Odborníci ze Střediska pro americké studie Sydneyské univerzity v Austrálii 19. srpna prohlásili, že Spojené státy v případě války nedokáží Číně vzdorovat. (Foto: Pacom.mil)

Podle jejich slov Washington ztratil svou převahu v indicko-tichomořském regionu a obranná strategie USA na tomto úseku stagnuje.

Odborníci přitom poznamenali, že velení americké armády v překonání podobných problémů brání „zastaralé supervelmocenské smýšlení zahraničněpolitických elit“.

Připomenuli kromě toho, že americký obranný rozpočet trpí nepředvídatelností financování, a proto nemá možnost zvyšovat početní stav armády a doplňovat zásoby zbraní.

Také podle jejich slov vojenské operace na Blízkém východě značně vyčerpávají finance Washingtonu, které by bylo možné vynaložit na přípravu země na vojenské konflikty s jinými supervelmocemi.

Proto odborníci vyzvali USA a jejich spojence, včetně Austrálie a Japonska, aby své vojenské rozpočty zaměřili na čelení Číně.

Na začátku srpna bylo oznámeno, že americká média předpověděla USA porážku v reálné válce s Ruskem a Čínou.

Autor příspěvku v listě The New York Times Timothy Walton vyzval v této souvislosti Kongres, aby schválil financování nových vojenských projektů a zmodernizoval již existující zbraně.

Na konci července bylo informováno o tom, že Nejvyšší soud USA povolil Donaldovi Trumpovi, aby vyčleněné 2,5 miliardy dolarů z rozpočtu ministerstva obrany použil na postavení zdi na hranici s Mexikem. Americký prezident toto rozhodnutí uvítal a označil jej za vlastní „velké vítězství“. S takovou zprávou přišlo vydání The Times.

„Wow! Velké VÍTĚZSTVÍ v otázce zdi. Velký ÚSPĚCH pro bezpečnost hranic a právního státu,“ reagoval na tuto zprávu šéf Bílého domu na svém „blogu“.

Již dříve Trump několikrát vyhlásil v zemi mimořádný stav, aby tím obešel tamní Kongres a získal finanční prostředky na svůj pohraniční projekt.

Federální soud státu Kalifornie dočasně zakázal použití prostředků ministerstva obrany poté, co se desítky amerických států a organizací na ochranu lidských práv odvolaly proti prezidentovu rozhodnutí, které považovaly za protiústavní, připomíná list.

Avšak Nejvyšší soud USA toto rozhodnutí nižší instance zrušil. Rozhodl, že Trumpova vláda v dané etapě dokázala, že ochránci lidských práv nemají právo na odvolání se proti rozdělení prostředků.

Demokraté v Kongresu se proti tomuto soudnímu usnesení obořili. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová prohlásila, že prezident překročil své pravomoci. „Zakladatelé naší země vytvořili demokracii, ve které vládnout lidé, nikoli monarchii,“ napsala na Twitteru.

Zdroj:  hussc.edu.au