Někteří američtí politici v poslední době z politických důvodů propagují problémy změny klimatu a ochrany životního prostředí a opakovaně napadli a diskreditovali Čínu ve snaze předat rozpory a zakrýt vlastní stigma v oblasti životního prostředí.

Tento druh triku však nejen nedokáže oklamat svět, ale také umožňuje mezinárodnímu společenství dále porozumět tomu, jak se tito samozvaní „strážci životního prostředí“ američtí politici vyhýbají mezinárodním závazkům a podkopávají globální správu životního prostředí. Jak zdůraznili analytici, Spojené státy se staly uznávaným největším narušitelem a potížistou v mezinárodní spolupráci v oblasti životního prostředí.

Odstoupení od Pařížské dohody o změně klimatu, neplnění mezinárodních závazků, absence mnohostranných dohod o životním prostředí v mnoha oblastech, brání mnohostrannému procesu v oblasti životního prostředí… „Seznam amerických škod na životním prostředí“ a „Zpráva o škodách USA na globální správě životního prostředí“, které byly nedávno zveřejněny na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí Číny, tyto dva dokumenty s nevyvratitelnými fakty a údaji ukázaly stigma Spojených států v oblasti životního prostředí.

Zaprvé, jako největší producent emisí skleníkových plynů v historii na světě a druhý největší producent emisí v současnosti, je představení snižování emisí ve Spojených státech důležitým faktorem ovlivňujícím efektivitu globální správy klimatu. Současná vláda USA, poháněná politikou „Spojené státy na prvním místě“ a krátkodobými zájmy, však porušila svůj slib a upustila od své dohody a zaznamenala zásadní neúspěch v politice životního prostředí.

Podle statistik „New York Times“ od doby, kdy se současná správa ujala úřadu, přímo nebo jinak zrušila téměř 70 hlavních environmentálních politik, a více než 30 politik v dané oblasti je v procesu odvolání. Zpráva vydaná společností Rhodium Group v lednu letošního roku ukázala, že čisté emise skleníkových plynů ve Spojených státech v roce 2019 byly stále o něco vyšší než v roce 2016 a nemohly splnit cíl USA snížit emise o 17 % do konce roku 2020, jak slibují USA v Kodaňské dohodě z roku 2009.

Je ironií, že USA tvrdí, že jsou „vůdcem“ globální ochrany životního prostředí. Nejenže neplní své závazky týkající se snižování emisí, ale také se staly „velkým bratrem“, který podkopává mezinárodní spolupráci v oblasti životního prostředí. Lidé viděli, že vedoucí představitelé USA při mnoha příležitostech veřejně prohlásili, že globální oteplování je „podvod“, a opakovaně mařili a podkopávali konsenzus skupiny G20 o otázkách klimatu, což výrazně oslabilo aktivní vůdčí roli organizace v otázkách klimatu.

Spojené státy jsou zatím jedinou stranou, která odstoupila od Pařížské dohody o změně klimatu. To způsobilo nepředvídatelné nepříznivé dopady na následné provádění Pařížské dohody a realizaci globálních cílů regulace teploty. Spojené státy navíc dosud neratifikovaly „Kjótský protokol“, což umožňuje rychlý růst jejich emisí uhlíku.

Kvůli negativnímu vlivu Spojených států mnoho rozvinutých zemí odmítlo stanovit nové cíle snižování emisí v rámci druhého závazkového období Kjótského protokolu, což vytvořilo vážné překážky pro globální správu klimatu a spolupráci v dané oblasti.

Zadruhé, Spojené státy nic nepřispívají v otázce globální správy v oblasti životního prostředí. Data ukazují, že Spojené státy mají největší objem dluhu v historii Globálního fondu pro životní prostředí, což představuje 111 milionů amerických dolarů z celkových nedoplatků různých zemí ve výši 116 milionů amerických dolarů. Od roku 2018 dluží Spojené státy členské poplatky Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu ve výši více než 13,547 milionu eur.