Odpálení jakékoliv mezikontinentální balistické rakety bude považováno za začátek jaderné války a nebude záležet, jakou bojovou hlavici ponese, proto nelze mluvit o tom, že jaderná válka může začít kvůli chybě, oznámil Sputniku vojenský expert a šéfredaktor časopisu Národní obrana Igor Korotčenko.

List The National Interest dříve zveřejnil článek o rizicích začátku jaderné války. Podle listu může jaderná válka začít kvůli systémům sledování, které nedokáží rozpoznat konkrétní zbraň, což by mohlo vést k chybnému jadernému odvetnému útoku.

„A priori je přijato, že všechny mezikontinentální balistické rakety nesou jaderné bojové hlavice, proto nemůže dojít k ‚náhodné‘ jaderné válce. Samotné odpálení je fakticky začátek války. USA se snaží prosazovat myšlenku, že na část jejich balistických raket lze nainstalovat obyčejné hlavice, ale ve skutečnosti nemůžeme poznat, co raketa nese za hlavice, proto se od začátku počítá s tím, že balistické rakety nesou jaderné hlavice. Proto útok balistickými raketami vyvolává jadernou válku, je to velmi jednoduchý algoritmus. Nechápu, o jakých nejasnostech se mluví, nikdo nečeká, až dojde k jadernému výbuchu," uvedl Korotčenko.

Expert uvedl, že Rusko i USA mají systémy varování o raketovém útoku. Starty balistických raket jsou zaznamenány, následně se určuje jejich trajektorie, a jestli je útok potvrzen, jsou přijata odvetná opatření.

„Fixace vždy probíhá na základě startu balistické rakety. Tady je všechno jednoduché a jasné, všechny algoritmy jsou dokonalé. Riziko vzájemného garantovaného zničení zastavuje USA, aby nezahájily třetí světovou válku," dodal expert.

Na závěr Korotčenko dodal, že USA i Rusko se informují o provedení zkušebních a cvičných testech balistických raket.

Zdroj: snews.com