Evropské země nedovolují lodi s migranty zachráněnými na Středozemním moři přistát u břehu nehledě na to, že migrantům už docházejí zásoby jídla a vody. Píše o tom The Independent. (Foto: Wikimedia)

Soukromá loď Alan Kurdi už minulý týden vyzvedla z gumového člunu skupinu migrantů z Libye. Posádka zachránila celkem 64 lidí, z toho 20 žen, 5 dětí a jednoho novorozence.

Nyní na palubě docházejí zásoby potravin a vody, ale nejbližší země Itálie a Malta odmítají otevřít přístavy.

Uvádí se, že loď patří německé nevládní organizaci Sea-Eye. Nachází se už šest dní na moři, zatímco evropské země se dohadují, kdo ji má přijmout.

Například italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini prohlásil, že loď Alan Kurdi má odplout do Německa, když už „pluje pod německou vlajkou, patří německé společnosti, její majitel je z Německa a kapitán z Hamburku“.  

V organizaci Sea-Eye uvedli, že situace názorně ukazuje, jak „politické rozepře ohledně přijetí zachráněných lidí zastiňují lidská práva“.

Migrační krize v Evropě vypukla v roce 2015. Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v roce 2017 Itálie přijala největší počet uprchlíků, kteří připluli po moři – více než 119 tisíc lidí.

Zdroj:  independent.co.uk