Panická hrůza z koronaviru SARS COVID-19, nikoliv virus sám je asi tím prvkem, který přivodí nadcházející propad ekonomiky a restrukturaci vlastnictví po celém Západě.

Geopolitický posuv způsobený strachem vyvolaným 11.9 pořád ještě otřásá světem, strach z korony nás ale dohání k dalšímu posuvu.

Je to záhadné, ve skutečnosti až poněkud jako z nějakého sci-fi. Korona zatím usmrtila méně lidí, než to ve většině let udělá chřipka, ale mediální šílenství je nejvyšší z bláznění všech dob. Pravdou je, že ji skoro všichni dostaneme. Britské úřady nám říkají, že 60-80% populace koronavirus dostane.

Každoročně umře na běžnou chřipku 650 000 lidí, uvádí WHO. Americká čísla o celoročních úmrtích na běžnou chřipku jsou podle CNN v roce 2018 asi 80 000 mrtvých.

Geopolitické důsledky tohoto bacilu, koronaviru, budou zkázonosné a mohly by změnit světové mocenské hřiště k většímu oslabení toho unipolární světového řádu.

V porovnání s čínskými čísly o koroně byla americká chřipka 2018 daleko pandemičtější. Ale ani tak z toho žádná média nezkoušela dělat aféru.

Zvláště zajímavý je geopolitický dopad hrůzy z tohoto bacilu. Podobně jako masový strach z 11.9 byl klíčový, aby umožnil tu Válku s terorem.

Na klíčovou roli Ruska se podívejte níže. Geopolitické důsledky toho současného bacila, koronaviru, změní světové mocenské hřiště k oslabení unipolárního světového řádu.

Počet úmrtí na koronu by samozřejmě ještě mohl do obrovských čísel vyrůst. Korona je lehká až středně těžká chřipka, která je nejnebezpečnější pro starší nebo pro ty, kdo už trpí respirační chorobou. Riziko spočívá v kapacitě zdravotních služeb zvládat složitou respirační léčbu, píše historička komparativní nauky o náboženství, spisovatelka a zakladatelka The Herladn Report, Hanne Nabintu Herland.

Hanne Nabintu Herland je historičkou náboženství a autorkou bestsellerů. Založila skandinávskou zpravodajskou stránku The Herland Report, Televizní kanál na YouTube a Podcast, který má každoročně miliony čtenářů a diváků. Je možno tam spatřit interview s vůdčími intelektuály a myšlenkovými vůdci celého politického spektra. Poslední kniha Herland je Kulturní válka, Jak Západ ztratil svoji velikost, je k dispozici v USA a v 60 zemích celého světa. www.thherlandreport.com

Kdo tu paniku protlačuje?

Panická hrůza z korony je nový 11.9. Spousta věcí o této chorobě je pro nás zatím neznámá. I když Čína tou křivkou prošla, viděli jsme oběti, přičemž teď už demontují polní nemocnice a momentálně posílají vybavení do Itálie a do jiných zemí.

Důsledky korony v Číně nejsou známy. K 15. březnu bylo v Číně hlášeno celkem 80 849 nemocných na koronu, 3 199 mrtvých a 66 931 vyléčených, vrchol po šesti až osmi týdnech. I kdybychom uvažovali, že Čína toho hlásí méně, jsou ta čísla v porovnání s obyčejnou chřipkou velice nízká.

Izraelští vědci už tvrdí, že vakcína na koronu bude do několika týdnů. Kdokoliv tu vakcínu vlastní, je samozřejmě předurčen vydělávat miliardy.

‚Lidé si myslí, že virus je všechny napadne a že všichni zemřou,‘ říká izraelský profesor Jihad Bishara. ‚Tak to ale vůbec není. Ve skutečnosti o tom většina infikovaných ani neví.‘ Důrazně na lidi naléhá, aby se uklidnili, a na světové vůdce, aby nárůst té paniky ztlumili. Takže proč média a světoví vůdci takovou paniku kolem korony protlačují, když to nedělají u běžné chřipky, která zabíjí o statisíce lidí více?

Kdo bude z paniky kolem korony hrabat profit, když se ekonomika propadá a ohromné bankroty vyžadují nové vlastníky a novou likviditu pro trhy? Kdokoliv to zkrátil, hrabe už teď miliardy.

Ruské „nět“ a hrůza ze změny geopolitiky koronou

Role Ruska je zvláště zajímavá, jelikož ruské „nět“ na schůzce OPEC se Saúdskou Arábií, když se podle návrhů měla udržet cena ropy vysoká i v reakci na omezení čínského trhu kvůli koroně, má klíčový význam.

To pondělí minulého týdne šokovalo trh a srazilo to cenu ropy do nových hlubin s potenciálním zavíráním americké břidlicové těžby ropy.

Rusko řeklo OPEC navrženému krácení – ne – s odůvodněním, že by bylo moudré uvážit, o kolik více by koronavirus postihl svět, kdyby k tomu poklesu cen nedošlo.

Saúdská Arábie zareagovala překvapivě zvýšením své produkce, jak říkají analytici, ve snaze Rusko potrestat za opuštění společné aliance s OPEC. To způsobilo 30% propad cen. To po koroně čínskou ekonomiku nastartovalo.

Saúdská Arábie s Ruskem spolupracovaly na udržení ropného trhu už od roku 2016, kdy ta spolupráce teď skončila. Byl tu konsensus členů OPEC globálně omezit produkci o 4 %, ale Rusko namítalo a řeklo, že od 1. dubna může kdokoliv produkovat, kolik chce.

Těžba z břidlic potřebuje ceny ropy kolem 60 USD za barel, Rusku podle analytiků stačí kolem 20 USD za barel a Rusko také není skoro vůbec zadlužené. S tím, jak se rozhovory hroutily, a Rusko produkci neomezovalo a nedrželo ceny vysoké, tak Rusko v podstatě zasadilo těžkou ránu americké břidlicové těžbě, kdy ten trh tvrdě postihují.

Člověk se musí ptát, proč by mělo Rusko pomáhat americké břidlici z bryndy? Rusko je v posledních letech postiženo všemi druhy amerických sankcí, čímž ruskému obyvatelstvu způsobují ochuzení a těžkosti, včetně nízkých penzí aj.

Byla to odveta a ochrana ruských aktiv, jakou by udělala každá země, aby ochránila své národní zájmy. Teď je už zrušeno i mohutné cvičení NATO a NATO samotné zmítají otřesy. Na americkou břidlicovou těžbu zaútočily, jak Rusko, tak Saúdská Arábie, jelikož Spojené státy si v posledních letech frakingem zajistily na Saúdské Arábii nezávislost.

Jelikož se Rusko, Saúdská Arábie a USA, jakožto vrcholní světoví producenti energie a ropy, škorpí, je konkurence zjevně vysoká.

Tentokrát Putinovo „nět“ srazilo USA a Západ do finančního propadu v kombinaci se strachem z korony v takové míře, že si lze myslet, že to ani Putin nečekal. Jemu se to musí jevit jako „ruka Boží“.

Hrůza z toho bacilu protlačovaná médii změní geopolitiku

Vzpomínáte na příběh ze Starého oxfordského zákona v Knize druhých králů, kapitola 7, kdy byli Izraelité obleženi všemi druhy nepřátel nachystaných, že je všechny podřežou? Čtyři nemocní leprou se rozhodli, že když stejně zemřou, tak odejdou do tábora nepřátel a ukáží jim, co se děje.

V tomto příběhu byly nepřátelské armády tak vyděšeny strachem z těch čtyř leprou stižených, že tento postup čtyř chorých mužů postihl armádu tisíců bojovníků. Stiženi hrůzou, kdy děs zachvátil jejich srdce, prchli a opustili bojiště, na kterém nechali všechen cenný majetek a vojenskou techniku. A tak je strach z malého bacilu takto ošálil.

Geopolitické důsledky současného bacilu, tj. koronaviru, budou zkázonosné a mohly by změnit mocenské hřiště světa, takže už to nebude takový unipolární světový řád.

Psychologie hrůzy z korony zatím vytvořila nejhorší krach trhů od 80. let nebo i déle. Klíčem k tomu je mediální humbuk.

Mají snad vlastníci mainstreamového tisku v těchto trzích své zájmy? Čísla z Oxfamu ukazují, že více než 50 % světových aktiv vlastní asi 60 lidí, uvidíme snad, že po té koroně už to bude jen deset lidí? Nebo se dočkáme nezamýšlených důsledků?

Spojené státy a Velká Británie se prozatím rozhodly k jinému přístupu k nouzi v korona-chřipce než EU.

Na tomto kontinentu a ve skandinávských zemích jako Norsko a Dánsko se panikařící a vůdci neuvěřitelně rozhodli o úplném odstavení ekonomiky se zavřením restaurací, kadeřnictví, maloobchodu, skoro všeho kromě potravinářství, kdy národ tlačí do ohromné odstávky hospodářství a do brutální recese.

Kdo proboha evropským vůdcům doporučil odstavit svoji vlastní ekonomiku, i přesto, že jejich vlastní zdravotní orgány to nazývají mírnou až středně těžkou chřipkou?

Zdroj: hannenabintuherland.com