Objev pod jedním z největších ledovců Antarktidy představuje hrozbu pro celý svět
16. dubna 2019 Redakce AC24 Ze světa 19190 1
Tým výzkumníků z Australské antarktické divize (AAD) se ve svém posledním výzkumu dopracoval k závěru, že pod jedním z nejrychleji tekoucích a největších ledovců Antarktidy se nacházejí obrovská podledovcová jezera. Jejich objev radikálně mění dosavadní odhady vzestupu hladiny moří. (Foto: Twitter)
 

 
Loading...

Ledovec Totten je největší ve východní Antarktidě, jeho rozloha dosahuje 30 km. Pokud by roztál všechen jeho led, hladina moří by narostla o sedm metrů.

Fakt, že se topí rychleji než kterýkoliv jiný ledovec ve světě, může proto vyvolávat mnohé obavy, které navíc znásobila i zpráva AAD.

Výzkum totiž potvrdil, že se pod ním nacházejí obrovská jezera. Pokud se pod ledovci nachází pevné podloží, pohybují se pomaleji. Množství vody a její proudění přímo po ledovou masou zrychluje její pohyb a zároveň ovlivňuje i na výšku hladiny moře. 

"Tato studie nám poprvé potvrdila, že v subglaciálních jezerech nacházejících se pod ledovcem Totten se nachází obrovské množství vody. Nebezpečný je zejména v tom, že o ní víme jen velmi málo. Výsledky výzkumu nám mohou napovědět, jak se změní stav oceánů po roztátí ledovce," řekl člen výzkumného týmu, doktor Ben Galton-Fenzy.

Vědci provedli seizmické zkoušky vrty do ledové pokrývky a následně odpálili několik náloží.

Výzkum tak v podstatě potvrdil zprávu, kterou ještě loni vydal Mezivládní panel pro změny klimatu (The Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC). Uvádí se v ní, že hladina moří by měla do konce století narůst o jeden metr. 

"Už teď víme, že pod ledovcem Totten je teplá voda. Proto můžeme očekávat, že toto je jeden z regionů, který se bude měnit jako první," dodal Fenzy.

Zdroj: antarctica.gov.au
 

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


EP
Eduard Piovarči
16. dubna 2019

Do konca storočia o 1 meter ešte nie je taká katastrofa pre mnohé ostrovy áno i pre Nizozemsko

https://aragonit11.blogspot.com/2018/10/pieskova-sonda-sme-na-konci-12.html


20