Německý soukromý detektiv Josef Resch, který vyšetřuje okolnosti sestřelení malajsijského Boeingu v nebi nad Donbasem, napsal otevřený dopis nizozemským vyšetřovatelům. V něm tvrdí, že je stále připraven předat mezinárodní vyšetřovací komisi své důkazy. Chce to však učinit veřejně. (Foto: Wikimedia)

Jedná se o druhý pokus Resche předat své důkazy mezinárodním vyšetřovatelům. Jak informoval jeho právník, ti jeho nabídku v červenci odmítli kvůli Reschovu požadavku, aby dokumenty byly zveřejněny za přítomností médií.

„Můj klient Vám navrhl předat materiály přímo společnému vyšetřovacímu týmu, úřadu nizozemského prokurátora nebo jakékoliv jiné zemi, která byla ovlivněna nebo zahrnuta (do tohoto případu, pozn. red.), ale pouze za podmínky, že jejich zveřejnění bude představeno široké veřejnosti, což má být zaručeno přítomností mezinárodních médií a (zástupců, pozn. red.) relevantních zemí,“ stojí v otevřeném dopise, který byl v pátek odeslán vyšetřovatelům.

„Kromě toho Resch upozorňuje, že jeho informátor ví o této proceduře, souhlasí s ní a nemá strach o svůj život. Nicméně pan Resch bere na  vědomí, že jste tento postup odmítli. Je překvapený, ale musí tuto skutečnost přijmout… Neexistuje žádná možnost, jak učinit prohlášení bez účasti veřejnosti. Proto můj klient zváží další transparentní způsoby  další činnosti a objasnění a informuje o nich Vás i veřejnost,“ stojí dále v dopise.

Přelomové důkazy

Na konci minulého měsíce se Resch, který od roku 2014 provádí nezávislé vyšetřování z podnětu nejmenovaného klienta, snažil předložit mezinárodní vyšetřovací komisi potenciálně výbušný materiál. Byl však odmítnut, když chtěl, aby informace byly zveřejněny.

Tento materiál mu údajně v polovině roku 2015 předal informátor, který si přeje zůstat v anonymitě. Podle detektiva zahrnují audio záznamy letové kontroly ze dne 17. července, kdy byl sestřelen Boeing, záznamy komunikace ukrajinských vojáků z osudného dne, informace o letu ruského prezidenta Vladimira Putina z Brazílie do Moskvy nebo osobní záznamy pilotů. Dále tvrdí, že mu informátor předal data z amerických družic, záznamy vysoce postavených důstojníků, politiků a příslušníků zpravodajských služeb, o kterých se dříve myslelo, že byly zničeny, a další dokumenty, o jejichž obsahu nechce z důvodů osobní bezpečnosti mluvit.

Resch uvedl, že v souvislosti s vyšetřováním obdržel několik anonymních hrozeb. Policisté údajně prohledali jeho byt a na žádost nizozemských úřadů mu byla rozpečetěna schránka ve švýcarské bance, kde byly uloženy dokumenty o katastrofě letu MH17. Resch dále tvrdí, že ho v roce 2016 kvůli případu vyslýchala policie v Kolíně.

Soukromý detektiv Sputniku dříve řekl, že pokud nizozemské úřady budou nadále ignorovat jeho žádost, může se obrátit na Malajsii, Rusko nebo další země, aby zveřejnily jeho informace o letu MH17 a nazvaly jména osob, které podle něj jsou za katastrofu zodpovědná.

„Společně se svým právníkem napíšu další dopis vyšetřovací skupině. Bude zveřejněn a podíváme se na reakci,“ uvedl minulý týden Resch.

Kromě toho právník, který zastupuje zájmy rodin čtyř německých občanů, kteří zahynuli během letu MH17, uvedl, že vyzval Resche, aby vystoupil jako svědek možného jednání Evropského soudu pro lidská práva o tomto případu.

Katastrofa MH17

Letadlo MH 17 směřující z Amsterdamu do Kuala Lumpur bylo sestřeleno 17. července 2014 na východní Ukrajině. Zemřelo všech 298 lidí na palubě. Ukrajina obvinila z události povstalce, ti ale svou vinu odmítají.

V červnu mezinárodní vyšetřovací tým zveřejnil jména tří Rusů a jednoho Ukrajince, kteří jsou podle vyšetřovatelů odpovědní za katastrofu v nebi nad Donbasem. Jedná se o jednoho z bývalých vůdců povstalců Igora Girkina (rovněž známý jako Strelkov), Sergeje Dubinského a Olega Pulatova a ukrajinského občana Leonida Charčenka. Nizozemsko po nich vyhlásilo mezinárodní pátrání.

Loni vyšetřovatelé oznámili, že letoun byl sestřelen raketou systému protivzdušné obrany BUK, který patří 53. ruské protivzdušné brigádě dislokované v Kursku.

Moskva veškerá obvinění odmítá. Dne 20. června ruský prezident Vladimir Putin označil důkazy zveřejněné mezinárodním vyšetřovacím týmem za nedostatečné. Svou nedůvěru k závěrům vyšetřování vyslovil i premiér Malajsie Mahathir Mohamad. Podle něj USA, Nizozemsko a Austrálie ve skutečnosti nemají zájem na tom, aby byly zjištěny příčiny katastrofy a skuteční viníci tragédie, ale prostě se rozhodly, že nést odpovědnost za to musí Rusko.

Zdroj: snews.com