Nejčernější scénář kavárny se naplnil. Sněmovna zvolila nové členy Rady ČT
27. května 2020 Redakce AC24 Z domova 11541 0
Do Rady ČT po středečním hlasování poslanců usednou ekonomka Hana Lipovská, novinář Pavel Matocha a moderátor Lubomír Veselý. (Foto: Instagram)

 
 
loading...
 

Poslanecká sněmovna ve středu v tajné volbě zvolila do Rady České televize ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Luboše Xavera Veselého. Mezi dalšími kandidáty byli psycholog Ivan Douda, filmový tvůrce a děkan FAMU Zdeněk Holý a mediální manažer Michal Klíma. 

Opozice a část liberálních komentátorů dříve varovaly, že středeční volba může ohrozit nezávislost Rady ČT. Do působnosti rady mimo jiné náleží jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

V březnu v prvním kole volby do 15členné Rady ČT poslanci zvolili někdejšího šéfa televizního zpravodajství Romana Bradáče, ekonoma Pavla Kysilku a bývalého hokejistu a poslance Jiřího Šlégra.

Lipovská poděkovala jak České biskupské konferenci, která ji nominovala, tak i těm, kdo pro ní dal hlas, ale i těm, kdo hlasoval za jiné kandidáty.

„Děkuji Otci kardinálovi Dominik Duka, České biskupské konferenci, těm, kdo mě volili, ale také těm, kdo mě nevolili. Budu se snažit pracovat tak, aby na konci i oni věděli, že to vše mělo smysl. Práce teprve začíná - a já slovy Sv. Jana Pavla, jehož sté výročí narození si v květnu připomínáme, pokorně prosím: ‚Když udělám chybu, opravte mě!‘" napsala na Facebook.

Poděkoval i Xaver Veselý.

„Díky všem za podporu,“ napsal lakonicky.

„Teď by se měla probudit občanská společnost“

Na výsledky volby začali reagovat i čeští politici i zástupci občanské společnosti. Podle Předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové dnešní volba není dobrou zprávou pro ČT. Ta vyzvala k probuzení občanské společnosti.

„Zvolení pánů Veselého, Matochy a paní Lipovské není pro ČT dobrá zpráva, to je naprosto zřejmé. Dělali jsme, co jsme mohli, nestačilo to. Teď by se měla probudit občanská společnost. Volby 2021 budou šancí. My Vám musíme dát reálnou možnost porazit tuhle vládu, vy nám důvěru,“ napsala na Twitter šéfka topky.

 

Její stranický kolega volbu označil za likvidaci nezávislé veřejnoprávní televize, za což obvinil i koaliční sociální demokraty. 

„Plnou odpovědnost za likvidaci nezávislé veřejnoprávní televize nese @CSSD. Já vím, že oni takhle nevolili. Ale měli možnost tomu zabránit a neudělali to. To je možná horší zločin, než přímá účast na zločinu," uvedl šéf poslanců TOP 09.

 

Předseda občanských demokratů Petr Fiala varoval, že dnešní volba je předehra ke snaze zmocnit se celého státu a vyzval občany, aby šli k volbám.

„Dnešní volba členů Rady ČT je odrazem současné většiny v Poslanecké sněmovně. Můžeme s tím stokrát nesouhlasit, ale změnit se to dá jedinou cestou - volbami. Všichni si musíme uvědomit, co všechno je v sázce,“ zdůraznil Fiala. „Snaha o ovládnutí medií je jen předehrou ke snaze zmocnit se celého státu. Věřím ale, že podzimní krajské a senátní volby budou začátkem cesty, která skončí příští rok změnou politiky v ČR,“ doplnil.

 

Výsledky volby negativně vnímá i senátor za STAN David Smoljak, který dnešní den označil za černý den pro zemi.

„Všechny tři spojuje silně konzervativní vidění světa, odpor vůči liberálům, neziskovému sektoru, kriticky vystupujícím médiím, Evropské unii, Gretě Thunberg... Zkrátka, vůči všemu, co tak bytostně nesnáší Václav Klaus a Miloš Zeman. Ultrakonzervativní vidění světa tak bude mít v Radě ČT věru silné zastoupení. Po včerejšku tak bohužel i dnes můžeme vyhlásit další ČERNÝ DEN pro Českou republiku,“ sdílel své rozhořčení na Facebooku.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš si postěžoval, že do Rady nebyli zvoleni odborníci a volbu ovládli politické kalkulace. Slíbil, že Piráti budou hlídat činnost Rady ČT.

„V Radě ČT mají sedět kompetentní odborníci, kteří budou chránit nezávislost a objektivitu veřejnoprávních médií. Takové lidi jsme s Piráty podporovali. Byli to pánové Klíma, Holý a Douda, kteří získali největší podporu volebního výboru, což svědčí také o jejich nadstranickosti. V tajném hlasování však sněmovna rozhodla jinak. Bohužel Rada bude doobsazena lidmi na základě jiných preferencí a politického handlu. O to víc budeme hlídat její činnost,“ konstatoval Bartoš.

Kdo tu ohrožuje demokracii?

Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší se důrazně ohradil proti slovům Kalouska, který označil středeční volbu za zločin. Podle Klause demokracii neohrožuje zvolená trojice kandidátů, ale menšina, která ve volbě neuspěla.

„Kalousek právě nazval svobodnou a tajnou volbu poslanců - zločinem.Tak ještě jednou: ohrožení demokracie není to, že se skupina bezúhonných, slušných a ve svých oborech úspěšných lidí rozhodla kandidovat, ani že získali většinu v tajné volbě.Ohrožením demokracie jsou ti, kteří pokud v demokratické volbě neuspějí, mluví o zločinech a ohrožením demokracie, nezávislosti ….To se mají kandidáti vybírat na krajské konferenci TOP 09 nebo pirátském internetovém diskusním fóru nebo co?“ upozornil šéf Trikolóry.

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov konstatoval, že zvolení kandidáti mají velmi silný mandát a vyjádřil naději, že budou ve své funkci aktivní. Poznamenal rovněž, že předchozí zvolení kandidáti se z mediálního povědomí vytratili.

„Hana Lipovská, Pavel Matocha, Xaver Veselý. Mají silné mandáty. Musela pro ně hlasovat i část opozice a koalice se přes tajnou volbu shodla. Znáte Bermudský trojúhelník? Říká se mu také ďáblův trojúhelník. Mizí v něm lidé, lodě, letadla…podobně se to děje i v Radě ČT. V březnu se do ní dostali tři noví radní Jiří Šlégr, Pavel Kysilka a Roman Bradáč. A od té doby zmizeli. Nevíme, co tam dělají, co si myslí o tom, jak Česká televize funguje, nic neříkají, přestali existovat. Záhada. U těch tří nových, kteří byli výrazní a viditelní i předtím, věřím, že ať se v té ďábelské radě děje cokoliv, že nezmizí, že neoněmí, že tam nejen budou něco dělat, ale že nás o tom budou informovat. Věřím, že si dobrovolně nenasadí roušku, jako ti před nimi,“ napsal Petrov.

Jízlivou poznámku si neodpustil ani europoslanec za ODS Jan Zahradil. Ten konstatoval, že se spolku Milion chvilek pro demokracii poslední dobou nedaří, když zmínil zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem.

„Koukám, že Minářovi a chvilkařům se vysloveně daří. Napřed Křeček ombudsmanem, teď Lipovská s Xaverem v Radě ČT. Doufám, že budou demonstrovat i proti mně, až budou ty prezidentské volby,“ uvedl.

Zdroj: snews.com

 
Loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor