Byla to jen otázka času, kdy se do nové italské vlády pustí některé vůdčí země Evropské unie.

Jeden z vedoucích představitelů vládnoucí koalice v Itálii Matteo Salvini velmi ostře reagoval na slova francouzského ministra financí Bruno Le Maire.

Ten řekl, že italský závazek k Evropské unii je mnohem důležitější, než vůle italské vlády a volební výsledky, sdělilFrance Inter. Salvini považuje slova Le Maire jako „nepřijatelný“ pokus zasahovat do záležitostí Itálie a slíbil „pravý opak“.

Jak připomněl France Inter, členové budoucí italské vlády, strana „Ligy“ a Hnutí pěti hvězd, i když nehovoří o odchodu z Itálie z eurozóny, trvají na potřebě „společně se svými evropskými partnery přezkoumat rámec hospodářské politiky“ EU, který také zahrnuje jednotnou měnu.

Tento projekt však vyvolává obavy mezi evropskými partnery, včetně Francie, uvedlo vydání. A skutečnost, že francouzský ministr financí Bruno Le Maire vyjádřil tuto obavu, se v Římě nesetkalo s pochopením.

„V případě, že nová vláda na sebe vezme riziko neplnění svých povinností ve vztahu k dluhu, deficitu a obnově bankovního systému, finanční stabilita eurozóny bude ohrožen … Závazky přijaté Itálií mají váhu, a to nezávisle na vládě. Respektuji suverénní volbu italského lidu, ale existují závazky, které jsou vyšší než každý z vás," řekl francouzský ministr v rozhovoru.

Odpověď italské koalice na sebe nenechala čekat.„K usazení Francie“ vyzval předseda strany „Ligy“ Matteo Salvini: „Francouzský ministr vyhrožuje budoucí vládě: Nic neměňte, jinak budou problémy. To je další nepřijatelná invaze na naše území," napsal Salvini na Twitteru.

„Požadoval jsem hlasy a důvěru voličů, aby nedošlo k pokračování na cestě chudoby, nestability a přistěhovalectví: především Itálie!" dodal politik.

Salvini později zveřejnil video, ve kterém ještě jednou odsoudil invazi evropské politiky a ujistil Le Maireho, že nová vláda „bude dělat přesný opak toho, co dělaly všechny předchozí vlády“.
 
Vydání připomnělo, že Matteo Salvini, spolu s vůdcem Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio by měl v příštím týdnu vytvořit první v historii moderní Itálie „antisystémovou“ vládu.

Jejich program mimo jiné stanoví snížení věku odchodu do důchodu, trvalý pokles daní, zavedení garantovaného „příjmu občana“ ve výši 780 eur měsíčně a minimální mzdu, stejně jako celou řadu opatření k posílení bezpečnosti, antiimigrační a protiislámské politiky. Kromě toho v odstavci „Posílení morálky politického života" existuje zákaz vstupu do strany nebo vlády pro „svobodné zednáře".

Ovšem k dalším nepřekousnutelným hříchům nové italské vlády také patří její snaha o navázání spolupráce s Ruskem a zrušení protiruských sankcí.