Po třech letech se v Česku opět objevila nákaza ptačí chřipkou. Podtyp viru nese označení H5N8, pro ptáky je smrtelný, informují České noviny. (Foto: Wikipedia)

Nákaza byla odhalena v drůbežím malochovu ve Štěpánově nad Svratkou na Vysočině. Podle informací portálu byla nákaza do chovu pravděpodobně zanesena volně žijícími vodními ptáky, prohlásila Státní veterinární správa.

V chovu zasaženým nákazou se nacházelo 12 slepic a 3 kachny. Šest slepic přitom uhynulo během dvou dní.

„Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření," citují noviny slova ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda.

Stejný typ ptačí chřipky (H5N8) se v minulých dnech objevil také na Slovensku, v Rumunsku a v Maďarsku.

Jakmile chovatelka z Vysočiny nahlásila úhyn, bylo zahájeno šetření. Uhynulé slepice byly odeslány do Státního veterinárního ústavu v Praze, kde se u všech potvrdila ptačí chřipka.

„S kolegy na ministerstvu jsme připraveni pomoci zasaženým chovatelům s odškodněním, které jim ze zákona náleží. Nejdůležitější ale nyní je, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy, chovatelé by měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků,“ cituje portál slova ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Podle informací bude v rámci mimořádných veterinárních opatření omezen pohyb drůbeže, zakázáno provádění výstav či burz drůbeže, kde je vysoké riziko přenosu nákazy. Bude také proveden soupis chovů.

Ptačí chřipka se naposled objevila v Česku v roce 2017. Na území republiky bylo tehdy vybito 98 tisíc kusů drůbeže, bylo prokázáno 40 ohnisek nákazy. Kromě České republiky byly zasaženy i další evropské země. Celkově byly po Evropě utraceny milion kusů ptáků.

U viru H5N8 zatím nebyl prokázán žádný přenos na člověka.