Analytické dokumenty americké CIA v roce 2009 naznačily možnost celosvětové pandemie, jejíž zdrojem označily Čínu a jihovýchodní Asii, píše Le Figaro. (Foto: AF.mil)

Význam hygienické bezpečnosti byl zaznamenán také ve Francii, ale nebyla přijata žádná komplexní opatření, aby se zabránilo pandemii, uvedl francouzský deník.

Ukazuje se, že lidstvo bylo více než jednou varováno před nebezpečím globální pandemie, poukazuje Le Figaro. Analytické středisko CIA například v roce 2009 vydalo zprávu o globálních trendech do roku 2025, která uvádí, že „výskyt vysoce nakažlivého respiračního onemocnění u lidí, u kterého nebudou přijata odpovídající opatření, může způsobit světovou pandemii“. Navíc se zdůraznilo, že by se taková nemoc mohla objevit ve velmi osídlené oblasti, v nichž je přeplněnost zvířat a lidí – například v Číně a jihovýchodní Asii.

Kromě toho odborníci označili samotný koronavirus jako toto možné onemocnění. A že nedostatečný stupeň rozvoje zdravotní péče v zemi, odkud virus pochází, znemožní jeho včasnou detekci. A navzdory omezením pohybu lidí budou ti s atypickými příznaky schopni šířit nemoc do dalších oblastí a kontinentů, předpovídala CIA.

Takové předpovědi podporují konspirační teorie. Například miliardář Bill Gates na bezpečnostní konferenci v Mnichově v roce 2017 uvedl, že státy nevěnují náležitou pozornost souvislosti mezi hygienickými podmínkami a mezinárodní bezpečností. Předpověděl, že i za jeho života dojde ke globální pandemii s vysokou úmrtností a naléhal, aby se na ni připravili, jako se vojáci připravují na válku.

A ve Francii strategické bezpečnostní dokumenty také zmiňovaly epidemickou hrozbu. V roce 2008 bylo například riziko pandemie hodnoceno se „střední pravděpodobností“. Bylo zaznamenáno, že nové epidemie mohou vyvolat velké sociální otřesy. V roce 2013 bylo toto riziko již posouzeno jako zvýšené, s tím, že pohyb lidí a zboží, koncentrace lidí v megaměstech a nedostatky zdravotnictví vytvářejí nové krize. Přičemž jsou zde zmíněny mezidruhové viry a viry, které unikly z laboratoří. 

I přes všechna tato varování však krizi nebylo možné zabránit. Odborníci to nepřičítají kvalitě analýz, ale obtížnosti přesvědčit ty, kdo jsou odpovědní za rozhodování. Takže pokud byl problém epidemie v analytických dokumentech, pak to nebylo považováno za tak důležité jako jiné otázky, jako je vojenská hrozba, terorismus. Stejně tak podle odborníků zbývá udělat mnoho pro kybernetickou, hygienickou a ekonomickou bezpečnost.

Mimochodem, armáda však pravidelně provádí cvičení k boji proti bakteriologickým hrozbám. Ve francouzské armádě existují taková opatření od propuknutí epidemie H1N1, poznamenává Le Figaro.

Zdroj:  lefigaro.fr, pz.cz