Nezastali se českých obětí banderovců ani jediným slovem. Ovčáček odsoudil reakci českého ministerstva zahraničí
30. prosince 2018 Redakce AC24 Z domova 13157 0
Portál Novinky.cz informuje, že české ministerstvo zahraničních věci považuje novelizaci ukrajinského zákona o statusu válečných veteránů a záruce jejich sociální ochrany za vnitřní záležitost země. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček okomentoval pozici ministerstva. (Foto: Wikipedia)

 
 
loading...
 

Na svém twitterovém účtu Ovčáček napsal, že považuje absenci reakce ministerstva zahraničních věcí na kontroverzní zákon za ostudu. Podle něj by podobná záležitost v Rusku naopak úřad Tomáše Petříčka pobouřila.

„České ministerstvo zahraničí k adoraci banderovců na Ukrajině zbaběle mlčí. Kdyby se to dělo v Rusku, zamini bude vydávat tisíce rázných prohlášení. Ostuda!" uvedl prezidentův mluvčí.

Podle Ovčáčka se současná pozice MZV neshoduje s názorem českého prezidenta Miloše Zemana, který veřejně vyzval k oficiálnímu protestu proti ukrajinské právní iniciativě. Diplomati by se měli zastat českých obětí banderovců, dodal.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček reagoval na kritiku a sdělil, že projedná otázku novelizace zákona o statusu banderovců se svými ukrajinskými partnery během návštěvy země počátkem příštího roku. Ministr se také domnívá, že Ukrajina potřebuje čas, aby se vypořádala „s bolavými místy své historie".

6. prosince Nejvyšší rada Ukrajiny přijala zákon č. 8519, kterým se uděluje status veteránů „bojovníkům za nezávislost Ukrajiny ve 20. století", kteří také dostanou od ukrajinského státu zvýšené důchody. Status veteránů se všemi výhodami obdrží členové několika nacionalistických organizací, včetně Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN), ukrajinské povstalecké armády (UPA), ukrajinské povstalecké armády atamana Tarase Borovce (Bulby) Polesská Sič, ukrajinské lidové revoluční armády (činnost těchto organizací je na území Ruska zakázána).

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor