Včera jsme na naší facebookové stránce zveřejnili fakt o desetikoruně z roku 1993. Okamžitě se strhla vlna dotazů, jak poznat, že jde o hodnotnou minci, kde ji udat, kde byla ražena a podobně. Proto jsme se rozhodli napsat tento stručný článek o tom, jak s takovým pokladem v peněžence naložit. 

Post, který byl včera zveřejněn přiměl nejednoho z nás vysypat peněženky a prasátka s jediným cílem. Najít desetikorunu z roku 1993 a mnohým se to skutečně povedlo, jenže to ještě neznamená, že jde o mince v hodnotě až 30 000 korun. Jak tedy poznat, že jde o vzácný kousek?

V roce 93 se do oběhu dostala i část série chybně ražených desetikorun z mincovny v Hamburgu, dohromady kolovalo našim oběhem 1000 kusů, z nichž už je velká část majetkem vášnivých sběratelů. To ale neznamená, že bychom na ně nemohli natrefit v naší peněžence.

Prvním poznávacím znamením je datum 1993 na rubu. Ten vzácnější kousek se pak od klasické mince liší výškou příčné čáry, která protíná „Kč“ a je o něco výš než u běžných mincí z tohoto roku. Jelikož jsou písmenka „Kč“ menší, čára v kombinaci s písmenem „K“ tvoří trojúhelník a dotýká se části písmene „č“. Příklad můžete vidět v úvodní fotografii. 

Teď přichází podstatnější otázka a to, jak takovou minci prodat a za jakou cenu. Tady vás mile potěšíme, protože částka, za kterou lze minci s anomálii prodat se pohybuje v rozmezí 15 – 35 tisíc korun.

Podle informací sběratelského serveru Numismatika, kde lze minci i prodat, se desetikoruna z roku 1993 z chybné série v roce 2011 prodávala v aukcích podle stavu (opotřebená či v ražebním lesku) až za 35 tisíc korun.

Jak byste takto přeměněné peníze využili nám napište do komentářů. 

Zdroj: mz.cz