné parity z let studené války – strategický bombardér Tu-95. Na základě medvěda, jak je letadlo nazýváno podle klasifikace NATO, bylo vytvořeno více než 50 modifikací včetně nosiče vodíkové Car-bomby píše portál rg.ru. (Foto: Sputnik)
 

 
Loading...

Tu-95 zůstává v 21. století hrozným nepřítelem navzdory svému úctyhodnému věku a archaickému vzhledu. Senzory amerického satelitního systému SBIRS, který monitoruje jaderné bombardéry, nevidí výfuk jeho turbovrtulových motorů. Obrovský rozsah letu umožňuje ruským letadlům se nenápadně objevovat na nejneočekávanějších místech zeměkoule.

Tu-95 se proslavilo jako lovec amerických letadlových lodí. Jejich souřadnice byly předávány ze břehu, asi 200 km před nimi letadla snížila výšku na 100 metrů, přiblížila se k Američanům nepozorovaně a se hřmotem proletěla nad leteckou palubou.   

Jak píše portál rg.ru, tento trik byl zopakován v roce 2008 v Japonském moři – „Medvěd“, který přiletěl z Chabarovska, se dvakrát proletěl ve výšce 600 metrů nad leteckou lodí Nimitz a simuloval bombardování. Vyslané do vzduchu americké stíhačky mu v tom nemohly zabránit.  

V 60. letech se britská stíhačka Lightning pokusila zachytit Tu-95 nad Severním mořem. Brit však manévroval tak nešťastně, že havaroval, aniž by nějak poškodil předpokládanou oběť. Začátkem 70. let byly nad Atlantikem vyslány do vzduchu tři americké vojenské stíhačky F-4 Phantom II s cílem zadržení námořního průzkumného letounu Tu-95MR. Při pokusu proletět nad sovětským letadlem narazila jedna stíhačka F-4 do jeho křídla a spadla do moře. Ruský letoun splnil bojový úkol a vrátil na své letiště.

Speciální modifikace bombardéru byla vytvořena proto, aby Sovětský svaz mohl vyzkoušet v roce 1961 nejsilnější termojadernou bombu na světě. Car-bomba se nevešla do zbrojního prostoru, proto byla odstraněna dvířka bombového prostoru, vyměněny všechny elektrické konektory a trup byl natřen bílou reflexní barvou. Následkem elektromagnetického impulzu se zastavily tři ze čtyř motorů bombardéru. Velitel posádky postavil letadlo na špičku a spouštěl motory během letu: druhý na 7000 metrech, třetí na 5000. Čtvrtý nenastartoval – po přistání se ukázalo, že značně ohořel.

 

Vážení čtenáři, přispět na provoz vašeho nezávislého zpravodajství můžete na:

2000597440 / 2010
IBAN: CZ1120100000002000597440
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 
 
Loading...
loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor