Peking začal využívat k testování svých obyvatel na přítomnost koronaviru stěry z konečníku. Tato metoda je podle odborníků přesnější a zvyšuje pravděpodobnost detekce viru. (Foto: Wimentis)

Pro odběr je nutné štětinku vsunout asi na tři až čtyři centimetry do konečníku a několikrát ji otočit. Poté se štětinka umístí do nádobky na vzorky. Celý odběr trvá asi 10 sekund.

Čínské hlavní město začalo tuto metodu využívat častěji během masového testování poté, co byl minulý týden testován na koronavirus devítiletý chlapec. Podle státních médií podstoupilo více než 1000 zaměstnanců a studentů řadu testů na koronavirus, včetně výtěrů z konečníku.

Právě výtěry z konečníku se v Číně používají k testování koronaviru od loňského roku, ale podle čínského odborníka na kontrolu nemocí se metoda používá hlavně u klíčových skupin v karanténních centrech.

Podle Li Tchung-cenga přetrvávají stopy koronaviru v konečníku či výkalech mnohem déle než na vzorcích z výtěrů z krku a nosu.

„Zjistili jsme, že někteří asymptomatičtí pacienti mají tendenci se rychle vyléčit. Je možné, že po třech až pěti dnech nebudou mít v krku po viru ani stopy,“ uvedl v rozhovoru pro státní televizi CCTV.

Jang Čan-čchiou z Wu-chanské univerzity zase pro Global Times uvedl, že výtěry z nosohltanu stále zůstávají nejúčinnějším testem na prokázání přítomnosti koronaviru, protože je prokázáno, že virus se spíše přenáší horními cestami dýchacími než trávicí soustavou.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB

Zdroj: snews.com