Nová tradice Čaputové o menšinách. Jak zareagovali Slováci?
10. června 2019 Redakce AC24 Ze světa 7427 3
Nastupující prezidentka SR Zuzana Čaputová nadále představuje členy svého týmu a dnes prezidentka představila také nově založenou tradici. Jde o poradní orgán pro menšiny, prezidentka všech lidí (pozn. takhle si Čaputová říká) to oznámila na Facebooku, uživatelé sociální sítě ale na inovace prezidentky reagovali odlišně.
 

 

Budoucí prezidentka chce více spolupracovat s menšinami, což tvrdila i během předvolební kampaně. Představila včera speciální odborný poradní orgán pro oblast menšin, který zakládá.

„Chci poslouchat i jejich hlas. Proto zakládám novou tradici a rozhodla jsem se přizvat ke spolupráci i zástupce a zástupkyně národnostních menšin a odborníky pro oblast nových menšin a menšinových práv,“ vysvětlila Čaputová.

„Během kampaně jsem říkala, že chci být prezidentkou všech lidí,“ dodala.

Čaputová zveřejnila také jména jednotlivých zástupců menšin. Maďarskou, rusínskou a romskou menšinu by měli zastupovat jednotliví vedoucí. Ostatní národnostní menšiny a nové menšiny zastoupí ředitelka Centra pro výzkum etnicity a kultury Elena Kriglerová Gallová.

Informace o novém orgánu se objevily na Facebooku budoucí prezidentky. Většina jejích sledujících takovou iniciativu podpořila a vyjádřila Čaputové svůj obdiv.

„Paní prezidentko, jste úžasná, super. I člověk, kterému fakt záleží na všech lidech. Děkuji,“ má radost Irena Nezbedová.

„Vítej! 21. století. Zdá se, že začínáme budovat na dobrých základech,“ okomentoval příspěvek Štěfan Sipos.

Dříve v diskuzním pořadu Čaputová uvedla, že podporuje registrované partnerství mezi osobami stejného pohlaví a dodala, že jako prezidentka by usilovala o snížení strachu z jinakosti, který při tomto tématu existuje. Takovou tradici ještě nezmínila, ale její sledující se již ptají.

„Super. Budete spolupracovat s menšinami hendikepovaných a LGBTI?“ napsala uživatelka Frederika Adamčíková.

Lidé také připomněli, že pozornost Čaputové budou potřebovat nejen národní menšiny.

„Paní prezidentko, je super, že chcete pomoct všem lidem. Nezapomeňte tedy ani na problémy majority, běžných lidí, lidí z celého Slovenska, železničářů, dělníky, pekaře, lékařů, učitelů, mladých rodin,“ napsala Zdenka Hutová

„Neslyšící jako jazyková a kulturní menšina? Velmi specifická… bude mít zastoupení?“ ptá se Robert Šarina.

Ostatní uživatelé vyjádřili svou nedůvěru, zmínili se o předchůdcích Čaputové s náznakem, že nesplnili své sliby.

„To už sliboval i Kovač, Gašparovič, Šuster i Kiska,“ okomentoval příspěvek Čaputové Jozef Kanaloš.

„O nadstranickosti mluvil i tvůj předchůdce…“ zamyslel se Štěfan Michalík.

Podle posledního oficiálního sčítání lidu z roku 2011 Maďaři na Slovensku tvoří největší menšinu - 458 467 občanů, což je 8,5 % populace Slovenska.

Druhou největší menšinou je romská (podle oficiálních zdrojů). K romské národnosti se v roce 2011 přihlásilo 105 738 občanů republiky. 

K rusínské národnosti se ve stejném roce přihlásilo 33  482 obyvatel Slovenska, což představuje 0,6 % populace (třetí nejpočetnější menšina SR).

 

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


V2
Vaclav 2
10. června 2019
to je hezké...(od hezké prezidentky)  ale zřejmě se mluví jen o právech mešin a co takhle povinosti? 
10
glossy diamond
10. června 2019

Tradice se nezakládají pokynem zhora, byť vedené občas i ušlechtilými úmysly. Tradice vznikají dlouhodobě, spontánně zespoda, z masy národa. Reagují na život a jeho radosti i problémy.

Se zakládáním umělých "tradic" mají Slováci a samozřejmě i my svoje zkušenosti z dob až tak ne dávno minulých, aby to zcela vymizelo z obecného podvědomí. Zakládá-li Čaputová nějaké tradice, staví se po boku těch, kteří zde konali totéž v době 50. let - Se Sovětským svazem na věčné časy!, SČSP, Za rudým karafiátem a podobné tradiční akce a hnutí.

Jinak jen zopakuji to co přede mnou Václav2: kde jsou i povinnosti pro menšiny, paní Čaputová? To i soudruzi třískali cikánům do hlav, že pokud nebudou makat a posílat děcka do školy, budou mít po hehe.


10
JM
John Maxwell *
10. června 2019

Zdravím ... " povinnosti " u demokracie nehledej tam se hraje v první řadě malá domu a pokud možno státu ani floka ...

Tradice lpí na minulosti a historii a to nelze při demokratůrním přepisování a mazání dějin.


00
V2
Vaclav 2
10. června 2019
to je hezké...(od hezké prezidentky)  ale zřejmě se mluví jen o právech mešin a co takhle povinosti? 
+ 1