Miliony jednorázových obličejových roušek, které byly nezodpovědně odhozeny po ulicích, plážích a vodních cestách po celém světě, představují smrtelnou hrozbu pro divokou zvěř, přičemž nejvíce ohroženi jsou ptáci a mořští tvorové. (Foto: Pixabay)

Zvířata, která si pletou odpad z COVID-19 s potravou nebo úkrytem, se mohou snadno zachytit nebo se udusit řemínky obličejových masek.

Loni v létě byl v ulicích Chelmsfordu ve Velké Británii nalezen zraněný racek s nohama zapletenýma do obličejové roušky. Tento pták, který byl považován za první z mnoha takových obětí, byl zachráněn Královskou společností pro prevenci týrání zvířat (RSPCA) a před vypuštěním ošetřen v nemocnici pro zvířata.

Podle RSPCA měl racek „oteklé a bolavé“ nohy, které byly zamotány do elastických pásků obličejové masky pravděpodobně až týden.

Podobné incidenty byly hlášeny po celém světě. Makakové žvýkající pásky z odhozených obličejových masek byli také spatřeni v kopcích za hlavním městem Malajsie Kuala Lumpur, což pro opice představuje potenciální nebezpečí udušení. I když se opice neudusily, požití umělé hmoty by pro ně mohlo mít fatální následky.

Ochránci životního prostředí varovali před riziky způsobenými nezodpovědným odhazováním odpadu COVID-19, s nejhorším dopadem, který pravděpodobně pocítíme v našich oceánech.

„Myslíme si, že masky i rukavice pravděpodobně představují hrozbu pro mořské živočichy,“ řekl George Leonard, hlavní vědec z Ocean Conservancy. „Rukavice si zvířata, jako mořské želvy, často zaměňují za potravu, tedy medúzy, které jsou jejich hlavní potravou.“

V loňském roce se do světového oceánu dostalo více než 1,5 miliardy roušek, uvádí OceansAsia, ekologická skupina vyšetřující a zkoumající zločiny na přírodě po celém světě.

Problém se bezprostředně týká větších zvířat, jako jsou mořské želvy, větší ryby a mořští ptáci, ale vědci se obávají, že dopad pocítí celý potravní řetězec.

„Když se tyto plasty rozpadnou v životním prostředí, stejně jako všechny plasty, co se rozpadnou v životním prostředí, vytvářejí menší a menší částice a tyto částice pak mohou do značné míry ovlivnit celý potravní řetězec, od nejmenších zvířat po největší zvířata,“ vysvětluje Leonard.

Obličejové roušky jsou záchranným nástrojem k prevenci a zpomalení šíření nového koronaviru, ale jejich katastrofický dopad na životní prostředí můžeme pociťovat po celé generace, pokud nebudou správně zlikvidovány.

„Obličejové roušky v dohledné době nezmizí – ale když je odhodíme, mohou tyto předměty poškodit životní prostředí a zvířata, která sdílejí naši planetu,“ uvedla Ashley Fruno ze skupiny pro práva zvířat PETA.

Aktivisté v oblasti životního prostředí navrhují častější používání opakovaně použitelných látkových masek a lepší likvidaci jednorázových obličejových masek, včetně odřezávání elastických pásků z plastových masek před odhozením. OceansAsia rovněž vyzvala vlády, aby zvýšily pokuty za odhazování odpadu.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB.