Na Sibiři byla nalezena lebka záhadného starodávného člověka
7. března 2019 Redakce AC24 Ze světa 8554 1
Paleoantropologové poprvé nalezli části lebky denisovana (Homo altaensis) – vymřelý druh nebo podruh starodávných lidí, jež známe díky zkamenělinám, které byly nalezeny v Denisově jeskyni na Altaji. (Foto: Wikimedia)

Dodnes byly pozůstatky těchto málo prozkoumaných hominidů zastoupeny pouze kostmi končetin a zuby. O nálezu informuje redakce Sapiens.

Vědci v Denisově jeskyni našli dva fragmenty zadní levé části temenní kosti. Jejich rozměry jsou pět na osm centimetrů. Analýza DNA potvrdila, že kosti patří denisovanu, vzorky jsou ale příliš staré, a proto nelze využít radiokarbonovou metodu datování.

Odborníci také porovnali fragmenty s analogickými kostmi lebek neandrtálců a lidí dnešního typu, výsledky vědecké práce budou představeny později.

Uvádí se, že rozměry kostí lebky jsou příliš malé, aby mohly být použity k identifikaci dalších lebek denisovanů bez použití DNA. Vědci doufají, že v budoucnu se podaří najít zachovalejší zkameněliny.

V lednu se uvádělo, že mezinárodní skupina vědců určila dobu přebývání neandrtálců a denisovanů na území starodávné Sibiře. Ukázalo se, že Homo altaensis žili v Denisově jeskyni před 200 tisíci lety, poprvé se tam mohli objevit minimálně před 300 tisíci lety. Neandrtálci přišli na Altaj před 100-200 tisíci lety. Dva typy starodávných lidí nějakou dobu žili společně, dokonce se křížili.

 
 
Loading...
loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


MG
martin garix
16. dubna 2019
How to delete bing search history,bing is a web browser deletebinghistory  invite your all friends to using this app.
00