Odborník vysvětlil, proč Erdogan neuznává ruský status Krymu
14. srpna 2019 Redakce AC24 Ze světa 8063 0
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan neuznává ruský status Krymu, protože hraje „starou hru“ a sleduje vlastní předvolební cíle, soudí krymský politolog Děnis Baturin. (Foto: PoR)
 

Loading...
 
 
 
loading...

Takto okomentoval výrok Erdogana, který na tiskové konferenci se svým ukrajinským kolegou Volodymyrem Zelenským prohlásil, že „anexi Krymu Turecko neuznává a ani neuzná“.

„To je stará Erdoganova hra. Neuznává ruský status Krymu, kupuje ale od Ruska S-400 a dostává se do konfliktu s USA. Sleduje vlastní předvolební cíle, a když mluví o zájmech krymských Tatarů, má na mysli především diasporu v Turecku. Od prezidenta Turecka bychom neměli očekávat jinou rétoriku, bude i se nadále chovat prudce a říkat ostré výroky, aby se distancoval ode všech zdrojů síly v zahraniční politice,“ řekl Baturin v rozhovoru pro Sputnik.

Podle jeho názoru podobnou politikou vytváří Erdogan pro sebe a pro svou zemi vážná politická rizika.

Ruští politici se domnívají, že pozice tureckého prezidenta svědčí o tom, že se neřídí pravdou a skutečností, ale pokouší se také koketovat s ukrajinskými úřady. Vůdce turecké strany Vatan Dogu Perincek prohlásil, že Erdogan by měl uznat znovusjednocení Krymu s Ruskem, pokud se Ankara považuje za strategického partnera Moskvy. 

Krym a situace na Ukrajině

Krym se stal součástí Ruska po referendu, které na poloostrově proběhlo v březnu roku 2014. Drtivá většina občanů Krymu a Sevastopolu v něm tehdy kladně hlasovala pro připojení poloostrova k Rusku. Krymské úřady dané referendum uspořádaly po státním převratu na Ukrajině, který proběhl v únoru roku 2014. Ukrajina toto území stále považuje za své a uvádí, že je okupováno. Ruská vláda nejednou prohlásila, že obyvatelé Krymu za nové sjednocení s Ruskem hlasovali demokratickou cestou a v plném souladu s mezinárodním právem a stanovami OSN. Podle ruského prezidenta tím byla otázka Krymu definitivně vyřešena.

Na jaře roku 2014 zahájily ukrajinské orgány vojenskou operaci proti DLR a LLR, které vyhlásily nezávislost po převratu na Ukrajině v zimě téhož roku. Podle posledních údajů OSN se obětí tohoto více než pětiletého konfliktu stalo asi 13 tisíc lidí.

 Západ obvinil Moskvu ze zasahování do vnitřních událostí na Ukrajině a zavedl proti Rusku sankce, Moskva přijala stejná opatření a začala import nahrazovat vlastní výrobou. Moskva řadu obvinění Evropy a USA odmítá a zdůrazňuje, že žádné z obvinění nebylo podloženo nějakými důkazy.

 

 
 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor