Pijete dietní colu, abyste se vyhnuli budoucím problémům se srdcem? Nedělejte si iluze, nepomůže vám to. Francouzští vědci zjistili, že dietní nápoje jsou pro srdce stejně škodlivé jako jejich „standardní“ verze s vysokým obsahem cukru. Článek o tom byl publikován v Journal of the American College of Cardiology. (Foto: Wikimedia)

Autoři studie po dobu deseti let sledovali zdravotní stav 104 tisíc lidí a přitom sledovali, kolik nealkoholických nápojů konzumují. Účastníci výzkumu byli rozděleni do tří skupin podle úrovně konzumace nápojů.

Samotné výrobky byly současně rozděleny do dvou skupin: sladké a uměle slazené. Druhá kategorie zahrnovala nápoje s obsahem cukru nižším než pět procent a přítomností sladidel. Hladiny spotřeby nápojů z těchto dvou skupin byly sledovány pomocí záznamů vedených účastníky výzkumu.

Ukázalo se, že lidé, kteří pravidelně pijí sladké nebo slazené nápoje, jsou o 20 procent více vystaveni riziku, že je postihne srdeční onemocnění, infarkt či mrtvice než ti, kteří upřednostňovali kávu, čaj nebo vodu.

Tento trend platil pro obě kategorie potravin: ti, kteří pili více dietních verzí nápojů (jako je Coca Cola Zero s aspartamem), byli stejně ohroženi srdečním onemocněním jako ti, kteří pili standardní sladké nápoje.

Dietní nápoje a v nich obsažená umělá sladidla jsou často uváděny jako účinný způsob, jak snížit příjem sacharidů. Vědci a lékaři jsou však znepokojeni důkazy, že umělá sladidla mění metabolismus zvýšením rychlosti vstřebávání cukru.

„Umělá sladidla nemohou být zdravou náhražkou sladkých nápojů,“ uzavírá hlavní autor výzkumu Eloi Chazelas.