Ministerstva zahraničních věcí České republiky a Slovenska se vyjádřily k situaci, spojené s vyhlášením zastavení platnosti smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF) V patřičných stanoviskách zazněla solidarita. (Foto: PD)

Ruské ministerstvo zahraničních věcí uvedlo ve své zprávě, že 2. srpna roku 2019 z iniciativy americké strany byla pozastavena platnost Dohody mezi Svazem sovětských socialistických republik a Spojenými státy americkými o likvidaci jejich raket krátkého a středního doletu, která byla podepsána ve Washingtonu 8. prosince roku 1987.

Podle ruské strany k tomu došlo na podnět USA.

Dříve bylo informováno o tom, že český ministr zahraničí Tomáš Petříček přeci jen obvinil z pozastavení smlouvy ruskou stranu. Svůj názor zveřejnil na své stránce na Twitteru.

Následně byla zveřejněna reakce sousední země. Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí SR ve svém stanovisku uvedlo, že Slovenská republika je zklamaná, že Ruská federace nevyužila uplynulých šest měsíců na podniknutí kroků potřebných k zachování Smlouvy o likvidaci střel středního a kratšího doletu (INF).

Slovensko se tím přihlásilo k vyjádření Severoatlantické aliance (NATO) a Evropské unie. V této souvislosti země plně podporuje přípravu příslušných obranných opatření NATO zaměřených na zajištění bezpečnosti členských států Aliance a jejich občanů.

Nicméně v patřičném prohlášení MZV RF, které se týče odstoupení USA od Smlouvy INF, ruská strana uvádí svůj pohled na dotyčnou situaci. Nechybí zde i důvody. 

„Ve Washingtonu udělali velkou chybu. Spustili propagandistickou kampaň, která spočívá ve vědomé dezinformaci o údajném porušování Smlouvy o raketách středního a krátkého doletu ze strany Ruska a takto záměrně vytvořili kolem Smlouvy prakticky nepřekonatelnou krizi. Příčina je jasná: Spojené státy se chtěly zbavit omezení zakotvených v této smlouvě,” stojí v dokumentu.

Podotýká se, že během dlouhých let Washington totálně ignoroval ruské znepokojení tím, jak on sám dodržoval smlouvu INF.

„Mimochodem, samotné rozmisťování odpalovacích zařízení Mk-41 na amerických vojenských základnách v Evropě, schopných odpalovat okřídlené rakety středního doletu, bylo hrubým porušováním Smlouvy,“ praví se v listině.

Dále se poznamenává, že místo věcné a odborné analýzy námitek jedné i druhé strany americká strana vznesla Rusku záměrně nepřijatelné ultimativní požadavky. Byly odmítnuta všechna realistická řešení navrhovaná ruskou stranou založená na vzájemné transparentnosti, která by mohla vést k urovnání existujících problémů.

Zdůrazňuje se také, že představitelé Spojených států se pokrytecky obhajovali úvahami, že Smlouva INF je již zastaralá a že je třeba do ní „zapojit třetí země“. 

„Takovým způsobem Spojené státy nejprve cílevědomým kroky podkopaly životaschopnost Smlouvy o raketách středního a krátkého doletu, a potom vytvořily podmínky pro jeho definitivní konec. Washington se takto nechová poprvé. Stejné neadekvátní chování jsme mohli pozorovat na konci devadesátých let, kdy se rozhodovalo o odstoupení od Smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany, ke kterému americká strana přistoupila navzdory naléhavým výzvám světového společenství,“ argumentuje svůj názor MZV RF.

Smlouva INF

Smlouvu o INF podepsali lídři Spojených států a Sovětského svazu v prosinci 1987. Dohoda stanovila odstranění balistických a řízených střel pozemního středního doletu (od 1 000 do 5 500 km) a krátkého doletu (od 500 do 1 000 km).

V říjnu 2018 prezident USA Donald Trump prohlásil, že Rusko porušuje podmínky smlouvy, v této situaci byla dohoda pro Ameriku nerentabilní a má v úmyslu stáhnout zemi z INF. V prosinci ministr zahraničí Mike Pompeo dal Moskvě 60 dní na nápravu porušení tak, aby upravil nebo zničil raketu 9M729, na kterou si Washington stěžoval. Ruští vojáci však porušení smlouvy popřeli.

Poté Bílý dům oznámil, že USA 2. února pozastaví účast ve Smlouvě o INF, a o šest měsíců později odstoupí od dohody, pokud se Rusko nevrátí k jejímu dodržování. Vladimir Putin 2. února uvedl, že reakce Ruska na odchod USA ze Smlouvy o INF bude stejná a Moskva začne přípravy na vývoj nových typů raket.

Dne 3. července podepsal Vladimir Putin zákon o pozastavení účasti Ruska ve Smlouvě o odstranění raket středního a krátkého doletu (INF).

Zdroj: snews.om