Na plantáži palmového oleje našli slepou samici orangutana se 74 náboji v těle
22. března 2019 Redakce AC24 Ze světa 8860 0
Plantáže na produkci palmového oleje jsou v Indonésii lukrativním byznysem. I proto se neustále tisíce hektarů pralesů kácí a na jejich místě jsou pěstovány palmy, které produkují olej. Avšak na tuto zemědělskou činnost pořádně doplácejí původní obyvatelé pralesů, zejména orangutani. (Foto: Wikimedia)

 
 
loading...
 

Palmy na produkci oleje se pěstují i ​​na indonéském ostrově Sumatra. Vesničané na ostrově si na palmové plantáži všimli samice orangutana s mládětem. Oba byli ve velmi vážném stavu. Rozhodli se je proto převézt na veterinární kliniku.

Už na první pohled nebyla samice v dobrém stavu. Měla zlomenou pravou ruku a v ní zapíchnutý kovový nástroj. Následně byl vyhotoven rentgen a ten zaskočil i veterináře. Samice měla v těle přinejmenším 74 nábojů ze vzduchovky. Některé měla v očích, což způsobilo její slepotu.
 

Jelikož byla samice ve vážném stavu, nemohla se starat ani o své mládě. To zemřelo během převozu k veterináři v důsledku podvýživy. Veterináři okamžitě zahájili operaci, aby samici orangutana, kterou pojmenovali “Hope” (anglicky naděje), pomohli. Je sice stále ve špatném stavu, ale veterináři věří, že se zotaví.

Jak uvedl sumatrana Orangutan Conservation Program ve svém prohlášení, podle jejich veterináře bude Hope potřebovat ještě hodně péče a dlouhodobou léčbu. Náročná bude i rehabilitace po mentální stránce, protože přišla o své mládě, které ještě kojila.

”Začíná jíst ovoce a pít mléko”, uvedli lidé z organizace, která se stará o orangutany. ”Stále však potřebuje intenzivní péči “.
 

Indonésie je největším producentem palmového oleje na světě. Ten má velké využití zejména v průmyslu, ale i v potravinářství. Je poměrně levný a má dobré technologické vlastnosti. Avšak kvůli rozšiřujícím se plantážím trpí živočichové, kteří původně obývali pralesy. Ty pěstitelé nejčastěji vypalují, aby uvolnily místo palmám.

Orangutan sumaterský, jakou je i Hope, je ohroženým druhem. Jejich počet se odhaduje na méně než 13 500 jedinců a jejich populace neustále klesá. Proto takové smutné zprávy jako je i tato, zamrzí o to víc.

Zdroj: ms.cz

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor