Mimofrakční poslanec Nejvyšší rady Andrej Děrkač v pondělí zveřejnil druhou část zvukových záznamů telefonních rozhovorů údajně ukrajinského bývalého prezidenta Petra Porošenka s bývalým viceprezidentem USA Joe Bidenem z roku 2016, během nichž diskutovali o domácích záležitostech na Ukrajině. (Foto: Flickr)

Dříve Děrkač zveřejnil první část záznamů údajných telefonních rozhovorů Porošenka a Bidena, které podle něj svědčí o mezinárodní korupci a vlastizradě bývalého prezidenta.

Jeden z rozhovorů se týkal propuštění Viktora Šokina z funkce generálního prokurátora Ukrajiny, údajně na žádost Bidena. Výměnou za to Porošenkovi slíbil, že Ukrajině přidělí 1 miliardu dolarů.

Kromě toho se v záznamu diskutovalo o otázkách údajné přítomnosti koalice v parlamentu, rezignaci vlády bývalého premiéra Arsenije Jaceňuka a schválení vlády bývalého předsedy vlády Volodymyra Hrojsmana ze strany Rady. Porošenko prohlásil, že tyto záznamy byly uměle vyrobeny.

„Dostali jsme druhou část (záznamů – pozn. red.), kterou také předám (Státnímu vyšetřovacímu úřadu – poz. red.),“ řekl Děrkač během tiskové konference.
Přenos vysílal televizní kanál 112. Ukrajina.

Děrkač uvedl, že byl ve Státním vyšetřovacím úřadu vyslýchán jako svědek a vypovídal o dříve zveřejněných záznamech, které údajně dostal od novinářů.

Během telefonních rozhovorů hovořil muž s hlasem podobným Bidenovu hlasu o propuštění Andreje Koboleva z funkce předsedy představenstva Naftogazu Ukrajiny, na což naléhal Volodymyr Hrojsman, který byl předsedou vlády Ukrajiny. Biden údajně vystoupil proti tomuto propuštění a muž s hlasem podobným hlasu Porošenka slíbil, že zabrání propuštění Koboleva a vyřeší situaci.

„V Evropě to (Kobolevovo propuštění – pozn. red.) může být vnímáno jako problém … Doufám, že přesvědčíte premiéra Ukrajiny, aby to přibrzdil …,“ údajně řekl Biden Porošenkovi.

Kromě toho údajně Biden a Porošenko diskutovali o nutnosti zvýšení cel na Ukrajině na žádost MMF. Mimo jiné Porošenko údajně slíbil Bidenovi, že bude vyvíjet tlak na reformní radu a vládu, aby splnily požadavky MMF. Rovněž podle zvukových záznamů diskutovali údajně o kandidatuře Jurije Lucenka na funkci generálního prokurátora.

Porošenko a Biden údajně také jednali o znárodnění Privatbanky a opozici vůči tomuto procesu ze strany jejího bývalého vlastníka Ihora Kolomojského, a také o spolupráci ukrajinských a amerických zpravodajských služeb, zejména CIA, ve věci bývalého poslance Nejvyšší rady Ukrajiny Alexandra Oniščenka. Porošenko také údajně poděkoval Bidenovi za odmítnutí amerických úřadů spolupracovat s Oniščenkem. Biden údajně ujistil bývalého prezidenta Ukrajiny, že americké zpravodajské služby včetně FBI s bývalým poslancem nespolupracují.

Další rozhovor politiků se údajně týkal bývalého předsedy vlády Ukrajiny Arsenije Jaceňuka. Porošenko údajně požádal Bidena, aby „sdělil Jaceňukovi“, že je nutné, aby vláda podporovala minský jednací proces k vyřešení situace v Donbasu a podpořila prezidentovu politiku. Po rezignaci Jaceňuka údajně Porošenko ujišťoval Bidena, „že nic na něho (Jaceňuka – poz. red.) nemáme… a ubráníme ho.“

Ukrajinská média dříve informovala, že Státní vyšetřovací úřad zahájil vyšetřování případu odposlechu rozhovoru mezi Porošenkem a Bidenem. Byl zveřejněn výpis z Jednotného registru předsoudního vyšetřování, v němž se uvádí, že nezákonné použití technických prostředků k získávání informací by mohlo poškodit státní zájmy. Státní vyšetřovací úřad předvolal Porošenka k výslechu, ale ten se nedostavil. Později generální prokurátorka Ukrajiny Irina Venědiktovová sdělila, že v případu odposlouchávání rozhovorů mezi Porošenkem a Bidenem byla nařízena expertiza.

Zdroj: snews.com