Odvrácená strana Měsíce Číňany překvapila
16. května 2019 Redakce AC24 Ze světa 14932 5
Čínské lunární vozítko Jü-tchu 2 (Nefritový králík 2) na odvrácené straně Měsíce objevilo dva typy horniny měsíčního pláště, o jejichž existenci vědci pochybovali. Jejich prozkoumání poskytne vědcům další údaje o formování Země a její družice, uvádí účastníci mise v časopisu Nature. (Foto: Wikimedia)

 
 
loading...
 

„Je to obdivuhodné, ale ani Apolla, ani sovětské sondy na Zemi nedopravily žádný vzorek měsíčního pláště. Jü-tchu 2 tak získal první údaje o jeho složení, když přistál v kráteru na dnu pánve South Pole-Aitken, kde, jak ukázala měření sond NASA, se mohly skrývat horniny hlubiny Měsíce,“ komentuje objev Patrick Pinet, planetolog Univerzity Toulouse.

Čínský průzkumný program Čchang-e 4 zahrnuje tři fáze: oblet okolo družice Země, přistání na Měsíci a doprava vzorků z jeho povrchu na Zemi. Čínští inženýři a specialisté první dvě fáze úspěšně vykonali.

V roce 2013 Čína na Měsíc vyslala lunární vozítko Jü-tchu 2 (v překladu Nefritový králík). Bylo na palubě přistávacího modulu Čchang-e 3 a přistál do kráteru Sinus Iridum (Záliv duhy) 14. prosince 2013. Jü-tchu  byl první umělý objekt, který od roku 1976 hladce přistál na Měsíci, tehdy to byla sovětská sonda Luna 24.

Letos Čína přistoupila k další fázi tohoto programu – historicky první přistání na odvrácené straně Měsíce. Za tímto účelem byla loni v květnu vypouštěna unikátní umělá družice Queqiao, jejímž cílem bylo udržení spojení mezi Čchang-e 4, první misí na odvrácené straně Měsíce a centrem řízení letů v Pekingu.

Tento úkol byl úspěšně splněn na začátku ledna, kdy Čchang-e4 úspěšně přistál na dno kráteru Von Kármán, který leží v připolárních jižních šířkách odvrácené strany Měsíce. Přistávací platforma a lunární vozítko Jü-tchu 2 na neprozkoumaném území úspěšně pracovaly přes čtyři měsíce a zkoumají družici Země i dnes.

Dnes vědecký tým Čchang-e 4 představil veřejnosti první vědecké údaje, které shromáždily spektrometry lunárního vozítka Nefritový králík 2 při putování po kráteru. Vědce, jak uvádí ředitel mise Chunlai Li, dávno zajímalo, z jakých hornin je složen povrch Měsíce a jak se jejich složení liší v různých bodech měsíčního povrchu.

Věc je v tom, že vědci si dnes myslí, že jádro Země a Měsíce vznikalo zcela jinými scénáři. Narozdíl od naší planety na její družici neprobíhaly tektonické procesy a střídání hornin. Jádro Měsíce vychladlo celkem rychle, několik desítek milionů let po srážce jeho předchůdce se Zemí.

To mělo vést k tomu, že všechny vrstvy – kůra, plášť a jádro – musí být složeny z podobných hornin, které nebudou v jiných vrstvách jeho litosféry. Jediné „viditelné“ stopy pláště musí být pouze v dostatečně hlubokých a starých kráterech, které dosahují jeho hranic.

Za uplynulá desetiletí žádné lunární vozítko v největších kráterech na Měsíci nedokázalo najít dostatečně velké stopy hornin pláště. Kvůli tomu vědci začali pochybovat o pravdivosti této myšlenky a začali hledat alternativní teorie jeho vzniku, který by předpokládal radikálně jiné složení pláště.

Jak uvádí Li, před vysláním Čchang-e 4 planetologové neměli možnost prověření této myšlenky, protože všechny „pozemské“ vzorky hmoty představují části měsíční kůry, ve kterých pyroxen a olivín – dvě předpokládané hlavní horniny pláště – téměř chyběly.

Jü-tchu 2 podle čínských vědců narazil na oba typy těchto hornin prakticky hned, jak opustil Čchang-e 4 a začal se pohybovat po kráteru Von Kármán. Jejich ložiska podle vědce Li nejsou zdaleka ve všech částech této prohlubně, což napovídá o neobvyklé historii, jak se dostaly na určitou část Měsíce.

Jak předpokládají vědci, jejich zdrojem je nedaleký kráter Finsena, který leží ještě „níže“ než jeho jižní soused. Pravděpodobně úlomky měsíčního pláště v daleké minulosti vyletěly z jeho dna, čímž se dostaly na území sousedního kráteru, který vznikl o něco dříve.

V každém případě tento objev podle vědce už více neumožňuje mluvit o tom, že plášť Měsíce neobsahuje pyroxen a olivín. Další pokusy, které čínští vědci pomocí Jü-tchu 2 chtějí provést, prověří ostatní teorie o vzniku Měsíce, vědci poté možná dokážou určit, která z teorií se nejvíce blíží skutečnosti.

V letošním roce si lidstvo připomene 50 let od okamžiku, kdy člověk stanul na Měsíci. Apollo 11 a Neil Armstrong s Buzzem Aldrinem se 20. července 1969 nesmazatelně zapsali do historie.

Zdroj: nature.com

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
16. května 2019

Záškodníci platení  z USA autekajú z Ruska

Popredný predstaviteľ ruského vesmírneho výskumu prebehol na Západ

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Podľa novín Kommersant ide o generálneho riaditeľa Vedeckovýskumného ústavu vývoja vesmírnych prístrojov (NII KP) Jurija Jaskina.

Autor TASR

včera 12:35

Moskva 15. mája (TASR) - Popredný predstaviteľ ruského vesmírneho výskumu sa rozhodol zostať na Západe a požiadal o uvoľnenie z funkcie. Informoval o tom v stredu ruský denník Kommersant. Podľa novín ide o generálneho riaditeľa Vedeckovýskumného ústavu vývoja vesmírnych prístrojov (NII KP) Jurija Jaskina. Ten údajne v apríli tohto roka pod zámienkou služobnej cesty odcestoval do Európy a naspäť do Ruska sa už nevrátil. Svojim nadriadeným následne zaslal rezignačný list, v ktorom oznámil, že sa z vlastnej vôle vzdáva funkcie. Údajne sa nachádza na území Grécka. Jaskinom riadený inštitút patrí pod štátnu korporáciu Roskosmos, ktorá zodpovedá za ruský vesmírny program. Dôvody jeho úteku preskúma ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB). Kommersant naznačuje, že Jaskin sa rozhodol zostať v zahraničí v čase, keď sa v jeho ústave začal vnútorný audit iniciovaný šéfom Roskosmosu Dmitrijom Rogozinom. Jaskin sa podľa zdrojov Kommersantu obával, že audit odhalí spreneveru rozpočtových zdrojov ústavu, ktorý v rámci Roskosmosu patrí medzi prestížne inštitúcie. Preto údajne opustil Rusko ešte pred začiatkom vyšetrovania. Vo februári 2019 ruské médiá informovali o začiatku 14 trestných konaní, ktoré boli iniciované po viacerých interných auditoch v rámci Roskosmosu, píše Kommersant.

http://www.teraz.sk/najnovsie/popredny-predstavitel-ruskeho-vesmir/395450-clanok.html

Rouzkrádačkam v Rozkozmose bude už snáď koniec. Len nedávno na západ ušiel oligarcha ktorý spreneveril prachy pri výstavbe Vostočného.

 

 

 


40
EP
Eduard Piovarči
16. května 2019

Toto je on:

Vitalij Ginzburg

V Česku byl zadržen bývalý subdodavatel kosmodromu Vostočnyj Vitalij Ginzburg

Valeriy Levitin

Ministerstvo spravedlnosti ČR potvrdilo zadržení bývalého dodavatele kosmodromu Vostočnyj Vitalie Ginzburga. Otázku o jeho vydání do Ruské federace bude projednávat pražský soud.

Dříve ruská média uváděla, že ředitel společnosti Ekonomičeskie programy Ginzburg, byl zatčen v nepřítomnosti a umístěn na seznam mezinárodní hledaných osob. Bývalý subdodavatel kosmodromu Vostočnyj je obviněn ze zpronevěry, nevyplácení mezd a daňových úniků.

„Můžu potvrdit, že 22. února letošního roku Ministerstvo spravedlnosti České republiky dostalo žádost o vydání osoby z důvodu trestního vyšetřování z České republiky do Ruska. Dokument byl pak předán pražskému státnímu zastupitelství pro další projednání. Po ukončení předběžného vyšetřovacího řízení příslušný soud na žádost státního zástupce rozhodne, zda je vydání do Ruska možné nebo ne," řekl mluvčí úřadu.

Podle něj o konečném vydání osoby do jiné země rozhoduje ministr spravedlnosti v souladu s právními předpisy republiky. Velvyslanectví Ruska v Praze prohlásilo, že nemá konkrétní informace o této situaci. V rámci této otázky jsou v kontaktu s příslušnými orgány Ruské federace a České republiky.

Dan

Kradl jako správnej žid Ginzburg a tak místo do Ruska pomaže do té správné lžidemokratické země USA.

Piovarči Gabinak,

Americkí záškodník ktorý brzdil výstavbu Vostočného. Nič dobré mu z očí nehľadí Preto boli na Vostočnom tie problémy USA Ruský vesmírny program aj takýmito ľuďmi sabotujú. Pekný príspevok mal kolega odvedľa

Vladimír Lazor

Od deväťdesiatých rokov sa v Ruskej Federácii bleskovo chytili príležitosti a ako zázrakom aj moci nasledovní Židia : Chodorkovský, Abramovič, Fridman, Berezovský, Guzinský, Magnitskij, Deripaska, Potanin, Javlinský, Nemcov, Čubajs, Politkovská, Chlebnikov, Zubov a monžstvo známych a menej známych "zajordáncov" združených v kluboch ako Memoriál, dnes so štátútom zahraniční agenti.

Nič nové. Iba to, že títo ľudia nepracovali v prospech štátu v ktorom sa narodili, žili a v podstate nikdy to nebola ich vlasť. Vždy im veľmi imponovali západné elity a US doláre.

Ovládali drvivú väčšinu ropného priemyslu, metalurgie, bankovníctva a mediálneho priestoru.

Ešte stále sa objavujú noví Ginzburgovci, ktorí skôr alebo neskôr odhalia svoju pravú tár krysi. Poprevratová situácia v iných bývalých soc. štátoch nie je náhodná. Je takmer totožná. A tieto dva, tri indivídua sa vytešujú z každej negatívnej správy o Rusku... Ale čas je ich nepriateľom.


40
LB
little boy
16. května 2019
Pio, dík za zaujímavé informácie.
30
EP
Eduard Piovarči
16. května 2019

Nie je zač treba rozširovať informačné pole:-)

Poslední 4 pro maduro pracovnící Venezuelského velvyslanectví v USA byli odvedeni a zatčeni SWAT.

Obrázek

Venezuelské velvyslanectví v USA je nejspíš už v rukách USA. Je tam hodně lidí na podporu pro-maduro lidí

Skrátka Velvyslanectvo Venezuely v USA nie je výsostným územím Venezuely. USA sa správajú ako teroristi aj na veľvyslanectvách iných štátov v USA. Maduro je riadne zvoleným prezidentom Venezuely a vyhlasovať za prezidenta niekho iného priamo z oválnej pracovne USA je bezprecedentný diktát

https://www.zerohedge.com/news/2019-05- ... supporters


20
EP
Eduard Piovarči
17. května 2019

V Roskosmosu se krade po miliardách, řekl šéf ruských vyšetřovatelů

V ruské kosmické agentuře Roskosmos se krade po miliardách, zlodějina nemá konce. Na poradě v Moskvě to podle agentury TASS prohlásil šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin. Vyšetřovací výbor, obdoba americké FBI, pracuje podle něj v kosmické agentuře pět let, ale „konce se nedobral“.

Ruský Sojuz MS-02

Zvětšit obrázek

Ruský Sojuz MS-02

 Systém je jednoduchý – nejdřív dostat za hranici peníze a za nimi pak i samotného pachatele, řekl Bastrykin. Narážel nejspíš na informace o osudu Jurije Jaskina, ředitele výzkumného ústavu vesmírných přístrojů, který údajně pod záminkou služební cesty uprchl na Západ. Ředitelovo působení v ústavu spadajícím pod Roskosmos nyní prověřuje tajná služba FSB.

Trump oznamuje třítýdenní přestávku rozpočtové vládní krize

Odkaz

Trump rozjíždí nové „hvězdné války“. Nařídil vytvořit vesmírné vojenské velitelství

Už v únoru se v médiích objevily zprávy, že vnitřní kontroly v Roskosmosu, které nejspíše nařídil sám prezident Vladimir Putin, vedly ke spuštění čtrnácti trestných řízení. Rozkrádání a korupce jsou pokládány za jednu z hlavních příčin neúspěchů v ruském vesmírném programu.

Toto je zámer koordinovaný priamo zo západu. Skrátka fginancie na Ruský kozmický prieskum musia byť rozkradnuté a presunuté do zahraničia. Aby bolo rusko brzdené aj v tejto oblasti. To je práca piatej kolóny riadenej z USA! Putin by mal dať týchto ľudí medzinárodne stíhať. Majetky týchto rodín v rusku zabaviť.

Roskosmos čeká audit

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin slíbil zavést v organizaci pořádek, napsala agentura TASS. „Budeme muset zavést pořádek, vypracovat finanční a hospodářský audit. Ne všem se to líbí, ale touto cestou se vydáme,“ řekl Rogozin. Roskosmos se podle něj musí zbavit „špatností“ a pustit se do práce, kterou od něj všichni čekají.

„Rusko musí soupeřit s velkými zahraničními konkurenty díky kompetentnosti a semknutosti, jak tomu bylo v sovětských dobách. Tento proces ale provázejí protitlaky,“ dodal bez dalšího upřesnění.

https://aragonit11.blogspot.com/2019/05/4-7-8-maj-na-jazere-priestor-tu-bude.html


30
EP
Eduard Piovarči
16. května 2019

Záškodníci platení  z USA autekajú z Ruska

Popredný predstaviteľ ruského vesmírneho výskumu prebehol na Západ

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Podľa novín Kommersant ide o generálneho riaditeľa Vedeckovýskumného ústavu vývoja vesmírnych prístrojov (NII KP) Jurija Jaskina.

Autor TASR

včera 12:35

Moskva 15. mája (TASR) - Popredný predstaviteľ ruského vesmírneho výskumu sa rozhodol zostať na Západe a požiadal o uvoľnenie z funkcie. Informoval o tom v stredu ruský denník Kommersant. Podľa novín ide o generálneho riaditeľa Vedeckovýskumného ústavu vývoja vesmírnych prístrojov (NII KP) Jurija Jaskina. Ten údajne v apríli tohto roka pod zámienkou služobnej cesty odcestoval do Európy a naspäť do Ruska sa už nevrátil. Svojim nadriadeným následne zaslal rezignačný list, v ktorom oznámil, že sa z vlastnej vôle vzdáva funkcie. Údajne sa nachádza na území Grécka. Jaskinom riadený inštitút patrí pod štátnu korporáciu Roskosmos, ktorá zodpovedá za ruský vesmírny program. Dôvody jeho úteku preskúma ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB). Kommersant naznačuje, že Jaskin sa rozhodol zostať v zahraničí v čase, keď sa v jeho ústave začal vnútorný audit iniciovaný šéfom Roskosmosu Dmitrijom Rogozinom. Jaskin sa podľa zdrojov Kommersantu obával, že audit odhalí spreneveru rozpočtových zdrojov ústavu, ktorý v rámci Roskosmosu patrí medzi prestížne inštitúcie. Preto údajne opustil Rusko ešte pred začiatkom vyšetrovania. Vo februári 2019 ruské médiá informovali o začiatku 14 trestných konaní, ktoré boli iniciované po viacerých interných auditoch v rámci Roskosmosu, píše Kommersant.

http://www.teraz.sk/najnovsie/popredny-predstavitel-ruskeho-vesmir/395450-clanok.html

Rouzkrádačkam v Rozkozmose bude už snáď koniec. Len nedávno na západ ušiel oligarcha ktorý spreneveril prachy pri výstavbe Vostočného.

 

 

 

+ 4