Oldřich Maděra: Je oprava jaderné elektrárny Dukovany opravdu bezpečná?
28. května 2018 Redakce AC24 Z domova 29231 16
Vážení čtenáři, dnes jsem dostal daší ČEZký šok.

 

 

Jak napsali v novinách. ČEZ mění 500 ks rozváděčů v Dukovanech. Zdá se to jen JAKO taková malá kosmetická oprava / úprava. Přesně tak nám to páni novináři líčí. Já jako autorizovaný elektro inženýr to tak nevidím.

S ohledem na všeobecný nepořádek v normách, v revizích apod. jsme k jaderné katastrofě ještě mnohem blíže než jsme si mysleli. Speciálně věta:

"Ty už ale neodpovídají normám a nedají se na ně sehnat náhradní díly."

říká vše. Jak je možné provozovat jaderný reaktor, jehož řídící systém a s ním související elektro rozváděče asi léta neodpovídaly a stále neodpovídají technickým normám a nedají se na ně sehnat náhradní díly? Jak je možné se v něm rýpat za provozu? To vše udělají v době krátké odstávky? Ani náhodou! Jak je možné dělat časový nátlak u takové práce? Viz:

"Výměna a zapojení přístrojů musí skončit do začátku července."

To snad není pravda! Toto je naprosto neakceptovatelný výrok z hlediska bezpečnosti provozu JE! Práce snad skončí, až bude vše smontováno, oživeno, nastaveno a pětkrát technologicky překontrolováno! A ne, až nějaký inženýr-ekonom z ČEZu řekne zapnout! To je jaderný reaktor pánové a ne na černo postavená chata na Lipně nebo na černo ČEZem připojená solární elektrárna!

To snad chceme říci, že některé kabely již nyní za provozu reaktoru nevyhovují?

„Představuje to odpojení více než čtyř tisíc kabelů, jejich proměření a zkontrolování možnosti dalšího použití,“

No ono se není co divit, je to 33 let starý zánovní automobil Volga s perfektní ruskou technologií a kabeláží (viz jeho prezentace panem Benešem panu Zemanovi na ruské ambasádě letos v květnu). To jsme snad my Češi úplní pitomci? To bysme si koupili stejně starý  automobil Volga v autobazaru, ikdyž by nás ubezpečili, že má úplně novou převodovku  a nové pneumatiky za dvacet tisíc Kč? Ne? Tak proč to děláme u čtyř jaderných reaktorů vyrobených ve stejné době?!

Smůla je v tom, že je to jen 40 km vzdušnou čarou od porodnice na Obilním trhu v centru Brna, kde jsem se narodil a jen 25km do sídla mé firmy v Rosicích. Proto mě při četbě tohoto textu málem omývali. Ti "odborníci" jsou ochotni vymazat půlmiliónové město, celý kraj a potažmo celý střed Evropy z mapy, aby si dobrodruzi typu Roman a Beneš mohli koupit další jachty v Karibiku. Proč ty vyšlehané ruské reaktory prostě okamžitě neodstavíme, když představují takové nebezpečí a jimi vyrobená energie jde stejně z 90% na vývoz?

Pozavírat je všechny a s nimi i revizní techniky, kteří podepsali revize, i když ta zařízení, a zejména asi kabely, zcela evidentně neodpovídaly již léta normám. Zavřít i “vrchní jadernou specialistku” Drábovou. To věděla? Co dělala? Jo ona to nevěděla? To je snad ještě horší. Ona prodloužila život Dukovan bez omezení!! Nepletla se tak náhodou do řemesla elektro inženýrům a dalším specialistům? Nedokáži si představit horší obecné ohrožení, než to, které všichni tito zodpovědní dlouhodobě z titulu svých funkcí v organizované skupině (stát) zavinili. Nejsem sice právník, ale zákon (Trestní zákoník, zákon č.40/2009 sb.) hovoří v tomto případě celkem jasně a srozumitelně i k nám laikům:

§ 272 Obecné ohrožení

(1) Kdo úmyslně způsobí obecné nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu tím, že zapříčiní požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil nebo se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání, nebo kdo takové obecné nebezpečí zvýší anebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění, bude potrestán odnětím svobody na tři léta až osm let.

(2) Odnětím svobody na osm až patnáct let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin opětovně v krátké době,
c) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu, nebo
d) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob nebo smrt.

(3) Odnětím svobody na dvanáct až dvacet let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 úmyslně smrt, nebo
b) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.

(4) Příprava je trestná.

Doporučuji okamžitě odebrat licenci ČEZu na provozování jaderných reaktorů. Všechny bloky je nutné okamžitě odstavit a podrobit nezávislé mezinárodní kontrole. V případě, že se prokáže jakékoliv pochybení v otázkách bezpečnosti provozu jaderných reaktorů, obvinit všechny výše jmenované. 

Článek nám poskytuje návod kam máme jít a na co se podívat - zkontrolovat všechny jističe na vypnutí, zkontrolovat všechny kabely na izolační stav, zkontrolovat všechny vypínací smyčky, zkontrolovat všechny softwarové smyčky na vypnutí v režimech nebezpečí. Dále zkontrolovat elektročást každého za čtyř jaderných reaktorů. Nejsou jejich elektro zařízení již dávno degradována dlouhodobým vystavením i nízkým hodnotám radiace? Opravdu je v pořádku celý řídící systém - hardware i software? Opravdu pořád na 100% reagují všechna čidla a všechny regulační smyčky i po 33 letech provozu v podmínkách mírné radiace? To jsou i všechny slaboproudé součástky na všech plošných spojích a všechna relé stále v toleranci a neohrožují provoz?

Zkrátka je nutné provést okamžitě úplný bezpečnostní audit elektro části JE Dukovany, který je běžný u každé větší tepelné elektrárny po 20 letech provozu a který asi v Dukovanech nikdy proveden nebyl, ani po 33 letech provozu!

Toto vše říkám jako autorizovaný elektro inženýr v ČR a v Irsku. Dále jsem členem několika mezinárodních institucí jako např. ČKAIT v Čechách, IEI v Irsku a IET v Británii. Použiji veškerého svého vlivu, abych tato nebezpečí eliminoval. Mám dva tituly VŠ - jeden je specializace Výroba, rozvod a využití elektrické energie (m.j. několik zkoušek z jaderných reaktorů a jejich obslužných zařízení) a dále z oboru Mikroelektronika. Vše z doby, kdy tam byli ještě profesoři a jejich asistenti úzce svázáni s praxí. Stavím na těchto základech celý svůj život. Pracuji v oblasti bezpečnosti práce 37 let a něco takového asi hodně zavání.

Chtěl jsem v Čechách zahájit stavbu 500 lokálních EkoEnergoCenter o výkonu 5-18 MW (celkem jistě nad 10 000MW). Setkal jsem se u té příležitosti krátce s premiérem Andrejem Babišem a s vedoucím týmu jeho poradců Jaroslavem Ungermanem. Dopisoval jsem i s panem Hünerem. Kontakoval jsem asi 50 poslanců obou sněmoven parlamentu ČR, kontaktoval jsem pět politických stran, kontaktoval jsem 50 starostů obcí ČR, které mají téměř ideální podmínky pro vybudování obnovitelných zdrojů. Žádal jsem je o jejich podporu před zahájením projektu. Byl jsem vyhnán jako malý kluk. Bylo mi řečeno, že obnovitelné zdroje nejsou to pravé, že daleko lepší jsou ruské jaderné reaktory.

Alternativa jaderným reaktorům samozřejmě existuje, jen se o ní v ČEZku nesmí mluvit. To platí jak o současné vládě v demisi, tak i o starostech sešikovaných pod taktovkou tandemu Farský/Kalousek, jak jsem se na svou vlastní kůži přesvědčil. Bude to zajisté platit i o nové vládě s osobními přáteli pana Sobotky (pan Poche) nebo dokonce i o případné vládě pana Beneše, jak nám bylo opakovaně vyhrožováno.

Oldřich Maděra

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


JB
Jan Bonsky
28. května 2018

Pan Maděra je odborník na cokoli, popřípadě něco jiného. Elegantně směšuje životnost reaktorů s životností rozvaděčů. To, že každé je něco úplně jiného mu nevadí, hlavně že šíří svoje panikářské články.

A výměna do července? Ony se ty rozvaděče běžně připraví dopředu a pak zapojí. Není třeba dlouhých odstávek. Prostě pan Maděra míchá hovno s mozkem.


24
CC
Chosé Chosé
28. května 2018
HOAX! :) Nestrašte lidi :) https://www.novinky.cz/ekonomika/463953-dukovany-chce-cez-provozovat-nejmene-dalsich-20-let.html
21
JB
Jan Bonsky
28. května 2018
Zkuste si něco přečíst o teplotní závislosti výkonu VVER reaktoru - není to Černobylský typ. A jedná se o výměnu rozvaděčů a proměření kabelů. Nechápu v čem vidí pan Maděra problém. 
14
JB
Jan Bonsky
28. května 2018
Zkus si něco nastudovat. Do té doby budeš jen dál dydlovat. To lze i bez znalostí.
01
fujiminavaja fujiminavaja
28. května 2018

-Zajímě agresivní příspěvek. Nevím proč, ale nějak z něj cítím pachuť autorova rozhořčení, že nebyly prosazeny jeho pricipy "alternativních zdrojů". Které se snažil procedit zuby nehty - všude možně. Ale prostě teď z toho prachy nepolezou.

-když si však představím, že se o elektrárnu starají lidé ze stejného města kde si malují "kruháče" na silnici jak se jim zlíbí, pak se tam ani autobus nevymotá, tak to teda potěš koště(nechci však zase všchny hodit do jednoho pytle ;). 


20
OO
Oldřich Oldřich
28. května 2018

Tak pane Bonský předně všeho nemám rád, když mi někdo veřejně nadává. My jsme spolu husy nepásli!

Pokud to poprvé a naposledy velkoryse přehlédnu, tak prosím přijměte mé doplňující vysvětlení.

Ano chtěl jsem jako obvykle nabídnout své zemi pomoc s vybudováním obnovitelných zdrojů, které projektuji po světe již nějakých 15 let. Byl jsem u prvních Wind Farms v Irsku, u prvních solárů v Anglii a u spaloven biomasy v několik zemích. Zastupoval jsem Firey, Forney, Detronics a Columbia Scientific již v roce 1996 tuším. Jak jsem pochopil, v Čechách situace ještě nedozrála, tak je stavím a budu je stavět jinde.

Co se týká těch Dukovan. Já jsem sice původně projektant, ale celou svou kariéru jsem se snažil po sobě ty své vyprojektované obvody i oživit a nastavit. Vím jaká je to práce, když mi stojí za zády někdo, kdo tomu třeba nerozumí a chce to zítra.

Dále vím, že jedna práce je udělat hardware a jiná práce je otestovat software a udělat nastavení cohran. To se nedá dělat na povel!

Dále dobře vím jak vypadají 33 let staré nn PVC kabely. Jen na ně sáhnete, tak se lámou jako perník. Proto mě překvapuje, že je nevymění. Dále vím jak vypadá 33 let starý pohon. Vím jak vypadají mechanické části po 33 letech v provozu. Vím jak vypadá MaR po 33 létech. Vím jak vypadá ŘS po 33 létech. Není ještě analogový? Pokud si dobře pamatuji, tak s procesory jsme v Brně začínali v roce 1981-2 právě my.

To staré auto je výborné srovnání. Pokud je opradu tak staré, tak na něm můžete měnit co chcete, rozsype se to další. Dukovany jsou v tomto stavu. Byly projektovány na 25, 30 nebo 35 let provozu? Víte to? Je to stejně jedno, všechna tato čísla již prošla nebo projdou do 1-5 let. Pokud vidíme odstávku za odstávkou, tak je jasné, že jsme se již dostali do tohoto stavu. Včera odešla baterka, dnes odešel chladič a zítra odejde brzdová hadička. Počet poruch na konci životnosti prudce roste, jak známo.

Mám pár zkoušek z jaderných rekatorů, takže vím, že je to lehkovodní rekator jiného typu než byl ten v Černobylu. Počítáme však se všemi alternativami? Podle toho jak se Česká Republika zapojuje stále více do aktivit NATO a jiných, tak musím počítat i s teroristickými útoky a já nevím s čím ještě. Uč nám málem pomalovali prezidenta a ochranka se tomu mile usmívala. To vše zvládne s nulovým rizikem ten stařičký reaktor? Proč to riziko vlastně neseme?

Já mám rád Brno, protože jsem se v něm narodil. Nedivte se, že ho chráním. Chráním ho z pozice těch nemnoha co ví.


30
TD
Tazmanian Devil
28. května 2018

Pane Maděro nezlobte se, ale to se nedá číst.

1) S PVC kabely (CYKY, AYKY) Vámi uváděného stáří jsem zatím neměl problém, izolace praská pouze v situaci, když byla dlouhodobě vystavena nadměrné teplotě, např. závadou jistícího nebo spínacího prvku, "vyhřáté" zásuvky, případně příliš blízkým zdrojem tepla.

2) Staré kabely CYKY v běžných instalacích, zásuvkové a světelné obvody, mají výrazně silnější izolaci, než kabely vyráběné v posledních několika letech - jak sami kabeláři přiznávají už jsou schopni vyrábět na dolních hranicích tolerančních pásem. Pokud to neděláte denně a nemáte grif, je to docela precizní práce odstranit plášť izolace aniž byste nařízl/prořízl i izolaci vodiče.

3) Jste zcestovalý, světaznalý, tomu my "vidláci" nemůžeme konkurovat, ale zase třeba víme, že i pro osvětlení hajzlíku u kantýny je potřeba rozvaděč, v kterém jsou třeba staré ITV jističe, náhrada sem tam vadného jističe v řadě jističů je problematická, aneb jak zajistíte krytí rozvaděče pro obsluhu, takže v určité fázi dospějete k závěru, že je lepší vyměnit rozvaděč celý, než stále jen záplatovat.

4) Vzhledem k stáří lze předpokládat, že řada světelných a zásuvkových rozvodů v obslužných nejaderných provozech bude dvouvodičová (ochrana nulováním, pokud si to správně pamatuji). Někde to nevadí, někde je to problém, tak je lepší hlavně zásuvkové rozvody předělat na třívodičové (plus doplnit FIčko). Speciálně IT přístroje třídy ochrany I dokáží na dvouvodičovém zásuvkovém rozvodu dělat věci - srozumitelně - úbytek napětí na nuláku je pěkněj prevít a dokáže vyvolat proud přes propojovací signálové kabely.

Je mi do toho celkem houby, ale jste si opravdu jistý, že je ohrožená jaderná bezpečnost? Jen bych si dovolil poznamenat, že existuje také šíření poplašné zprávy, které by se možná na váš článek dalo aplikovat. V tak rozsáhlém podniku jako je JE bude opravdu hodně rozvaděčů i v nejaderné části. Kabely v jaderné části nejsou běžné kabely, které lze koupit v běžné prodejní síti, to samé komponenty řídícího systému. Jednou mi někdo přinesl asi 0,5m zbytek, tuším, byla to analogie CYKY 3x2,5, plášť kabelu měl několik vrstev, vnější vrstva byla tuším oranžová. Nikdy před tím jsem něco takového neviděl.

Víc se tím zabývat nebudu. V Brně jsem studoval, ale už kvůli tomu, co teď třeba předvedlo Národní divadlo, je mi Brno fuk.


10
OO
Oldřich Oldřich
28. května 2018

Vážený pane Tasmánský Čerte,

pochopte prosím, že v oboru jaderných reaktorů nikoho nezajímá, jestli Vy osobně máte nebo nemáte problémy s kabely CYKY. Pokud se posuzují velké celky, tak se postupuje asi následovně:

Já jsem externí posuzovatel nestranné třetí firmy, která je za to dobře placena a tedy svou práci dělá odpovědně. Vy jste zástupce provozovatele. Posuzujeme extrémně nebezpečný celek - elektro příslušenství jaderného reaktoru. Položte mi prosím na stůl všechny certifikáty od všech rozváděčů, od všech přístrojů a kabelů. Pokud je nemáte, tak kontaktujte výrobce a sežeňte je. Pokud jste je nesehnal, tak vše takové vytrhejte a dejte do šrotu.

Garantuji Vám, že žádný výrobce Vám nedá certifikát o prodloužení životnosti kabelů byť zatěžovaných jen na 70% jejich jmenovitého proudu na 33 let staré kabely. 25 let je tak normální doba technického života. Nikdo totiž neví, jak je někde jeden metr, který míjí nějaké teplovodní potrubí vyhřát. Někde na kabely svítí oknem slunce apod. 33 let staré kabely - jednoznačně do šrotu.

Aby Vám jich nebylo tak líto. Vy jste asi elektrikář. OK. Tak mi povídejte o tom, že ty nové rozváděče mají svorkovnice a svorky ve stejných místech jako ty staré. Alespoň jeden bude krátký. To ho nastavíte čokoládou a zaizolujete izolačkou?

Opět Vás musím upozornit, že to není na černo postavená chata na Lipně. Je to jaderný reaktor. Při jeho výbuchu zemřou tisíce obyvatel v jeho ochranné zóně okamžitě, stitisíce následně a další statisíce budou trvale zmrzačeny. Z toho musíme vždy vycházet. Protože to riziko je nepřijatelně vysoké, všechny civilizované země od jádra ustoupily a to dokonce dříve než od uhlí  (Německo). Řada Čechů, kteří neví, se za to Němcům ještě smějí.


20
TD
Tazmanian Devil
28. května 2018
Dobrý večer, škoda dalších slov a času. Jak už tady psal někdo jiný, jde Vám pouze o prosazení svých oblíbených OZE. Právě proto, že nejde o načerno postavenou chatu na Lipně, tak od oceloplechových rozvaděčů, případně litinových rozvaděčů bude v archivech původní výkresová dokumentace plus by měla být provozní dokumentace s případným zaznamenáním změn (pro pravidelné revize). Nové rozvaděče lze tedy vyrobit se stejným rozložením připojovacích svorkovnic. Výměna rozvaděčů v nejaderné části o kterou zřejmě jde mi vůbec nevadí a dá se zvládnout. V dnešní době je k dispozici větší sortiment elektromateriálu včetně svorek, spojovačů, než pouze čokoláda a izolačka. Mimochodem výrobce 33let starého kabelu už nebude existovat a jeho případný nástupce bude mít zájem prodat kabely nové, než něco garantovat. Diagnostické metody kabelů jsou známé a v praxi se používají, ale nezatěžoval bych čtenáře odbornými termity. Nezlobte se, ale Váš článek i reakce připomínají přísloví "Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde". Obecně se dnes požaduje nalezení řešení, ne zdůvodňování proč něco nejde. Vaše reakce mi bohužel připomíná více tu druhou část - hledáte proč něco nejde, než abyste hledal cesty jak daný technický problém řešit.
11
JB
Jan Bonsky
29. května 2018

Vůbec jsem neřešil vámi navrhované zdroje. Ale výměna nn rozváděčů a trvanlivost reaktorové nádoby...

Srovnáváte životnost motoru s gumičkou u stěrače. Takže vás článek je panikářský. Jako většina věcí, co jsem od vás četl. Michale fakta tak, aby vám vyšlo to co chcete. Na tom trvám.


03
JN
Jaromír Novák
28. května 2018

Maděro ses zapomňal kdě ,ty řešiš dukovany , koho dněs zajima něčasa odvolali bo by rus porobil ale v němilosti něchaj dukovani makrely bo ona ich komplexno zrušila v deutsches chaliflátos ,bo to bylo proti džuhàďu.

 


30
EE
elix elix
29. května 2018

Přesně k tomuto tématu bych asi mohl říci toho tolik, že by to mimo jiné převrátilo představy o možném a nemožném nejen tohoto pana Maděry. To nemá být samolibá samochvála ale je jen obrazné sdělení, že s vybranými problémy, o kterých mluví, mám zjevně narozdíl od něj už dost dlouhou dobu hodně co do činění. Přitom je potřeba si připomenout, že ne každá profese umožňuje diskuzi o ní na veřejných webech, takže i já se omezím jen na to vhodné a ukazuje se, že toho až tak moc není.

Důležité řídící systémy Dukovan byly v celkem nedávné době kompletně zrekonstruované, dělalo se to po systémech postupně a dost dlouhou dobu, lví podíl tam mají ZAT a Framatom. To jsou řídící systémy, pak jsou ještě silové části a o tom nemám v podstatě žádné informace. JE má ale mnoho technologických celků, které nemají žádný dopad na jadernou bezpečnost, na nich pak rekostrukce probíhá s jinou prioritou. Čeho se týká aktuální rekonstrukce jsem nezjišťoval - ty důležité elektrické a řídící systémy jsou již nové.

Pan Maděra opravdu neví, o čem mluví. Nejen, že jsou dnes ty důležité řídící systémy zánovní, pravidelné kompletní testování funkčnosti a kalibrace všech příslušných jednotek je úplnou samozřejmostí.

Rekonstrukce systémů samozřejmě probíhají podle detailního projektu, jejich zmiňované zkoušky se dělají vícekrát (nebudu rozebírat), na to je všechno je v projektu potřebný čas. Pokud by zkoušky nevyšly a došlo k prodloužení odstávky, tak pak dodavatelé jsou těžce sankcionovány. Zkoušek se samozřejmě učastní zadavatel a nelze je zfalšovat. 

Teď otázka životnosti řídících a ochranných systémů. Tak v první řadě systémy pro tyto účely jsou úplně jiná kategorie než nějaké spotřební produkty. Tyto systémy se navrhují na velmi dlouhou životnost a zákazník běžně vyžaduje její modelování a demonstrování metodami zrychleného stárnutí, Třeba ZAT dnes dává jen záruku na jeho komponenty 10 let. Ohledně otázky životnosti a poruch elektronických a mikroelektronických systémů je mnoho literatury. Klíčem je tam vždy prostředí a znalost módů poruch součástek. Odtud pak plynou třeba technologické podmínky výroby a konstrukční podmínky. Podmínky prostředí důležitých elektronicých systémů jsou na JE zcela ty nejlepší možné. Zde je ale potřeba si uvědomit, že porucha řídícího / ochranného systému je něco, co sice může nastat, s čím se ale předem počítá a co nemá v zásadě vliv na bezpečnost. Důležité systémy jsou zálohované, jak se to dělá zde nebudeme rozebírat. Poněkud problematické jsou vícenásobné poruchy se společnou příčinou, i s těmi je nutné předem počítat a důležité systémy mít protí nim odolné. 

Nakonec otázka vlivu radiace. Vliv radiace na citlivé elektronické systémy je na JE až v okamžiku velmi vážné havárie a i v tomto případě se musí její vliv určovat, kontrolovat a nejdůležitější systémy jsou navrhovány jako bezpečné (ne odolné) vůči jejím vlivům. Kabely a průchodky samozřejmě radiaci mohou být vystaveny ale s tím se také počítá a to jak v běžném provozu, tak při haváriích a je s tím velmi mnoho zkušeností. Vedení jsou i přímo v reaktoru a u reaktoru ale tam mají minerální izolaci a po vyčerpání své plánované životnosti jsou pravidelně měněny (i se snímačem apod). 

Nyní by to mohlo vypadat, že ČEZ je zdroj mých příjmů ale to už hodně dlouho není pravda a nikdy jsem nebyl ani jeho zaměstnancem. Také jsem samozřejmě trochu zjednodušoval a zkracoval. Jsem rád, že s lidmi typu pana Maděry se v mém oboru prakticky nepotkávám, protože největším nebezpečím v JE je bezesporu lidský faktor - ztráta respektu a nekritické přeceňování schopností a možností.


20
EE
elix elix
29. května 2018

Krátce a hezky jsi to zhodnotil. I v této oblasti jsou problémy, nepřísluší mi ale je zde řešit a proto je můj text poněkud jednostranný. Mnoho z toho, co jsem popsal, je ale dobře zavedeno a není s tím problém. Ve skutečnosti mi šlo ale o uvedení výhrad autora článku do reálu a tam jsem moc problémů neviděl.

 

Problém je třeba dnes sehnat lidi, kteří jsou při práci ochotní přemýšlet a nedělají i totální hlouposti. Problém je nesoulad představ většiny manažerů ohledně reálných možností a časového plánu. Problém je třeba zákaz používání olova při pájení v komerčních produktech, protože olovnaté součástky pak téměř nejsou. Problém je značné přetěžování schopných lidí. Trochu problém může být i s řádným řízením konfigurace a s udržením pořádku ve složitých věcech - zde je ale potřeba jen vědět, jak na to správně jít. Problémů se najde dost : ))


20
AA
acdiskuse acdiskuse
29. května 2018
Zajímalo by mě, zda pan Maděra někdy v posledních 10.ti letech v Dukovanech byl... Dukovany patří, co se bezpečnosti týče, mezi absolutní špičku. Dukovany dkonce školí obsluhy JE z mnoha zemí světa. Reaktory jsou sice staré, ale výborně navržené, dostatečně předimenzované a navíc naprosto nesrovnatelného typu, než ty japonské... PS: pro zajímavost Byli jsme jediná malá země, která vyráběla reaktory, či jejich podstatné části. Rozhodně nemám strach, že by nebyly nějaké procesy (v tomto případě údržba, renovace, výměna částí) natolik dobře ošetřeny, že by se něco mohlo stát.
30
JN
Jaromír Novák
29. května 2018
Si tady mezi Vámi experty jadernými inžinýry připadám jako pouhý pasáček vepřú ,či prostý pobíječ much,jinak islamistům plány zhatí neši vepři boubelatí.
10
OO
Oldřich Oldřich
29. května 2018

Vážení příznivci ČEZkého polostátního monopolu a Jaderné elektrárny Dukovany. Soudruh Husák nám už jednou tvrdil, že se vlastně nic nestalo. jak jsem se později dozvěděli, tak jen bouchl Černobyl. Tak jsme se procházeli po venku a inhalovali čerstvý césiový déšť. Později jsem přišel následkem toho o jednu štítnou žlázu a později pak i o druhou. Český stát mi dluží na kompenzaci minimálně pár set tisíc korun.

Moje firma je 25 km vzdušnou čarou od JE Dukovany. Nedivte se proto prosím, že budu žádat po všech zodpovědných, aby mě a všechny ostatní pochybovače přesvědčili, že ta elektrárna je stále bezpečné a nemá být odstavena zítra. Myslím si, že z mé pozice státem již jednou zdravotně poškozeného občana mám minimálně právo pochybovat.

Nemůže mě zastavit žádná skupina uřvaných přisprostlých podporovatelů polostátního molochu, z které se dříve nebo později vyklubou její zaměstanaci nebo placení provokatéři.

Netvrdím, že není mě možné přesvědčit. Rád se podvolím hoře pozitivních důkazů, že ta elektrárna je opravdu bezpečná a může být ještě tak 3-5 let provozována. V opačném případě se ovšem nesmíte divit, že vyvinu maximální úsilí, aby byla okamžitě odstavena. Jde mi o bezpečí mé a mých blízkých.

Pokud by majitel podobného díla chtěl přesvědčit v civilizované zemi  veřejnost o bezpečnosti své jaderné elektrárny, tak by postupoval asi následovně:

1) Zvolil by nezávislého hodnotitele, kterého by samozřejmě platil.

2) Zveřejnil by co nejpodrobnější seznam hlavních uzlů elektrárny.

3) Zveřejnil by rok jejich výroby, výrobce a projektovanou životnost.

4) Odstavil by blok po bloku a nechal by nezávislého hodnotitele provést velmi detailní posudek zařízení.

5) Tento posudek by úplně zveřejnil.

6) Nechal by veřejnost, aby v panelové diskusi vznesla své dotazy.

7) Na tyto dotazy by opět veřejně odpověděl.

8) Nejednodušším potvrzením, že občané jsou s takto potvrzenou bezpečností jaderné elektrárny spokojeni, by bylo hlasování všech oprávněných občanů žijích do určité vzdálenosti od elektrárny v referendu a to samozřejmě i zahraničních, pokud takoví existují.

9) Věřím, že mi nyní budete spílat, ale takto by to bylo asi správné.

 


00
OO
Oldřich Oldřich
28. května 2018

Tak pane Bonský předně všeho nemám rád, když mi někdo veřejně nadává. My jsme spolu husy nepásli!

Pokud to poprvé a naposledy velkoryse přehlédnu, tak prosím přijměte mé doplňující vysvětlení.

Ano chtěl jsem jako obvykle nabídnout své zemi pomoc s vybudováním obnovitelných zdrojů, které projektuji po světe již nějakých 15 let. Byl jsem u prvních Wind Farms v Irsku, u prvních solárů v Anglii a u spaloven biomasy v několik zemích. Zastupoval jsem Firey, Forney, Detronics a Columbia Scientific již v roce 1996 tuším. Jak jsem pochopil, v Čechách situace ještě nedozrála, tak je stavím a budu je stavět jinde.

Co se týká těch Dukovan. Já jsem sice původně projektant, ale celou svou kariéru jsem se snažil po sobě ty své vyprojektované obvody i oživit a nastavit. Vím jaká je to práce, když mi stojí za zády někdo, kdo tomu třeba nerozumí a chce to zítra.

Dále vím, že jedna práce je udělat hardware a jiná práce je otestovat software a udělat nastavení cohran. To se nedá dělat na povel!

Dále dobře vím jak vypadají 33 let staré nn PVC kabely. Jen na ně sáhnete, tak se lámou jako perník. Proto mě překvapuje, že je nevymění. Dále vím jak vypadá 33 let starý pohon. Vím jak vypadají mechanické části po 33 letech v provozu. Vím jak vypadá MaR po 33 létech. Vím jak vypadá ŘS po 33 létech. Není ještě analogový? Pokud si dobře pamatuji, tak s procesory jsme v Brně začínali v roce 1981-2 právě my.

To staré auto je výborné srovnání. Pokud je opradu tak staré, tak na něm můžete měnit co chcete, rozsype se to další. Dukovany jsou v tomto stavu. Byly projektovány na 25, 30 nebo 35 let provozu? Víte to? Je to stejně jedno, všechna tato čísla již prošla nebo projdou do 1-5 let. Pokud vidíme odstávku za odstávkou, tak je jasné, že jsme se již dostali do tohoto stavu. Včera odešla baterka, dnes odešel chladič a zítra odejde brzdová hadička. Počet poruch na konci životnosti prudce roste, jak známo.

Mám pár zkoušek z jaderných rekatorů, takže vím, že je to lehkovodní rekator jiného typu než byl ten v Černobylu. Počítáme však se všemi alternativami? Podle toho jak se Česká Republika zapojuje stále více do aktivit NATO a jiných, tak musím počítat i s teroristickými útoky a já nevím s čím ještě. Uč nám málem pomalovali prezidenta a ochranka se tomu mile usmívala. To vše zvládne s nulovým rizikem ten stařičký reaktor? Proč to riziko vlastně neseme?

Já mám rád Brno, protože jsem se v něm narodil. Nedivte se, že ho chráním. Chráním ho z pozice těch nemnoha co ví.

+ 3

JB
Jan Bonsky
28. května 2018

Pan Maděra je odborník na cokoli, popřípadě něco jiného. Elegantně směšuje životnost reaktorů s životností rozvaděčů. To, že každé je něco úplně jiného mu nevadí, hlavně že šíří svoje panikářské články.

A výměna do července? Ony se ty rozvaděče běžně připraví dopředu a pak zapojí. Není třeba dlouhých odstávek. Prostě pan Maděra míchá hovno s mozkem.

- 4