Neuvěřitelná částka: Náklady na léčbu na rakovinu až po smrt činí 10 milionů korun
13. září 2018 Redakce AC24 Ze světa 7641 12
Lidí, kteří ročně onemocní rakovinou, stále přibývá. To, jak moc nákladná může být léčba takové závažné nemoci, však mnoho lidí netuší. Proto se slovenský portál vysetrenie.zoznam.sk touto otázkou zaobíral a následně zveřejnil článek, který pojednává o nákladech na léčbu pacienta trpícího rakovinou.
 

Konkrétně se touto otázkou zabýval Ústav zdravotnických studií Vysoké školy zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty, který danou analýzu vypracoval.

Jak uvádí Zoznam, výpočty odpovídají celkovému cyklu léčby modelového pacienta v produktivním věku. Byly uskutečněny na základě přesných údajů z roku 2017, a to ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, Institutem zdravotní politiky a Sociální pojišťovnou.

Mnohočetný myelom je druhým nejčastějším typem rakoviny krve a každý rok touto nemocí v Evropě onemocní asi 39 tisíc lidí. V září minulého roku byla publikována první analýza, která se týkala nákladů na péči o pacienty s touto diagnózou na Slovensku. Ta zahrnovala jak přímé náklady na léčbu (diagnostika, speciální vyšetření, hospitalizace, léčba), tak i nepřímé náklady (pracovní neschopnost, dlouhodobá pracovní neschopnost, invalidní důchod či ztráta produktivity práce při předčasném úmrtí).

Tato loňská studie však byla limitována dostupností údajů. Proto byla letošní analýza uskutečněna na základě přesných údajů, právě díky podpoře Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„Více než 75 % pacientů s mnohočetným myelomem na Slovensku jsou pojištěni u naší zdravotní pojišťovny. V roce 2017 VšZP vynaložila na léčbu této diagnózy téměř 20 milionů eur. Do tohoto výzkumu jsme se zapojili, jelikož chceme přispět ke kvalitnějšímu výzkumu a transparentním přístupem k údajům také k reálnému obrazu nákladů na zdravotní péči," cituje portál slova Ľubicy Hlinkové, ředitelky sekce lékové politiky a centrálních nákupů VšZP.

Milionové náklady

„Celkové náklady od stanovení diagnózy až po smrt pacienta činily 409 071 eur (asi 10 468 126 Kč), z toho až 261 475 eur (cca 6 691 145 Kč) byly přímé náklady. Pokud pacient žil déle, pak se pochopitelně v porovnání s prvním rokem zvyšovaly všechny nákladové položky, zejména hospitalizace a farmakoterapie. Nepřímé náklady státu tvořily celkem 147 596 eur (cca 3 776 981 Kč), z nichž až 127 611 eur (cca 3 265 565 Kč) představovala ztráta produktivity práce v důsledku předčasného úmrtí pacienta, přepočítaná na rok 2017," uvedl profesor Róbert Babeľa, vedoucí Ústavu zdravotnických studií Vysoké školy zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty.

Jak píše portál, analýza přímých nákladů je běžným standardem při hodnocení přínosu inovativní terapie nebo technologie. Přístup k posuzování dopadů nepřímých nákladů na společnost se však různí. Přínos zdravotnických inovacích spočívá i v tom, že šetří státu nejen přímé zdravotnické náklady, ale také ty nepřímé. „I když se může zpočátku zdát, že zavedením inovativních léků porostou i náklady na léčbu onkologických onemocnění, nemusí to být pravda. Nasazení dražšího, ale účinnějšího léku nám sice může zvýšit přímé náklady na léčbu ve srovnání se současnou terapií, na druhé straně nám může ušetřit zdroje například tím, že pacient stráví méně dní v nemocnici," vysvětluje autor výzkumu.

Podle portálu chronická onemocnění, jako je mnohočetný myelom, postihují stále více lidí, zejména v produktivním věku. „Z hlediska hodnocení komplexní péče je proto důležité začít zvažovat i nepřímé náklady, které důležitým způsobem dotvářejí obraz o tom, co způsobuje onemocnění z pohledu ekonomických nákladů státu," dodal závěrem Babeľa.

 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


Satan Atan Henoch
13. září 2018

Rakovina je způsobena především lékaři již od útlého věku. První setkání s nimi má již kojenec při očkování, kde je ve vakcínách tolik rakovinotvorných látek, které kojenec dostává opakovaně, že někteří mají rakovinu již v dětství. Další ranou je kontrola rodiček u gynekologů, kde používají tzv. zrcátka na zjištění stavu děložního čípku. Na těchto zrcátkách je tolik papilo virů, že to některé ženy zdolá. Další fází je léčba všemi možnými léky, které mají nedokončený seznam nežádoucích  účinků na organismus člověka. Když se takto objeví nežádoucí účinek léků, léčí se léky s nežádoucími účinky. Vyléčí se možná původní nemoc, ale objeví se jiná vlivem nežádoucích účinků léku předchozího. Pokud se tedy takový pacient dožije důchodu, je to s podivem. KOMU TO ZISK PŘINÁŠÍ JE SNAD JASNÉ I LÉKAŘŮM !!!

 

Henoch


43
MK
Milan Klusák
13. září 2018
Tak v jednom případě andílku Henochu bys měl pravdu - očkování!  Ale další tvoje téze jsou tak trochu mimo, myslíš že gyndolové svůj kovovej vercajk nesterilizují?  A rakovina je mimochodem na světě až od 20-tých let minulého století. Nikdy předtím se nevyskytovala. To značí co? No přece frekvence! Nejprve rádiové, a pak od 47.roku i televízní elektromagnetické záření vysílačů je prvotní příčinou vzniku nejen leukémie, ale i dalších podružných napadení tkání lidského těla. Ale tohle přece mejnstrím nesmí, a ani doktoří pípnout. V každém případě se andílku Henochu uč, uč, a stále uč, aby tě tvůj Bůh Lucifer nezatratil.
42
Satan Atan Henoch
13. září 2018

Věděl jsem, že přiklušeš Klusáku,

 

to gynekologické zrcátko je výrobek na jedno použití, který je v celofánu a lékař ho před vyšetřením teprve vyndavá z obalu. Mnozí lékaři jsou natolik naivní, že jejich celoživotní "vzdělávání" od farmaceutických společností jim naprosto ne vymylo, ale vymydlilo mozek.

 

Henoch


43
O.
Ondra .
13. září 2018
oba ste mimo.. to co zpusobuje rakovinu je clovek sam.. sam ten kdo ji ma si za ni muze a nikdo jinej.. kam vlastne chodej lidi kdyz uz jim chemo nepomaha nebo toho maj plny zuby? k terapueutoj(psychosomatika, etikoterapije, a dalsi..)..  hledaj alternativni lecbu a ta zabira.. oba se tu zabyvate nasledkem nemoci ale neresite pricinu.. stejne jako drtiva vetsina lidi kteri vidi jen jak se zbavit nasledku.. ale kdopak vyleci pricinu ktera je hodne hluboko v nasem nevedomi? jenom postizeny sam. 
31
Ares Mlok
16. září 2018

Nějak tak to bude. Nicméně zkušenost kolegy, který kupu let dělal na onkologii byla následující:

Kdo tam přišel a zaťukal na dveře se slovy "Dobrý den" jako pacient, ten už nikdy ústav neopustil. Bez výjimky!

Tvrdil mi, že na 95% onkologických případů léky jsou a s rakovinou dokáží zatočit. Mají jednu malinkatou chybu. Cena za měsíční léčbu stojí 300 000,- Kč. Zaťukáte a maj pro Vás levnou sračku - chemoterapii...

Pravda, následek by pořešit šel celkem elegantně, za né zcela mrzký peníz, ale příčinu by to asi nepořešilo.

Holt lépe plánovat v příštím životě...


00
JN
Jiří Novák
13. září 2018
Z nemocnic nám udělala demokracie luxusní obchoďáky se zdravím. Nemáš? chcípni! Na děti se sbíraj víčka a na žoldáky miliony. Jak píšu, demokracie = ráj na zemi. 
60
PP
paja paja
13. září 2018
Rakovina je byznys velice výnosný. Proto také nikdo ze života lidí rakovinotvorné látky nikdo neodstraňuje, spíše naopak.
90
JB
jiří b.
13. září 2018

Úmrtí na rakovinu lze najít v úmrtních matrikách i před rokem 1900, ale výskyt se tam dá měřit v promilech......

Jak se léčit alternativně lze nalézt na http://www.zenazdravotne.cz


50
JN
Jiří Novák
13. září 2018
Rakovinu měli už ve starým Egyptě. A možná ještě dřív.
50
Satan Atan Henoch
13. září 2018

Rakovina byla dříve nemocí velmi vzácnou. Teprve s léčbou přes farmaka s vyloučením prastarých znalostí lidí o bylinách, které dokázaly kromě zlomenin vyléčit cokoli, se rakovina rozmohla.  BYLINY S NÁZVEM LÉKAŘSKÝ...PROČ ASI SE TAK JMENOVALY ? Smetánka lékařská léčí jeden druh rakoviny mužů, jiný druh léčivek léčí zase ženské nemoci. Najděte si ty několika set leté znalosti. Proč se třeba izoluje cukr z řepy ? Dříve se používalo jednoduše ovoce, sirup z hrozů, sušené švestky, nebo med. Cukrovka nebyla. Mléko se pilo nesvařené, naprosto čerstvé, protože každý chalupník měl krávu. Byly v něm látky, které v zimě byly pro děti přínosem, protože v nich byly látky z bylin. Proto se dnes mléko musí upravovat vysokotepelnou úpravou, aby v mléce nic zdravého nezbylo. Navíc krávy se napásly těch sajrajtů z natoéroplánů a pošly. Na nic jiného to nebylo, než právě na otravu rtutí a těžkými kovy, které v trávě nemají co dělat. Samozřejmě se řeklo i o krávách, že jsou šílené, nejenom o Mně. Kdo dělal rozbor jejich jater, ten s tím na veřejnost nesměl. 

 

Henoch


22
JN
Jiří Novák
14. září 2018
Rakovina je nemoc pýchy. 
20
PA
Piovarči Aragonit
16. září 2018

Koľko už bolo zaručených liekov na rakovinu a všetky sa postupne vytratili a do fázy použitia sa nikdy nedostali. Táto civilizácia je šialená. Zarába sa na všetkom a najvic na smrti i na rakovine tak prečo by sa to malo riešiť, keď na tom možno naďalej zarábať miliardy. Preto sa riešenie tohoto problému nesmie nájsť. Toto je zásadný problém civilizácie toto šialenstvo chamtivosti

http://aragonit11.blogspot.com/2018/05/blog-post.html


00
PP
paja paja
13. září 2018
Rakovina je byznys velice výnosný. Proto také nikdo ze života lidí rakovinotvorné látky nikdo neodstraňuje, spíše naopak.
+ 9

Satan Atan Henoch
13. září 2018

Rakovina je způsobena především lékaři již od útlého věku. První setkání s nimi má již kojenec při očkování, kde je ve vakcínách tolik rakovinotvorných látek, které kojenec dostává opakovaně, že někteří mají rakovinu již v dětství. Další ranou je kontrola rodiček u gynekologů, kde používají tzv. zrcátka na zjištění stavu děložního čípku. Na těchto zrcátkách je tolik papilo virů, že to některé ženy zdolá. Další fází je léčba všemi možnými léky, které mají nedokončený seznam nežádoucích  účinků na organismus člověka. Když se takto objeví nežádoucí účinek léků, léčí se léky s nežádoucími účinky. Vyléčí se možná původní nemoc, ale objeví se jiná vlivem nežádoucích účinků léku předchozího. Pokud se tedy takový pacient dožije důchodu, je to s podivem. KOMU TO ZISK PŘINÁŠÍ JE SNAD JASNÉ I LÉKAŘŮM !!!

 

Henoch

- 3