Na Marsu byl objeven nevysvětlitelný jev. Vědci jsou překvapeni
15. listopadu 2019 Redakce AC24 Ze světa 63348 10
Kosmická sonda Curiosity zaznamenala nárůst a pokles hladiny kyslíku nad kráterem Gale, což nelze vysvětlit žádným ze známých chemických procesů, uvedla BBC. (Foto: Wikimedia)

 

 
 
 

Na jaře a v létě je koncentrace kyslíku vyšší v průměru o 30 procent, na podzim se vrací k normálním hodnotám. Z roku na rok se však může dodatečné množství plynu lišit.

Většina atmosfér na Marsu (95 procent) je tvořena oxidem uhličitým. Kromě toho je přítomen i molekulární dusík (2,6 %), argon (1,9 %), kyslík (0,16 %) a oxid uhelnatý (0,06 %). V zimě oxid uhličitý, který se nachází nad pólem, zamrzne, což vede k poklesu tlaku v odpovídající hemisféře a redistribuci plynů mezi hemisférami, což tento tlak odvádí. Na jaře je pak pozorován opačný obraz.

​Tomuto procesu odpovídají výkyvy koncentrace plynů včetně dusíku a argonu, změny v hladinách kyslíku však nejsou tímto sezónním cyklem vysvětleny. Rovněž vědci vyloučili možnost, že kyslík je vytvářen rozkladem molekul vody nebo oxidu uhličitého, protože v atmosféře Marsu je příliš málo vody a oxid uhličitý se rozkládá příliš pomalu. Zdrojem plynu tak může být půda, ale to nevysvětluje zmizení kyslíku během podzimu.

Vědci nevylučují, že tento mechanismus může být spojen s činností živých organismů. Nicméně mají sklony věřit, že příčinou jsou přece jen geologické procesy. Je zajímavé, že kolísání jiného plynu, metanu, se shoduje se změnami koncentrace kyslíku. Oba tyto procesy mohou mít stejné důvody.

Bývalý vědec NASA Gilbert Levin v říjnu oznámil, že na Marsu byly nalezeny stopy života před více než 40 lety. Podle něj byla studie provedena v roce 1976 jako součást programu Viking, který zahrnoval hledání stop života ve vzorcích půdy z Marsu. Jak dále uvedl, povedlo se objevit „mikrobiální dýchání“, o kterém svědčí vysoká hladina kyslíku v získaných vzorcích.

Získat se povedlo celkově čtyři pozitivní výsledky z testu ze dvou kosmických lodí, které přistály ve vzdálenosti 4000 mil. Podle NASA ovšem vzorky ukazují pouze na přítomnost látky, která napodobuje život.

Zdroj: bbc.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


JM
John Maxwell *
15. listopadu 2019

" Na Marsu byl objeven nevysvětlitelný jev "

 

To je doba kdy ta propaganda konečně praskne a budou muset s pravdou ven ... nic neni nevysvětlitelné vše se dá vysvětlit ....

Dříve v 70 letech se k datům lidi nedostávali tak lehce jako tomu je v dnešní době tak to falšování a mlžení už nejde tak dobře ... fotosyntéza je holt sviňa ať mlžej jak chtěj ....


00
EP
Eduard Piovarči
15. listopadu 2019
00
JM
John Maxwell *
16. listopadu 2019

Jeden chytrý pán řekl " Mars zničily ! "

" Podle NASA ovšem vzorky ukazují pouze na přítomnost látky, která napodobuje život. "

On se dá napodobovat život ? při evidentně a prokazatelných hodnotách ? to je co za fantasmagorii ?


00
EP
Eduard Piovarči
16. listopadu 2019

No buď to tam život je alebo neni, ale zrejme tam niečo skôr bude. Je tam voda, uniká metán a niečo tam vytvára kislík.

Život dokáže napodobniť len nejaká technológia elektrolíza napr.


00
VM
Vladimír Molík
15. listopadu 2019
Já bych spíš řekl, že Amíci mocí mermo hledají způsob a místo ve vesmíru, jak přežít na Marsu pro pár lidí, až spustí globální 3. světovou válku na ,,vyčištění" Země od lidského plemena jadernou válkou. 
00
EP
Eduard Piovarči
15. listopadu 2019
To im potrvá kým sa tam presťahujú ešte nevyriešili ani ochranu proti radiácii tak že dúfajme že to tak rýchlo nebude
00
EP
Eduard Piovarči
16. listopadu 2019

Američania si ešte kúpia lety do kozmu aj v roku 2020:-)

Od roku 2014 americké soukromé společnosti SpaceX a Boeing staví lodě s posádkou na základě smlouvy s NASA, ale dosud není jasné, kdy budou uvedeny do provozu. Současně v NASA přemýšlejí o nákupu dalších míst v ruských lodích pro rok 2020.

V letošním listopadu Boeing během testovacího letu vyzkoušel evakuační systém lodi Starliner. Jeho puštění bez posádky je naplánováno na 17. prosinec. Otestovat schopnosti evakuačního sytému Crew Dragom hodlají i v SpaceX – prezentace se má také uskutečnit v prosinci. Pilotované vypuštění nejnovější lodi, původně plánované na rok 2019, se nyní očekává v první polovině roku 2020.

https://cz.sputniknews.com/svet/2019111510968320-kosmicke-penize-za-kosmicke-lety-kolik-usa-zaplatily-rusku-za-mise-ve-vesmiru/

Američania štart z ľudskou posádkou stále odkladajú tentokrát až na jar 2020. dosť sa im to oneskoruje. V čom majú soudruzi problém:-)


00
TL
tivukiz larjem
22. listopadu 2019

The U.S. Domestic Package segment offers a full spectrum of U.S. domestic guaranteed ground and air package transportation services.

 

upsers     | upserscom   | upsers.com   | upsers login


00
EP
Eduard Piovarči
22. listopadu 2019
Tu zrejme nikto nemá záujem:-)
00