Po výrazném dubnovém poklesu souvisejícím s koronavirovou epidemií se počet uprchlíků přicházejících do Evropské unie znovu zřetelně zvýšil. (Foto: Flickr)

V květnu na hlavních migračních trasách v Evropě zaznamenali téměř 4300 nezákonných překročení hranic, což je téměř třikrát tolik než v předešlém měsíci.

Vyplývá to z údajů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex), které v neděli přinesly média německého vydavatelství Funke Mediengruppe.

V dubnu přitom tato čísla klesla na rekordní minimum. Celkově Frontex podle zprávy registruje od ledna do května 31.600 nelegálních překročení hranic – o šest procent méně než ve stejném období minulého roku, informuje agentura DPA.

Nejaktivnější migrační trasou do Evropy byla nadále trasa vedoucí přes východní Středomoří, tedy přes Turecko a Řecko. Zde Frontex eviduje v květnu 1250 nelegálních překročení hranic, což je osminásobně více než v dubnu.

Od ledna do května šlo o 12.700 případů, tedy 28-procentní pokles oproti tomuto období loňska. Většina uprchlíků pocházela z Afghánistánu.

Na trase přes centrální část Středozemního moře se v prvních pěti měsících letošního roku pokusilo z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu nelegálně přijet 5500 lidí, třikrát více než ve stejném období roku 2019. Tito migranti pocházeli zejména z Bangladéše, Súdánu a Pobřeží slonoviny.

Cestu přes západní část Středozemního moře, tedy z Maroka do Španělska, si od začátku roku do května zvolilo 3700 migrantů, což je meziroční pokles o více než polovinu.

Téměř 50 procent těchto uprchlíků tvořily Alžířané. Na tzv. západního Balkánu trase zaregistrovali v květnu více než 900 nelegálních překročení hranice, což je desetinásobek dubnového počtu. Od ledna do května šlo o více než 6900 případů a tím meziroční zvýšení o 50 procent.

Zdroj:  frontex.europa.eu