V Antarktidě byla nedávno objevena zkamenělina obrovského plaza, která mimořádně potěšila vědce posedlých vyhynulými druhy dinosaurů. (Foto: Wikimedia)

Nález starý přibližně 70 milionů let svědčí o tom, že místní vody tvořil v dávné minulosti živý mořský ekosystém. V nalezené fosilií našli mnozí podobnost s nejznámější vodní příšerou z jezera Loch Ness.

Vědcům se podařilo odhalit desítky milionů let staré pozůstatky masivního elasmosaura z vyhynulé čeledi dlouhokrkých plesiosaura.

Dvanáctimetrové monstrum vážící 15 tun patřilo kdysi k nejmohutnějším plazům.

Poprvé bylo v této lokalitě objeveny Williamem Zinsmeisterem v roce 1989. Možnosti na jeho vytažení se však staly realitou až v roce 2012, přičemž s pracemi v náročném terénu se pokračovalo až do roku 2017.

Po zveřejnění nálezu začala veřejnost tvar těla nalezených plaza okamžitě přirovnávat k oblíbené příšeře Nessie ze skotského jezera. Všechny dostupné výpovědi těch, kteří tvrdili, že ji opravdu viděli, se totiž nápadně podobají právě na tento druh. Ten často zvedal dlouhý krk a hlavu nad hladinu, aby se nadechl, podobně jako to má dělat Lochneska.

Elasmosaurus z čeledi plesiosaura žil v oblasti dnešní Severní Ameriky od geologické periody spodní jury až po vrchní křídu. Tento živočich žil pravděpodobně jen 30 000 let před masovým zánikem dinosaurů, k němuž došlo přibližně před 66 miliony let.

Fosílie patří k těm nejkomplexnějším, které byly dosud nalezeny.

"Celé roky to byla záhada. Nebyli jsme si jisti tím, zda jde o elasmosaura, nebo ne," prozradil paleontolog Jose O'Gorman z Národní rady pro vědecký a technický výzkum v Argentině.

I v Antarktidě jich žilo hodně, poznamenala paleontoložka Anne Schulpová, čímž potvrdila slova kolegy, kteří jsou přesvědčeni o tom, že v oceánech pulsoval živý a bohatý ekosystém a dařilo se mu až do svého zániku. 

Zdroj:  livescience.com