Pokud zemře jediný americký voják, použijeme vojenskou sílu proti Íránu, vzkazují z USA
19. června 2019 Redakce AC24 Ze světa 165104 9
Spojené státy nadále shromažďují vojenské síly v blízkosti Íránu. Důvodem je nedávný útok na dva tankery v Ománském zálivu, ze kterého Washington obvinil Teherán. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo mezitím označil podmínku, za které USA použijí proti Íránu sílu. (Foto: DoD)

 

 
 
 
 

Mike Pompeo, který je spolu s poradcem amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johnem Boltonem zastáncem tvrdé linie proti Íránu, vzkázal do Teheránu, že smrt jediného amerického vojáka povede k vojenské odpovědi. Ve středu o tom informoval list The Washington Post.

Podle listu jeden takový vzkaz byl předán během naléhavé návštěvy Pompea Bagdádu poté, co Bílý dům získal zpravodajské informace, podle kterých Írán nebo ozbrojenci, které podporuje, ohrožují americké zájmy na Blízkém východě.

The Washington Post s odvoláním na své zdroje tvrdí, že Pentagon spolu s odcházejícím ministrem obrany Patrickem Shanahanem se snažil mírnit „jestřáby“ na ministerstvu zahraničí a v Bílém domě. Rezignace Shanahana může proto hrozit tím, že umírněné hlasy budou v Trumpově administrativě potlačeny.

V úterý místopředseda amerického sboru náčelníků štábů, generál Paul Selva varoval, že pokud Íránci půjdou po amerických občanech, americkém majetku nebo americké armádě, vyhrazují si USA právo odpovědět vojenskou akcí. Varování má platit i pro milice podporované Íránem.

„Důkazy ukazují na Írán,“ komentoval Selva útok na tankery. „Jediný, kdo má motiv tento čin provést, je Írán,“ řekl novinářům.

V pondělí Pentagon autorizoval nasazení další tisícovky vojáků na Blízkém východě. Stalo se tak poté, co Washington obvinil Teherán z útoku na japonský a norský tanker. V květnu do regionu byly přesunuty bombardéry B-52 a letadlová loď USS Abraham Lincoln. Došlo k posílení i protiraketové obrany systémy Patriot.

Spojené státy, Saúdská Arábie a Británie z útoku na tankery obvinily Írán. Ten odpovědnost popírá. Jako důkaz Pentagon zveřejnil snímky, na kterých údajně členové Íránských revolučních gard odstraňují nevybuchlou minu z japonského tankeru.

Nicméně japonský provozovatel tankeru zpochybnil, že výbuch způsobila mina. Odkazuje na členy posádky, kteří tvrdí, že před explozí poblíž tankeru zahlédli létající objekty.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem se začaly vyhrocovat poté, co Washington v květnu loňského roku jednostranně odstoupil z jaderné dohody a uvalil na Islámskou republiku nové sankce. Trumpova administrativa proti Íránu zahájila kampaň maximálního tlaku, aby přiměl Teherán vyjednat novou dohodu.

Írán prozatím tlaku vzdoruje a minulý měsíc varoval, že pokud ostatní signatáři dohody během 60 dní nedokážou zajistit íránské zájmy, tak ji přestane dodržovat. Dále pohrozil, že 27. června překročí limit obohaceného uranu nad limit 3,67 %. Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady ultimátum označil za „jaderné vydírání“.

Zdroj: washingtonpost.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


TF
tomas fuk
19. června 2019
takze americane uz planuji zabit jednoho sveho vojaka a hodit to na Iran. Fandim Iranu a v pripade agrese ze strany USA fandim Irancum ve vojenskem utoku na americany i na jejich vlastnim uzemi.Vyhodit do povetri nejake vyskove domy ci centra v USA bude super podivana
10
EP
Eduard Piovarči
20. června 2019
Vojna kvôli jednému vojákovi tak to je sila. To Hitler bol len slabý odvar
00
glossy diamond
19. června 2019
To by bylo, aby se nějaký "dobrovolník" nenašel... sad
10
S࿘
s0lari ࿘☯࿗
19. června 2019
US-jelita nemajú problém s obetovaním vlastných po tisícoch. Som si istý že jeden im nebude robiť žiadny problém. A i keby nie, nejaký komparzista čo zahrá mrtvolu sa určite nájde. Ale na Irán si nikdy netrúfnu ani na samotný, už vôbec nie keď za ním stojí Čína a Rusko. Ide o obyčajné rinčanie zbraňami, zrejme niektorí domáci politici potrebujú presvedčiť o zvýšení výdajov na zbrojenie. Bez vonkajšieho nepriateľa je US ekonomika v pr...
00
JN
Jiří Novák
19. června 2019
V Afgánistánu tu amíckou super armádu kopou do prdelí vousáči v sandálech s kalašnikovama takovým způsobem, že nevylezou ze základen. Z těch debilů se už nikdo neposere. 
10
RR
radim rulik
20. června 2019
Cílem podřadných psychopatů uSSSS je chaos a vraždy (s konečným cílem nízké životní úrovně), ne něco vyřešit, tedy se jim daří ;)
00
RR
radim rulik
20. června 2019
A copak tam ten uSSSSS psychopatický terorista dělal, plánoval další terorismus s cílem se zasebevraždit tak daleko od své mentálně podřadné země? :)
00
PP
paja paja
20. června 2019
Amerikáni jsou čím dál drzejší. Terorizují celý svět.
00
EP
Eduard Piovarči
20. června 2019

A Kiska tu bude vykrikovať že treba prijať na Slovensku tisíce utečencov. Keď USA napadnú a rozbombardujú ďalšiu krajinu tentortaz Irán budú odtiaľ utekať ďalšie milióny ľudí.

Ide im len o to dostať ďalšiu krajinu do doby kamennej a EU zaplaviť ďalšími miliónmi utečencov, aby nastal väčší chaos ako už je.

USA treba vykázať za vlastné hranice. Ich rozťahovanie sa po svete spôsobuje katastrofálnu situácia a devastáciu všetkých honôt najmä tých etických a morálnych o tých materiálnych ani nehovoriac.

Peklo zasiate Američanmi v Sýrii pokračuje

Minister Zahraničných Vecí Sýrie požiadal Čínu o vojenskú pomoc proti Teroristom v Idlibe

https://southfront.org/category/all-articles/world/middle-east/syria/

Vojenská Situácia V Sýrii Sa 20. Júna 2019 (Aktualizácia Máp)

v Sýrii bojuje viac ako 3000 Čínskych Uyghurských bojovníkov.


00
TF
tomas fuk
19. června 2019
takze americane uz planuji zabit jednoho sveho vojaka a hodit to na Iran. Fandim Iranu a v pripade agrese ze strany USA fandim Irancum ve vojenskem utoku na americany i na jejich vlastnim uzemi.Vyhodit do povetri nejake vyskove domy ci centra v USA bude super podivana
+ 1